Faydalı Bilgiler

Yoklamaya Tabi Ne Demek? Askerlik Yoklaması Nedir?

Yoklamaya tabi ne demek? Askerlik Durum Belgesi Sorgulama yapanların karşısına çıkan son yoklamaya tabi ne anlama geliyor?

Askerlik Yoklaması Nedir?

Askerlik çağına gelmiş olan kişilerin kimlik, tahsil, özellik, adres, nitelik, sağlık durumu ve mesleğinin incelenerek askerliğe elverişli olup olmadıklarının belirlenmesine askerlik yoklaması denir.

20 yaşına giren her erkek “askerlik yoklaması” işlemlerini yaptırmalıdır. Askerlik yoklaması yaptıracak olan kişinin e-Devlet sisteminden başvuru işlemlerini yaptıktan sonra aile hekimine başvurarak sağlık kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Herhangi bir sağlık problemi olmaması durumunda “Askerliğe Elverişlidir” kararı ile askerlik yoklaması süreci tamamlanır. Askerlik yoklaması başvurusu

e-Devlet sisteminden askerlik yoklaması şöyle yapılır;

Adım 1: e-Devlet sistemine giriş yapılarak arama kısmına Yoklama Başvurusuyazarak başvuru ekranına gidilir.

Adım 2: Açılacak olan sayfada bilgileri okuyup kabul ederek devam edilir.

Adım 3: Burada vesikalık fotoğraf yüklenir ve istenen bilgiler doldurulur.

Adım 3: e-Devlet sisteminden gerekli bilgiler doldurulduktan sonra sağlık durumuna ilişkin rapor için aile hekimine gidilir. Eğer herhangi bir sağlık problemi varsa bununla ilgili raporlar da yanında götürülür.

Adım 4: Aile hekimi muayenesinden sonra “Askerliğe Elverişlidir” kararından sonra askerlik yoklaması tamamlanmış olur. Şubeye gitmenize gerek kalmadan askerlik yoklaması yapılabilmektedir.

Askerlik yoklaması başvuru linki: https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu

Yoklamaya Tabi Ne Demek?

Askerlik durum belgesi sorgulamak isteyen kişilerin e-Devlet sorgulaması sırasında karşısına çıkan “Son Yoklamaya Tabi” ibaresi, askerlik yoklaması yapılması gerektiği anlamına gelmektedir. Askerlik çağına gelmiş olan kişilerin askerlik yoklaması yaptırmaları zorunludur.

Yukarıda anlattığımız gibi e-Devlet sistemine giriş yapılarak askerlik yoklaması yapılabilir. Askerlik yoklaması yapmayanlar yoklama kaçağı durumuna düşer.

NOT: Askerlik yoklaması geldiği zaman yoklamayı yaptırmayan kişiler “Yoklama Kaçağı” olacağından dolayı bedelli askerlikten faydalanamazlar.

Erteleme nedeni yoklamaya tabi ne demek?

e-Devlet askerlik durum belgesi sorgulamasında, tecil işlemi yapıp da  “erteleme yoklamaya tabi” veya “en yakın şubeye müracat ediniz” açıklamasını görenler  askerlik şubesine giderek sorunu çözebilirler. Erteleme nedeni yoklamaya tabi demek okulun bitmesinin ardından askerlik yoklaması yaptırmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Askerlik durum belgesinde “erteleme nedeni yoklamaya tabi” uyarısı var ise askerlik şubesine giderek tecil işleminiz bulunuyorsa erteleme yapabilirsiniz.

Askerlik durum belgesi sorgulamasında  tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur yazısının altında yer alan “erteleme nedeni yoklamaya tabi” kısmını gördüğünüz zaman o tarihten sonra eğer tecil ettirmezseniz ve askerlik yoklamanızı yapmazsanız asker kaçağı durumuna düşersiniz. Eğer tecil hakkınız bulunuyorsa şubeye giderek tecil edebilirsiniz.

Yoklama Kaçağı Nedir?

Askerlik çağına gelmiş olan bireylerden askerlik yoklamasını yapmamış olanlara yoklama kaçağı denilir. Yoklamada bulunmayan ve herhangi bir mazeret göstermeyen kişiler yoklama kaçağı durumuna düşer. Yoklama kaçağı olanlar, askerlik görevlerini yerine getirmeleri için yakalanarak muhafaza altına alınırlar. Yakalandıktan sonra askerlik şubesine götürülerek askerlik yoklaması işlemleri yapılır.

Yoklama kaçağı durumuna düşmek istemeyenler askerlik yoklamasını zamanında yapmalılar. Bedelli askerlik yapmak isteyenler yoklama kaçağı durumuna düştükleri zaman bedelli askerlik hakkından faydalanamayacakları için çok dikkatli olmaları gerekir.

Yoklama Kaçağı Ne Zaman Askere Gider?

Yoklama kaçağı olanların hemen askere alınacağı gibi bir durum söz konusu değildir. İlk yakalanmalarında tutanak tutulur ve en yakın zamanda askerlik yoklaması yapması bildirilir. İkinci yakalanmada ise askerlik şubesine götürülerek askerlik yoklaması yaptırılır. Yoklama kaçağı olan kişilerin hangi tarihte askeri birliklerine teslim olacakları hakkında bilgi askerlik şubesi tarafından verilir.

Yoklama kaçağı olan kişiler yakalandıkları zaman hemen askere alınmazlar. İlk olarak askerlik yoklaması yapılması için zaman verilir. Eğer bu süre içerisinde yoklama yapılmaz ise tekrar yakalandıklarında askerlik şubesine götürülürler ve burada yoklama yapılır. Yoklama yapıldıktan sonra yoklama kaçağı olan kişi serbest bırakılır. Ne zaman askere gideceği ise askerlik şubesi tarafından belirlenir.

Bakaya Nedir?

Askerlik yoklamasını yaptırmayan veya askeri birliğinin açıklanmasından sonra askere gitmemiş olan kişilere bakaya denir. Bakaya kalan kişiler askerlik şubesine gittikleri zaman en yakın sevk tarihinde askere alınırlar.

20 yaşına geldiği halde askerlik yoklaması yaptırmayanlar bakaya durumuna düşer. Ayrıca tecil yaptırıpta tecili bittikten sonra yoklamasını yaptırarak askerlik işlemlerini başlatmayanlar da bakaya olur. Yoklamasını yaptırdıktan sonra askerliğe elverişli olan kişiler askere alınırlar. Belirlenen sevk tarihlerinde birliğine teslim olmayan kişiler bakaya durumuna düşer. Askerlik yoklaması yaptırmayan veya bakaya kalan kişilerin bedelli askerlikten faydalanmaları söz konusu değildir. Bedelli askerlik yapmak isteyenler askerlik yoklamasını zamanında yaptırmalı.

e-Devlet Sisteminden Askerlik Tecil Ettirme

Askerlik tecil işlemleri e-Devlet sisteminden yapılabilmektedir. Lise ve dengi okuldan mezun olanlar mezuniyet tarihinden itibaren üç yıl tecil edebilirler. Yüksekokul ve meslek yüksekokuldan mezun olanlar askerliklerini mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl tecil ettirebilir. Dört yıl veya daha uzun süreli yükseköğretim okullarından mezun olanlar askerliklerini 2 yıl tecil ettirebilir. Fakat yapılan teciller 32 yaşını tamamlanan yılın sonunu geçemez.

Askerlik tecil işlemleri e-Devlette şu şekil yapılmaktadır;

Adım 1: e-Devlet giriş bilgileri ile sisteme giriş yapılır,

Adım 2: Arama butonuna Askerlik Erteleme Başvurusu yazılarak ilgili sayfaya gidilir,

Adım 3: Açıklacak olan sayfada mezun olunan okul bilgisi görünmektedir,

Adım 4: Bu sayfada görüntülenen bilgilerin doğruluğunu kabul ediyorum diyerek Devam Et botununa tıklanır,

Adım 5: Eğer varsa diğer okunan üniversiteler ve bilgileri açılır,

Adım 6: Devam Et diyerek lise mezuniyet bilgileri sayfası açılır,

Adım 7: Son olarak bir önizleme ekranı çıkacaktır. Kaydet seçeneğine tıklandığı zaman sayfada görüntülenen öğrenim bilgileri esas alınarak erteleme işlemi gerçekleştirilecektir.

Askerlik Yoklaması Hakkında Merak Edilenler

e-Devlet Son Yoklamaya Tabi Ne Demek?

e-Devlet sisteminden askerlik durum belgesi sorgulandığı zaman “Son Yoklamaya Tabi” ibaresi yer alıyorsa en kısa zamanda askerlik yoklaması yaptırmak zorundasınız. Eğer yoklamanızı yaptırmazsanız “Yoklama Kaçağı” durumuna düşersiniz.

Yoklama kaçağı olanlar hemen askere alınır mı?

Yoklama kaçağı olanlar ilk olarak askerlik yoklamasını yaptırır. Yoklamadan sonra açıklanan sevk tarihinde askere alınırlar.

Yoklama kaçağı olmanın cezası ne kadar?

Yoklama kaçağı olupta askerlik şubesine kendileri gittikleri zaman kaçak kaldıkları her gün için 5 Türk Lirası, yakalananlar ise 10 Türk Lirası idari para cezası uygulanır. Örnek vermek gerekirse yoklama kaçağı olarak askerlik şubesine gittiğiniz zaman kaçak kalma gün sayınız 100 ise 500 TL idari para cezası uygulanır. Fakat yakalanarak askerlik şubesine götürüldüğünüz zaman 100 gün için 1000 TL idari para cezası uygulanır.

Bakaya kalanlar ne yapmalı?

Bakaya kalanlar idari para cezasının daha fazla çoğalmaması için en yakın zamanda askerlik şubesine giderek askerlik yoklamasını yapmalı. Aksi halde idari para cezası ciddi bir boyuta ulaşabilir. Bakaya kalınan tarihten itibaren ceza uygulanacağı için ciddi cezaya maruz kalabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu