Teknoloji

Whatsapp Konuşmalarını Kopyalama ve İndirme

1.6 Milyar insanın kullandığı mesajlaşma uygulaması whatsapp yazışmalarını kopyalama ve indirme gerçekten bir çok kez lazım olabiliyor. Whatsapp yazışmaları nasıl kopyalanır Whatsapp konuşmasını ve mesajını indirmek mümkün mü?

Dünyadaki en aktif mesajlaşma uygulaması olan whatsapp sağladığı bir çok kolaylıkla da kullanıcıların dikkatini çekiyor. 2009 yılında iki ortak ile kurulan yapı Facebook kurucusu Mark Zuckenberg tarafından toplamda 19 Milyar dolara denk gelecek bir parayla satın alınmıştır.

Bu satın almanın değerini fazlasıyla kanıtlayan platform her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmış ve bununla birlikte doğan ihtiyaçları gidermede de bir o kadar başarılı olmuştur. Artık iş ve aklımıza gelebilecek bütün görüşmeler whatsapp tarafından yapılmaktadır. Görüntülü konuşmalar ile satış işlemlerinin yapıldığı ve faturalandırmaların gönderildiği bu uygulama sonuçta bazı belgelerin indirilebilme zorunluluğunu da beraberinde getirmiştir.

Bu kullanım alanları sebebiyle whatsapp konuşmalarını indirme nasıl yapılır? whatsapp konuşmaları kaydetme? whatsapp sohbet nasıl yedeklenir? TXT uzantılı dosya açma nasıl yapılır? gibi bir çok soruya da cevap aranmasına neden olmuştur.

Bu işlemleri kullanabilmek ve kolaylıkla gerçekleştirmek için whatsapp web kullanmayı bilmeniz gerekmektedir. Whatsapp web nasıl kullanılır makalemizde bunların detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu makalede whatsapp konuşmalarını indirme ve kaydetme nasıl yapılır inceliyor olacağız.

Whatsapp Web İle Konuşmaları Yedekleme

Akıllı telefonunuzu kullanarak whatsapp web platformuna giriş yapmalısınız. Telefonunuzdaki QR KOD ile bilgisayarınızda kullanabileceğiniz whatsapp web servisi buradaki konuşmaları yedeklemenizi ve indirmenizi sağlayacaktır.

Whatsapp uygulaması zaten hergün ya da sizin istediğiniz günlerde konuşmalarınızı otomatik olarak yedeklemektedir.

Ancak siz bunu manuel olarak yapmak istiyorsanız;

 1. Whatsapp giriş yapıldıktan sonra ayarlar bölümüne giderek,
 2. Sohbetler seçilir ve sohbet yedeğine tıklanır.
 3. Burada yedekle tıklamasını yaptıktan sonra sohbetleriniz yedeklenir.

Bu işlemi uygulamadan yapabileceğiniz gibi whatsapp web girişi ile de sonuçlandırabilirsiniz. Size lazım olacak konuşmaların bir kısmını burada ekran fotoğrafı alarak ya da kopyalayarak bir başka yerde kullanabilme imkanınızda kolaylaşacaktır.

Özellikle iş konuşmaları ve diğer durumlarda sohbeti dışa aktarma zorunluluğu hissedilebilir bu durumda aşağıdaki başlığı incelemelisiniz.

Whatsapp Konuşmalarını Dışa Aktarma Kopyalama ve İndirme

Önemli konuşmalarınızı, sohbetleri ya da evrakları dışa aktarmak istiyorsanız;

 • Bireysel sohbet veya grup sohbetini açın ,
 • Diğer Seçenekler’e dokunun,
 • Diğer’i seçin,
 • Sohbeti Dışa Aktar’a dokunun,
 • Sohbet geçmişi üzerinden mail oluşturulacaktır.

Bu mail .txt uzantılı bir dosya olarak taraflara iletilir. Dosyayı e-mail üzerinden direk gönderebilirsiniz. Ayrıca bu dosyaları indirirken platform size medya ekleme seçeneğini de soracaktır. Eğer video ve ses kayıtlarını da göndermek istiyorsanız “Medya Ekle” seçeneğini aktif etmelisiniz.

Medyaları göndermek istemiyorsanız da “Medyasız” olarak gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz kişiler bu uzantıdaki dosyaları açamıyorsa onlara yardımcı olabilmek için bir alt başlığa bakabilirsiniz.

 Üç Nokta > Diğer > Sohbeti dışa aktar diyerek WhatsApp konuşmalarını istediğiniz e-posta adresine gönderebilirsiniz.

Whatsapp Konuşmaları .TXT Dosyası Nasıl Açılır?

İş ya da özel bir durum nedeniyle whatsapp konuşmalarını indirdiniz ve açması gereken kişiye gönderdiniz. Bu aşamadan sonra eğer alıcı .txt dosyası nasıl açılır diye merak ediyorsa yapması gerekenler çok basittir.

 1. Bilgisayarında “Not Defteri” programını bulmak,
 2. Eğer bu program yoksa windows için ya da MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlar için çalışabilecek bir not defteri programını indirmek,
 3. Daha sonra .txt dosyasına sağ tıklayıp “Birlikte Aç” diyerek,
 4. Not defterini seçip gönderdiğiniz whatsapp konuşma yedeğini kolayca inceleyebilirler.

Gmail Kullanarak Whatsapp Konuşmaları Kaydetme

Gmail uygulamasını açtıktan sonra ekranda görünen üç nokta butonuna dokunmalısınız. Daha sonra Taslağı Kaydet seçeneğine tıklayarak gmailinize giriş yapmalısnız.

Bu aşamadan sonra taslaklar seçeneği ile Whatsapp bağlantılı gelen maili açarak  .txt uzantılı olarak sohbeti indirmiş olacaksınız. Bilmeniz gereken durum ise en fazla 40 bin mesaj, dışa aktarabileceğinizdir. Medya da dahil olursa 40 binden 10 bin mesaja düşecek bu dosya aktarımını e-posta ile gönderebilirsiniz.

Ancak gmailde dışa aktarım yapılan .txt uzantılı maili açmak için bazı yardımcı programlar kullanmalısınız. Bunlardan bir tanesi ES File Explorer’ın sağladığı ES Editor aracıdır. Bu araç ile gmailde .txt dosyaları açılabilir.

Whatsapp sohbet geçmişi nasıl kaydedilir sorusunun cevabını ayrıca whatsapp’ın kendi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Whatsapp Yedeklenmiş Sohbet Geçmişi Nasıl Silinir?

WhatsApp konuşmalarınızı otomatik olarak yedeklemektedir. Tüm konuşmalarınız siz farkında olmadan yedeklenir. Mesajları ekranda silseniz de daha sonra Whatsapp kurulumu yaptığınızda otomatik olarak silinen whatsapp mesajları karşınıza gelir.

WhatsApp yedeklenen sohbet geçmişini msgstore.db.crypt dosyalarında saklar ve her gün yedek olarak buraya kaydeder. WhatsApp geri yüklendiğinde mesajlarınız msgstore.db.crypt dosyalarından geri getirilir.

Peki yedeklenen WhatsApp sohbet geçmişleri tamamen nasıl silinir?

Android cihazlarda yedeklenen sohbet geçmişini silmek için şunları yapın:

 • My Files yani Dosyalarım a girin.
 • All Files yani Tüm dosyalara dokunun.
 • WhatsApp klasörünü bulun.
 • Databases klasörüne dokunun.
 • msgstore.db.crypt dosyalarımı seçin
 • Çöp kutusu simgesini tıklayarak silin.

Bu işlem sonunda WhatsApp mesajları, yedeklenmiş WhatsApp mesajları, geri getirilemez şekilde silinecektir. Bu silme işlemi yedeklenen dosyaları içerir normal kendinizin silmediği görüşmeler konuşmalar olduğu gibi durur. Komple Databases dosyasını silerek de yedekleme işine bir son verebilirsiniz.

İOS cihazlarda ise whatsapp yedeklemelerini durdurma ve geçmişe yönelik bütün konuşmaları silme işlemini ayarlardan yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu