Belgeler

Yeni Kimlik Başvurusu ve Gereken Belgeler

2021 yılı yeni kimlik başvurusu ve çıkarma işlemini adım adım ve resimlerle anlattığımız bu yazımız çok işinize yarayacak.

2021 Yeni Kimlik Çıkarma Başvurusu

Eski kimliklerini halen daha kullanan milyonlarca insan olduğu ve pandemi dolayısıyla da yenilenme süresinin uzatıldığını biliyoruz.

Eski kimlik döneminin sona ermesi ile birlikte çipli yeni kimlikler hayatımızın her alanında kullanacağımız en önemli belge haline gelecektir. Bütün sorgulamaların yapılacağı, vizesiz seyahat için pasaporta gerek kalmayacağı ve yurt dışında da geçerli olacak bu kimlik kartlarının başvuru işlemlerini detaylı bir şekilde ele alalım.

İnsanların eski kimlik kartlarını değiştirme ve yenilerini alma hevesi nüfus müdürlüklerinde yoğunluklar oluşturduğu için bu işlemler randevu ile yapılmaktadır. Bu randevu alındıktan sonra yazımızda anlatacağımız detayları atlamanız halinde işleminizi tamamlayamadan başka bir güne tekrar randevu almak durumunda kalabilirsiniz. Bu sebepten 2021 yeni kimlik başvurusu için gerekli belgelerin tamamını hazır hale getirmelisiniz. Kimlik başvurusu yaptığınız zaman ne zaman geleceğini merak ediyorsanız yeni kimlik kaç günde gelir yazısına göz atabilirsiniz.

1- Yeni Kimlik Başvurusu İçin Randevu Alma

Nüfus müdürlüklerinin yaşadığı yoğunluk nedeni ile yeni kimlik çıkarmak isteyen vatandaşlara bu hizmeti sunmak için randevu sistemine geçilmiştir.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesine giderek yeni kimlik başvurusu için randevu alabilirsiniz. Kendi uygun saatinizle boş randevu saatini ayarlayarak ilk işlemi böylece tamamlamış olursunuz.

2- Yeni Kimlik Çıkarmak İçin Gerekli Olan Evraklar

Randevu işlemini tamamladıktan sonra randevu gününüz gelmeden önce kimliğiniz ile ilgili hazır hale getirmeniz gereken belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin tamamını hazırlayarak yeni kimliğinize kavuşmanızı hızlandırabilir ve olası aksiliklerin önüne geçebilirsiniz.

 1. Eski kimliğiniz,
 2. Kurumlarda kimlik yerine geçebilecek herhangi bir belge (pasaport, sürücü belgesi, aile cüzdanı v.s)
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf,
 4. Biyometrik fotoğraf hususu çok önemlidir. Fotoğrafçıdan bunu özellikle istemeli ve standartlara uyup uymadığını kontrol etmelisiniz.
 5. Yeni kimlik ücretinin yatırılması

Bu şekilde yeni kimlik çıkarmak için ne lazım sorusuna cevap vermiş olduk. Bu bilgilerin haricinde evraklar ile ilgili detayları da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çipli Kimlikler İçin Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Biyometrik fotoğrafınızı yeni kimlik çıkarmak için kullanacaksanız bu fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraf boyutunun 50mm*60mm şeklinde olması gerekmektedir. Bilgisayar ya a fotokopi yoluyla çoğaltılmış bir fotoğraf olmaması gerekmektedir.

Çocuğuna yeni kimlik çıkarmak isteyen ebeveynler için tıpkı eski kimliklerde olduğu gibi 15 yaşın altındakilere fotoğraf gerekmediğini söylememiz gerekiyor.

Yeni Kimlik Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Maliye Bakanlığı’nın belirlediği 2020 yeni kimlik çıkarma ücreti şu şekildeydi;

 1. Doğum nedeniyle yasal süre içerisinde başvurmayanlar için kimlik ücreti: 27.58
 2. Kaybolan kimlikleri yenileme ücreti: 55.16 TL.
 3. Kimlik yenileme ücreti de 25 TL olarak belirlenmiştir.

Ancak değişen ekonomik koşullar ve yeni yılda yapılması muhtemel zamlar 2021 yılı yeni kimlik ücretlerinin de asgari %20 oranında artacağını göstermektedir.

İnternet ve ATM’den Yeni Kimlik Ücreti Ödeme

Yeni kimlik başvuru işlemlerini tamamladınız ve gerekli evraklar ile birlikte ilgili müdürlüğe gittiniz sırada yeni kimlik ücretini yatırma adımı bulunmaktadır.

Bu işlemi yapmak için kullanabileceğiniz 3 farklı yöntem vardır;

 1. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeyebilirsiniz.
 2. PTT şubelerinden ödeyebilirsiniz.
 3. İnteraktif vergi dairesi adresinden değerli kağıt bedeli ödeme seçeneğine tıklayarak T.C Kimlik kartı Bedeli ödeme sekmesinden ödemenizi yapabilirsiniz.

Yeni Kimlik Sorgulama Ekranı

Yeni kimlik başvurunuzu tamamladıktan sonra kimliğiniz yerine geçecek bir geçici kimlik belgesi verilmektedir. Bu belge yeni kimliğiniz gelene kadar resmi işlemlerde kullanabileceğiniz bir belgedir.

Yeni kimliğinizin kaç günde geleceği ve nasıl alacağınızla ilgili bilgileri ilgili yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde yeni kimlik sorgulama işlemini de Alo 199 hattından, E-devlet üzerinden ya da Nüfus Müdürlüğü sitesinden öğrenebilirsiniz.

Sizde halen eski kimliğinizi kullanıyorsanız bir çok teknolojik yeniliği barındıran ve daha güvenli yeni kimlikler için başvuru işlemlerinizi hemen başlatın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu