Teknoloji

UDF Dosyası Açma | UDF Uzantılı Dosya Nasıl Açılır?

udf dosyası açılmıyor diyorsanız sorununuzun çözümünü bu içeriğimizde bulabilirsiniz. UDF Dosyası Açma işlemini Uyap Döküman Editör uygulaması ile yapabilirsiniz. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) tarafından oluşturulan dosyalar UDF formatında oluşturulmaktadır. UDF dosyası oluşturma ve açma için Uyap Döküman Editör uygulamasının bilgisayara veya akıllı telefona yüklü olması gerekir.

UDF Dosyası Nasıl Açılır?

Adalet Bakanlığı tarafından, hukuksal faaliyetlerin takibi ve yargı birimlerinin iletişimlerini kolaylaştırabilmek için UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) geliştirilmiştir. Hukuki bir süreç yaşayan vatandaşlar takip işlemlerini UYAP sistemi üzerinden yapabiliyor. Bu sistemde oluşturulan dosya ve belgeler genellikle UDF Formatında oluşturulmaktadır. UDF dosyasını açmak için ise Uyap Döküman Editör uygulamasının bilgisayarınıza veya cep telefonunuza yüklü olması gereklidir. Eğer uygulamayı bilgisayarınıza indirerek dosyaları açmak istiyorsanız buradaki linke girdikten sonra aşağıdaki adımları takip edin;

 • Uyap Editör sayfasına yukarıdaki linke tıklayarak giriş yapın,
 • Açılan sayfada eğer bilgisayarınız Mac ise Mac için olanı, Windows ise Windows için olan programı indirmek için ilgili linke tıklayın,
 • Linke tıkladığınız zaman program inmeye başlar,
 • Dosya bilgisayarınıza indirildikten sonra programı açın,
 • Eğer bilgisayarınız Windows ise dosya zip olarak indirileceğinden dolayı WinRAR programının bilgisayarınıza yüklü olması gerekli,
 • Programı açtığınızda içinden çıkacak olan UKI (Uyap Kelime İşlemci) adlı dosyaya tıklayarak programın kurulumunu başlatın,
 • Kurulum işleminin tamamlanmasından sonra udf dosyalarını artık bilgisayarınızdan açabilirsiniz.
 • UDF to PDF (UYAP Editör programı ile UDF uzantılı dosyalarınızı PDF formatına çevirebilirsiniz.)

Android Telefondan UDF Dosyası Açma

Android tabanlı işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarından udf dosyası açmak istenildiğinde Play Store üzerinden Uyap Doküman Editör uygulamasını indirmek yeterli olacaktır.

Play Store uygulamasına giriş yaptıktan sonra arama butonuna Uyap Doküman Editör yazdıktan sonra aratarak T.C. Adalet Bakanlığı tarafından mağazaya eklenen uygulamayı cep telefonunuza indirip mobil aracılığıyla udf uzantılı belgeleri açabilirsiniz.

iOS Telefondan UDF Dosyası Açma (iPhone)

blank

iOS tabanlı işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarında udf uzantılı dosya açmak için de Uyap Doküman Editör uygulamasının yüklü olması gerekir.

Uygulamayı yüklemek için App Store mağazasına girerek arama bölümünden Uyap Doküman Editör yazıp arayarak T.C. Adalet Bakanlığı’nın eklediği uygulamayı akıllı cep telefonunuza indirerek udf dosyasını açma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Doküman Editörüne tıkladığımda siyah ekran gelip gidiyor?

 Doküman Editörüne tıkladığınız zaman siyah ekran gelip gidiyorsa, E-imza – M-imza işlemini gerçekleştirebilmeniz için Uyap Doküman Editör programının son versiyonunun yüklü olup olmadığını kontrol edin. Eğer güncel versiyon yüklü değilse yükleyin.

Windows 7 ve üzeri bilgisayarlar için Bilgisayarım > C Dizini > Kullanıcılar > Size Ait Kullanıcı (Örneğin; Sefa, Hakim vb.) > .uki Klasörü -> içerisindeki acilisdegerleri.xml ve tercihler.xml dosyalarını silmelisiniz.

Problemin devam etmesi halinde Uyap Kelime İşlemciyi bilgisayarınızdan kaldırdıktan sonra yeniden başlatarak yedeklemelerinizi yaptıktan sonra Uyap klasörünü siliniz. Sonrasında Uyap Doküman Editör programının güncel halini bilgisayarınıza indirin.

udf pdf çevirme nasıl yapılır?

Uyap Döküman Editörde bulunan dilekçe, mahkeme kararları, duruşma tutanakları vb. dosyaları bazen başka birine göndermek gerekebilir. UDF uzantılı dosya olarak göndermek yerine  PDF formatında göndermek isteyenler udf pdf çevirme işlemi yapabilirler. Foxit Reader PDF uygulamasını bilgisayara indirip dosya menüsü veya DYS’den dosya açık olduğu zaman yazdır dedikten sonra yazıcıların bulunduğu kısımdan pdf programını seçtikten sonra yazdır diyip dosyanın adını yazarak istediğiniz yere pdf olarak kaydedebilirsiniz.

word to udf çevirme nasıl yapılır?

word uzantılı dosyaları udf formatına kolaylıkla çevirebilirsiniz. Word dosyasını udf dosyasına çevirmek için yapmanız gerekenler;

 1. Word dosyanızı Dosya > Farklı Kaydet dedikten sonra Kayıt Türü bölümünü Zengin Metin Biçimi olarak masaüstüne kaydedin. Dosyanız .rtf uzantısı ile masaüstünüze kaydedilecektir.
 2. Sonrasında Uyap Doküman Editör uygulamasını açın.
 3. Sol üstte bulunan Dosya yazısına tıklayarak aç diyin, masa üstüne gidin,
 4. Masaüstünde sadece udf uzantılı belgeler görünecektir.
 5. .rtf uzantılı belgeleri bulmak için aşağıdaki dosya biçimini .rtf olarak değiştirmeniz gerekecek.
 6. Yazınızı seçerek word to udf çevirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 7. Yazılan her şey aynısı gibi önünüze gelecektir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu