Teknoloji

WhatsApp Mesajları Başka Bir Yeni Telefona Nasıl Aktarılır?

Teknik bilgiye çok fazla hakim olmayan kişiler telefondaki WtapsApp mesajları aktarma konusunda zorluk çekiyor. Eski telefondan yeni telefona geçiş muhabbetleri eskiden çok daha zordu, artık çok basit. Sadece bir kaç dakikada WhatsApp mesajları aktarma gerçekleşebiliyor. telefondaki yazışmaları yeni cihaz alınca nasıl yüklenir whatsapp mesajlarını yönlendirme yapılır mı yazışmalarını silmeden taşıma mümkün mü?

Türkiye’nin ve Dünyanın en çok tercih edilen mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, internet ile mesaj, fotoğraf, video ve belge gönderilmesini sağlıyor. WhatsApp ile gönderilen yazı, medya ve dosyalar hem telefona hemde yedekleme uygulamalarına yedeklenebiliyor. WhatsApp yedeklemeleri için iPhone kullanıcıları iCloud Drive, Android kullanıcıları için ise Google Drive kullanıyor. Yeni bir cep telefonuna geçiş yapmanız durumunda mesajlarınızı kaybetmeden aktarmanın yöntemlerini anlatıyoruz.

WhatsApp Mesajları Başka Telefona Aktarma (Android)

Android bir cep telefonundan başka bir Android cep telefonuna geçerseniz WhsatsApp mesajlarını sorunsuz bir şekilde aktarabilirsiniz. Google Drive üzerinden bu işlemi basit bir şekilde halledebilirsiniz.

Google Drive aktarma

Yeni bir Android telefona geçiş yapıyorsanız ve numaranız aynı kalacaksa Google Drive yedeklemesi ile WhatsApp sohbet geçmişini kolayca geri yükleyebilirsiniz.

Google Drive ile yedekleme yapmak için eski telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını açın. Sağ üst köşede bulunan üç nokta>Ayarlar>Sohbetler>Sohbet yedeği alanına gelin. Yedekle butonuna tıklayarak WhatsApp mesajlarınızın en güncel halini yedekleyin.

Eski telefonunuzla giriş yaptığınız ve WhatsApp yedeklediğiniz gmail hesabını kullanarak yeni telefon ile Google Drive uygulamasından oturum açın.

Mesajları yeni telefona aktarmak için:

 1. Yeni telefonunuzda WhatsApp uygulamasını yükleyin ve açın.
 2. Gizlilik Politikaları ve Hizmet Koşulları sayfalarını gözden geçirerek “KABUL ET VE DEVAM ET” butonuna tıklayın.
 3. Cep telefonu numaranızı girerek doğrulamayı gerçekleştirin.
 4. Telefon numaranızı doğruladıktan sonra WhatsApp’ın kişilerinize erişmesine izin vermek için İzin Ver diyin.
 5. WatsApp uygulamasının fotoğraf ve dosyalara erişmesine izin vermek için İzin Ver diyin.
 6. Google Drive’dan mesajları yeni telefonunuza aktarmak için , uygulama açıkken karşınıza gelen “Geri Yükle” butonuna tıklayın.
 7. Bu adımları takip ettiğiniz zaman WhatsApp, Google Drive’da yedeklenmiş olan mesajları yeni telefonunuza geri yükler.

Not: Mesajların güncel halini yedekleyerek başka bir telefona aktarabilmeniz için iki telefonda da Google Drive uygulamasının yüklü olduğuna ve aynı mail adresi ile giriş yapılmasına dikkat edin!

SD kart ile aktarma

SD kart aracılığıyla WhatsApp dosyalarını, fotoğrafları ve medyaları başka telefona aktarabilirsiniz.

WhatsApp mesajları SD kart ile başka telefona aktarmak için:

 • Dosyalar klasörünü açarak buradaki sdcard/WhatsApp/Databases klasörüne gidin.
 • Databases klasöründe yedeklenen WhatsApp konuşmaları tarihleri listelenecektir.
 • Bu yedeklemelerden hangisini yeni telefona aktarmak istiyorsanız, o dosyanın adı örneğin msgstore.db.crypt14 olacak şekilde düzenleyin.
 • Örneğin yedekleme yapacağınız dosyanın adı “msgstore-2021-01-11.1.db.crypt14” ise tarihleri silerek “msgstore.db.crypt12” yapmalısınız.
 • Yeni telefonunuzda WhatsApp yüklü ise kaldırın ve tekrar yükleyin.
 • Uygulamayı yükleyip açtığınız zaman “Geri Yükle” ekrana geldiği zaman butona tıklayarak geri yüklemeyi başlatabilirsiniz.

USB kablosu ile aktarma

Eski telefonunuza yedeklenen WhatsApp dosyalarını USB kablosu ile bilgisayara bağlayarak yeni telefona aktarabilirsiniz.

USB kablosu ile aktarmak isterseniz aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 • USB kablo yardımıyla eski cep telefonunuzu bilgisayara bağlayın.
 • WhatsApp/Databases klasörüne gidin.
 • Databases klasöründe daha önceden yedeklenmiş olan WhatsApp sohbetleri tarihlerine göre listelenmiştir.
 • Bu listeden yeni telefona aktaracağınız yedeği kopyalayarak masa üstüne atın. Fakat dikkat etmeniz gereken şey bu dosyadaki tarih kısmını silmektir.
 • Aktaracağınız yedeğin dosya adı “msgstore-2021-01-11.1.db.crypt14” ise arada yer alan tarih kısmını silerek dosya adını “msgstore.db.crypt12” olarak düzenlemelisiniz.
 • WhatsApp yedeğini bilgisayar masaüstüne attıktan sonra eski telefonu çıkararak yeni telefonu USB kablo yardımıyla bilgisayara bağlayın. Fakat bağlanmadan önce WhatsApp uygulamasını yeni cep telefonunuza yükleyin.
 • Telefonunuzun dosyalarında WhatsApp/Databases klasörlerini bulun. Eğer bu klasörler bulunmuyorsa İlk olarak WhatsApp klasörü içerisine de Databases klasörü oluşturun.
 • Masaüstüne kaydettiğiniz “msgstore.db.crypt12” isimli dosyayı yeni telefonunuzdaki WhatsApp/Databases klasörüne kopyalayıp yapıştırın.
 • WhatsApp uygulamasını kaldırıp yeniden yükledikten sonra profil ayarlarından sonra ekrana gelecek olan Geri Yükle butonuna tıklayarak whatsapp mesajları başka telefona aktarma işlemini tamamlayabilirsiniz.

WhatsApp kopyalama ile mesajlarınızı ve medyalarınızı yedekleyerek kaybolmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Google Drive yedekleme uygulamasını tercih etmenizi öneririz.

iCloud ile iPhone’dan iPhone’a WhatsApp Aktarma

iOS kullanıcıları WhatsApp uygulamasındaki dosya, fotoğraf ve medyayı başka telefona aktarmak için iCloud Drive yedeklemesini kullanabilir.

 • Eski ve yeni İphone cihazlarda iCloud’a giriş yapılır.
 • İki cihazda da WhatsApp uygulamasını açın.
 • Eski cihazda WhatsApp>Ayalarlar>Sohbet>Sohbet Yedeği adımlarını takip edin.
 • Videoları dahil etmek istiyorsanız “Videoları Dahil Et” alanını aktif etmelisiniz.
 • Şimdi Yedekle butonuna basarak yedekleme işlemini başlatın. Yedekleme süresi sizin yedeklenecek olan dosya boyutuna ve bağlantı hızınıza göre değişiklik gösterebilir.
 • Eski iPhone telefondan yedekleme yapıldıktan sonra yeni cihazda işleme başlamadan önce ortalama 5 dakika dosya alışverişin tamamlanmasını beklemelisiniz.
 • Yeni iPhone telefonunuza WhatsApp uygulamasını indirerek telefon numaranızı girip giriş yapın.
 • Eski telefondan aldığınız yedek tarih, saat ve boyut olarak ekranda görünecektir.
 • “Geri Yükle” diyerek iPhone’dan iPhone’a WhatsApp mesajları aktarma işlemini başlatabilirsiniz.
 • Mesajlar geri yüklendikten sonra profil bilgilerinizi doldurarak devam edip artık eski telefonunuzdaki mesajları yeni telefonunuzda görebilirsiniz.

Yukarıda paylaşılan WhatsApp aktarma yöntemleri aynı telefon numarası için geçerlidir. Yani yeni telefonda da aynı telefon numarası kullanılacaksa bu yöntemler ile WhatsApp aktarma yapılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu