Yaşam

Zencefil Neye İyi Gelir? Zencefilin Faydaları

Zencefilin faydalarını, nelere iyi geldiğini ve nasıl tüketildiğini detaylı olarak sizler için listeledik.

Bir şifalı bitki diyebileceğimiz zencefil Asya mutfağında eksik olmayan baharatlar arasındadır. Ülkemizde de zencefil tüketimi azımsanmayacak kadar var. Özellikle enfeksiyona karşı etkili olan zencefil solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde doğal olarak kullanılıyor. Ayrıca güçlü bir bağışıklık güçlendiricidir. Zencefil aktar ve marketlerde baharat raflarında bulunuyor. Zencefil 3 çeşit olarak kullanılır. Taze halde, kurutulmuş halde ve toz olarak kullanılmaktadır. Zencefilin içerisinde C vitamini, demir, sodyum, potasyUm, B3, B,6 ve kalsiyum gibi vitamin bulunmaktadır. Aşağıda zencefilin faydaları ve kullanım alanları hakkındaki bilgilere sahip olabilirsiniz.

Zencefilin Faydaları

  • Bağışıklığı güçlendirir
  • Kalp krizi riskini azaltır
  • Kolestrol düşürücü etkisi vardır
  • Şeker seviyesini dengede tutar
  • Mide gazına iyi gelir
  • Solunum yolu enfeksiyonlarında etkilidir
  • Zencefilin ağrı kesici özelliği vardır

Zencefil Kas Ağrılarına İyi Geliyor

Zencefilin antienflamatuar özelliği sayesinde kas ağrılarından kurtulmak mümkün. Zencefil kullanımında kas ağrılarının ve tutulmalarının azaldığını fark edeceksiniz.

Zencefilin Mideye Faydaları

Zencefilin en önemli özelliklerinden birisi mide rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Sindirimi kolaylaştırır, mide bulantısını geçirir. Zencefilin gaz giderici etkisi de bulunmaktadır. Ülser ve reflü rahatsızlığına da iyi geldiği bilinmekte.

Zencefil Solunum Yolu Enfeksiyonlarına Karşı İyi Geliyor

Zencefil ile solunum yolu enfeksiyonlarından kurtulmak mümkün,. Soğuk algılığı ve gripte zencefilin mucizevi etkisi vardır. Sıcak tüketilen zencefil çayı boğaz iltihabına iyi gelmektedir.

Zencefil Nasıl Tüketilir

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zencefil 3 şekilde tüketilebilir. Taze, kurutulmuş olarak ve toz halinde. Kullanım alanı ise oldukça geniştir. Yemeklerin içerisine, salatalara ve içeceklere baharat olarak eklenebilir. Zencefilli kurabiyeler hazırlanabilir. Fakat zencefil ülkemizde en fazla çay olarak tüketilmektedir.

Zencefil metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olduğu için kilo vermek isteyenler tarafından da tercih edilmektedir. Zencefili çay olarak tüketerek hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hemde fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz. Ayrıca solunum yolu enfeksiyonlarınıza da iyi gelecektir.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil çayı hazırlamak için taze zencefiller soyularak hazırlanır. Her bir bardak çay için 3-4 gram zencefil eklenecek şekilde çaydanlığa atılarak 10 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra demlenmesi beklenir ve ardından dileyenler içerisine bal ve limon ekleyerek tüketebilirler.

Zencefil çayı hazırlarken toz zencefil de tercih edilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu