Teknoloji

Türk Telekom İnternet Altyapı Başvurusu (Fiber) 2024

Evinize, işyerinize altyapı nedeniyle internet bağlantısı yapamıyorsanız altyapı başvurusu yapmanız gerekiyor. Bulunduğunuz ildeki Türk Telekom müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak fiber alt yapı çalışmaları bitince fiber internet başvurusunda bulunabilirsiniz ve başvuru takip yapabilirsiniz.

Haberleşme, iletişim ve bilgi edinmede en çok ihtiyaç duyduğumuz internet hayatımızda olmazsa olmazlar arasındaki yerini almış durumda. Özellikle de akıllı cep telefonlarının ve uygulamaların gelişmesiyle birlikte artık internetsiz bir hayat düşünülemiyor. Bir çok insan zamanının çoğunu internette geçiriyor. Gerek mesajlaşma uygulamaları olsun, gerek sosyal medya hesapları olsun evde internet paketini de bir hayli tüketiyor. Mobil operatörlerin internet paketleri çoğu zaman ayı doldurmadan bitiyor. Bu durumda eve internet bağlatmak daha mantıklı oluyor. Fakat hala günümüzde internet altyapısının bulunmadığı bir çok konum var. Özellikle de yeni yerleşim yerlerine yapılan apartmanlarda internet bağlanmak isteyen vatandaşlar altyapı sorunu ile karşı karşıya kalıyor.

İnternet başvuru sırasında “altyapınız uygun değil” veya “altyapı yok” yanıtı alıyorsanız internet bağlatabilmeniz için ilk olarak alt yapı başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu rehberde “türk telekom altyapı başvurusu nasıl yapılır?”, “fiber altyapı başvurusu” ve “başvuru dilekçesi” konularında bilgilendirmeler yapacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türk Telekom Ev İnterneti Fiyatları 

Türk Telekom Altyapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fiber internet uzun yıllardır ülkemizde yaygınlaşmaya devam ediyor. Hala bir çok bölgede fiber altyapı bulunmasa da gün geçtikçe internet altyapı ağı genişliyor. Ancak bulunduğu bölgede fiber altyapı veya adsl altyapısı bulunmayan henüz bir çok yerleşim yeri bulunuyor. Özellikle de yeni yapılan apartmanlarda veya daha önce hiç internet altyapısı çekilmemiş olan bölgelerde internet bağlatmak mümkün değil. İnternet bağlantısının gerçekleşebilmesi için Türk Telekom altyapı başvurusu yapmak gerekir. Altyapı başvurusundan sonra apartmana veya binaya altyapı çekilir ve internet bağlantısı sonradan gerçekleştirilebilir.

Türk Telekom altyapı başvurusu;

  • Türk Telekom altyapı başvurusu için, 444 1 444 TTNET müşteri hizmetleri numarasını arayabilirsiniz. Müşteri temsilcisi altyapı başvurusu hakkında izlemeniz gereken yolu size anlatacaktır.
  • Başvurunun hızlı sonuçlanması için “Türk Telekom altyapı başvuru dilekçesi” doldurarak ilinizde bulunan TELEKOM müdürlüğüne teslim edebilirsiniz.
  • Dolduracağınız başvuru dilekçesinde ne kadar çok kişinin imzasının olması işlemleri o kadar çok hızlandırır.
  • Apartmanda başka internet bağlantısı yapacak olan kişiler bulunuyorsa dilekçeye onların isimlerini ekleyerek imzalatabilirsiniz.
  • CİMER – T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine yazarak internet altyapı talebinde bulunabilirsiniz.

Fiber altyapı başvurusu;

Bulunduğunuz bölgede ADSL ile internet bağlantısı sağlanıyorsa ve Fiber altyapıya geçilmesini istiyorsanız;

  • Türk Telekom il müdürlüğüne vereceğiniz dilekçede bulunduğunuz adreste ADSL internet altyapısının bulunduğunu ve internet hızından dolayı yaşamış olduğunuz problemler nedeniyle fiber altyapı çalışması başlatılmasını talep edebilirsiniz.

Türk Telekom Altyapı Başvuru Dilekçesi;

İnternet altyapı başvurusunu dolduracağınız dilekçe ile Türk Telekom il müdürlüğüne yapabilirsiniz. Dilekçeye gerekli bilgileri doldurduktan sonra elden teslim edebilirsiniz. Dilekçede yer alan adres bilgilerinin ve diğer bilgilerin doğru olduğunu kontrol edin. Aksi halde başvuru süreci uzayacağından dolayı altyapı sorununuz da uzayacaktır. Dilekçeyi bilgisayarınıza indirerek gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Fiber internet başvuru dilekçesiTürk Telekom altyapı başvurusu dilekçesi

Türk Telekom Port Açtırma;

İnternet bağlantısı yaptırmak istediğiniz apartmanda tüm portlar doluysa port açtırma dilekçesini doldurarak yeni bir port açılmasını sağlayabilirsiniz. Dolduracağınız dilekçeye adres, ad soyad, tc kimlik numarası, imza ve tarih alanlarını doldurun. İkamet ettiğiniz adresi yazın ve bu adreste yeterli sayıda port olmadığından dolayı internet bağlantısı yapamadığınızı, en kısa zamanda yeni port açılmasını talep edin.

Türk Telekom İnternet Altyapı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yaşadığınız bölgede ve apartmanda internet altyapısı sorgulaması olup olmadığını sorgulayarak öğrenebilirsiniz. Türk Telekom Kapsam Haritası sayesinde bulunduğunuz adreste internet altyapısı durumu ve Fiber internetin olup olmadığı sorgulanabilmektedir.

İnternet altyapı sorgulama;

  • Türk Telekom internet altyapı sorgulama için Kapsam Haritası sitesine gidin.
  • İl, İlçe, Mahalle, Cadde / Sokak, Dış Kapı No, İç Kapı No alanlarını doldurarak Altyapı Sorgula butonuna tıklayın.
  • Eğer bulunduğunuz adreste Fiber internet altyapısı bulunuyorsa “Bu lokasyonda Türk Telekom FİBERNET internet hizmetinden faydalanabilirsiniz.” bildirimi alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Kayseri Develi Harman mahallesi lale sokak cuma gün blok No 5 daire 6 binamizda alt yapı bulunmamaktadır alt yapı yapılmasını talepde rica bulunduruyorum nezmndir çabalıyorum geri dönüş saglanmiyor artık rica ediyorum lütfen geri dönüş sağlansın binamızda internet kullanan var biz başvuru yapınca alt yapı yok deniyor buna artık bir çare bulunmasını istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu