Yeni İş Fikirleri

Trendyol’da Mağaza Açmak ve Satıcı Olmak İçin Rehber 2024

Trendyol’da mağaza açma diğer bir deyişle satıcı olmak ile ilgili merak edilen tüm konular bu rehberde. Trendyol’da şirket olmadan markalı ürün satmak mümkün mü trendyoldan yetkili satıcı belgesi nasıl alınır trendyol’da ne satabilirim satıcı nasıl olunur ve satışlar nasıl arttırılır ? Şahıs, veya limited/anonim şirketiniz bulunuyorsa Trendyol’da kendi mağazanızı açarak ürünlerinizi satabilirsiniz. Türkiye’nin en çok tercih edilen e-ticaret sitelerinden biri olan Trendyol ürün satmak için herhangi bir üyelik ücreti ödemenize de gerek yok. Sadece satışlara göre komisyon kesilmektedir. Satıcı başvurusu nasıl yapılır satışlarımı nasıl arttırırım ? hesap açma, dükkan açmak ve satış yapma şartları gibi bilgileri hazırlamış olduğumuz bu rehberde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Trendyol’da kendi mağazasını açarak satıcı olmak isteyenler için hazırlamış olduğumuz rehberde Trendyol’da satıcı olmak, Trendyol dükkan nasıl açılır, ürün satmak için ipuçları, pazaryeri iletişim, komisyon indirimi ve onay süresi konularında bir çok bilgiye bu rehberden ulaşabilirsiniz.

Trendyol’da Satıcı Olmak

Online pazaryerleri satıcılarla alıcıları bir araya getiren ve iki taraf arasında güvenli alışveriş sağlaya platformlardır. Bu tür platformlar bilinir olmaları, güvenilir olmaları ve ürün çeşitliliği sunmaları nedeniyle tüketiciler tarafından müstakil e-ticaret sitelerine göre daha çok tercih edilirler. Ağ etkisine sahip oldukları için yüksek hacimli alışveriş imkanı sağlarlar. Gelir modelleri ise sistemleri üzerinden satılan her ürün için aldıkları bir miktar komisyondur. Bu gelirin çoğunu platformu işletmek, tanıtmak ve geliştirmek için kullanırlar. Eğer internette ürün satmayı ve son kullanıcıya kendi başınıza ulaşmayı düşünüyorsanız dijital pazarlama, seo, sunucu, personel, e-ticaret altyapısı vb. maliyetler sizi maddi açıdan zorlayabilir.

E-ticarette marka haline gelmek, kütle oluşturmak, oluşturulan kitlenin sadakatini kazanmak, yüksek hacimli satışlar yapmak için yüksek bütçeler ve uzun zaman gereklidir. Son kullanıcıya kendi başınıza ulaşmak yerine Trendyol online pazaryeri ile çalışabilirsiniz. Trendyol, yüksek reklam bütçesine, etkili satış kanallarına, yüksek trafiğe, yüksek müşteri sadakatine ve gelişmiş bir altyapıya sahip. Böyle güçlü bir platformda yüksek hacimli satış yapabilmek için gerekli olan tek şey satıcı olmak ve ürünleri eklemek. Üstelik satıcı olmak için hiç bir ücret ödemek de gerekmiyor.

Trendyol’dan nasıl satış yapılır?

Terendyol’da satış yapmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey şirketiniz yoksa bir şirket açmanız. Türkiye’deki tüm e-ticaret sitelerinde satış yapmak istiyorsanız şirket şart. Şirket açıldıktan sonra Trendyol’da mağaza açma başvurusunda bulunabilirsiniz. Şartları karşılamanız durumunda hesabınız ortalama 1 hafta içerisinde açılıyor. Mağaza açıldıktan sonra bilgi ve belgeler sisteme yüklenerek onaya gönderilir. Ardından ürünler eklenerek Trendyol ekinine onaya gönderilir. Bilgi ve belgeler ile ürünler onaylandıktan sonra Trendyol’da satışa başlanır.

Trendyol Satıcı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Trendyol’da satıcı olabilmek için online olarak başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunun ilk aşamasında sizden ad-soyad, iletişim bilgileri, ürün kategorisi, t.c. numarası ve vergi kimlik numarası gibi bilgiler istenir. Başvuru onaylanmasının ardından gerekli belgeler yüklenir. Belgeler onaylandıktan sonra panele giriş yaparak satış yapacağınız ürünleri Trendyol’a ekleyip onaya gönderilir. Onay sürecinin tamamlanmasının ardından Trendyol mağaza açma işleminiz tamamlanmış olur.

Şimdi bir kaç adımla Trendyol’a nasıl başvuru yapılacağını öğrenelim.

Satış yapabilmek için evraklar dolusu bilgi doldurmanıza gerek yok.

Başvuru

 • Trendyol sitesini açarak sağ üst köşedeki “Trendyolda satış yap” yazısına tıklayın.
 • Karşımıza Trendyol satıcı başvuru sayfası açılıyor. Trendyol Satıcı Başvuru Formu alanını doğru bir şekilde doldurun.
 • Başvuru formunda yer alan Adınız-Soyadınız, Cel Telefonunuz, E-Posta Adresiniz alanlarını doldurun.
 • Sonrasında Satılacak Ürün Kategorisi alanında ürününüze en uygun olanını seçin.
 • Daha sonra Şirket Türü alanında kendi şirket türünüzü seçin.
 • Şirket türünüze uygun T.C kimlik numarası veya Vergi Kimlik Numarasını girin.
 • Daha sonra varsa referans kodunu girin ve “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Trendyol Satıcı Başvurusunu Tamamla sayfası açılacak.
 • Bu sayfada önce satış yapmak istediğiniz ana kategoriyi seçin.
 • Sol alttaki alandan varsa satış yaptığınız diğer online pazaryeri satıcı sayfası veya kendi e-ticaret sitenizin linkini giriniz. Eğer herhangi bir web sitesinde satış yapmıyorsanız “Herhangi bir web sitesinde satış yapmıyorum” alanını işaretleyin.
 • Verilerin korunması koşullarını okuyarak onaylayarak “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklayın.
 • Butona tıkladıktan sonra “Başvurunuz Alınmıştır” yazısını göreceksiniz.

Onay & Satıcı Paneline Giriş / Bilgi ve Belge Yükleme

Başvurunuzu tamamladıktan sonra Trendyol ekibi başvurunuz için bir ön değerlendirme yapıyor. Başvurunuz bu adımda uygun görülürse onaylanıyor. Başvurunuz onaylanırsa size bir onay e-postası iletiliyor ve satıcı paneline giriş yaparak eksik belge / bilgilerinizi girmeniz isteniyor. Yüklediğiniz bilgi ve belgeler Trendyol ekibi tarafından değerlendirilerek ugyun görüldüğü taktirde onaylanır.

Başvurunuz onaylandıktan sonra size gelen e-posta ile gireceğiniz satıcı panelinde yer alan sözleşmeyi indirip çıktısını almalı ve komisyon vade tablosunun her sayfasını yetkili kişiye imzalatmalı ve kaşeletmelisiniz. Ardından imzalanan söyleşmeyi tarayıp dijital dosya haline getirerek öncekile Trendyol satıcı paneline yüklemeli sözleşmeniz onaylandıktan sonra da, fiziksel sözleşmeyi de Trendyol’a kargo ile göndermelisiniz. Kargo üzerine “Sözleşme Birimi Dikkatine” yazmalısınız. Sonra da firmanıza ait belgeleri Trendyol satıcı paneline yüklemelisiniz.

Ürün Ekleme ve Satışa Başlama

Bilgi ve belge yükleme aşamasında veya sonrasında satacağınızın ürünleri ekleyebilirsiniz. Trendyol ekibi tarafından eklenen ürünler kontrol edilir. Bilgi belge kontrolü, ürünlerin kontrolü tamamlandıktan sonra entegrasyon yapılır ve Trendyol’da mağaza oluşturularak satışa başlanır.

Limited yada Anonim şirketiyseniz, Trendyol satıcı sözleşmesine ek olarak;

 • Trendyol Satıcı Üyelik Sözleşmesi
 • Faaliyet Belgesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Ticari Sicil Gazetesi belgelerini yüklemeniz gerekiyor.

Faaliyet Belgesi son 6 ay içerisinde şirketin bağlı olduğu meslek odasından veya ticaret odasından alınmış olmalıdır. Vergi levhasının en güncel hali eklenmelidir.

Şahıs firmasıysanız;

 • Trendyol Satıcı Sözleşmesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Beyannamesi belgelerini yüklemelisiniz.

Bilgi ve belgelerinizin tamamlanması, ürünlerinizin kontrolü ve entegrasyon sürecinizin tamamlanmasının ardından mağazanız Trendyol.com’da satışa başlar.

Başvurunuzun olumlu değerlendirilmediğine dair bilgi içeren e-posta tarafınıza ulaştıktan 30 gün sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz. Ancak eksik bilgi nedeniyle onaylanmama durumunda aynı gün içerisinde düzenleyerek tekrar başvuru yapmanız mümkün.

Trendyol Mağaza Açma Şartları

Trendyol’da satıcı olmak içi;

 • Trendyol’da ürünlerinizi satabilmek için şahıs, limited veya anonim şirket kurulmuş olmalıdır.
 • Satış yapacak olan kişinin vergi mükellefi olması gereklidir.
 • Trendyol’da satışını yapacağınız ürünlerin olması gereklidir.
 • Satışları devam ettirebilecek kapasitenin olması gereklidir.

Şahıs şirketi olanların T.C kimlik numaraları, anonim ve limited şirketlerin ise vergi kimlik numaraları bildirmeleri gereklidir.

Trendyol Mağaza Açma Ücreti (Üyelik Ücreti)

Trendyol’da satıcı olmak için herhangi bir mağaza açma ücreti talep edilmemektedir. Ücretsiz olarak satıcı başvurusu yapabilir, onay sürecinin ardından sonra belgelerinizi yükleyip ürünlerinizi ekleyerek satış yapmaya başlayabilirsiniz. Satıcı başvuru yapabilmeniz için vergi mükellefi olmanız gerekli. Eğer vergi mükellefiyseniz ve bir şirketiniz bulunuyorsa dakikalar içerisinde başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Vergi mükellefi olmayanlar şahıs şirketi veya limited/anonim şirketi kurduktan sonra başvuru yapabilir. Başvuru sırasında vergi levhası istendiği için şirket kurulumu yapılmadan satış yapmak mümkün değildir. Eğer şirket kurarak satışlarınızı yapmak isterseniz şahıs şirketi kurulumu için ödeyeceğiniz ücret 750 TL ile 1.250 TL arasındadır.

Trendyol’da Ürün Satmak (Satış Arttırma İpuçları)

Trendyol’da daha fazla ürün satmak için uygulayabileceğiniz yöntemler;

 • Girmiş olduğunuz ürün adlarını doğru girmelisiniz. Ayrıca her ürün hakkında ayrıntılı şekilde açıklama girilmesi, kaliteli görsel eklenmesi satışları arttıran etkenlerdendir.
 • Düzenli olarak fiyatlar kontrol edilmeli ve piyasa satış fiyatı üzerinden satılması ürünlerin satılmasında etkilidir.
 • Çok fazla satılan ürünlerin stoklarını fazla tutarak satışlarınızı arttırabilirsiniz. Ayrıca stok takibi düzenli yapıp eksiklikleri gidermelisiniz.
 • Trendyol mağaza linkinizi Facebook, Instagram, Youtube kanalı gibi sosyal medya mecralarında paylaşarak ürünlerinizin satılmasını sağlayabilirsiniz.
 • İndirimli ürünleri satışa koyarak müşterilerin ilgisini çekmeyi sağlayabilirsiniz.
 • Sipariş verilen ürünleri müşteriye zamanında ulaştırmaya özen göstermelisiniz. Müşteri memnuniyetinin artması satışlarınızın artması ile doğru orantılıdır.
 • Satılan ürünlerle ilgili oluşan sorunlara kısa sürede çözüm bularak müşteri memnuniyetini sağlayabilirsiniz.

Trendyol Satıcı Destek Hattı Telefon Numarası

Trendyol satıcıları karşılaşmış oldukları sorunlar için  0850 258 5800 destek hattı telefon numarasını arayarak iletişime geçebilirler. Oluşturmuş olduğunuz bir destek talebi bulunuyorsa destek hattını aradığınız zaman bildirim numarasını bildirerek sorununuzun daha hızlı çözülmesini sağlayabilirsiniz.

Sorunlarınızın hızlı bir şekilde çözülmesi için yaşadığınız problem ile alakalı detayları tüm ayrıntılarıyla birlikte aktarabilirsiniz.

Trendyol’da Satıcı Olmak İsteyenlerin En Çok Merak Ettikleri

Trendyol’da satıcı olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri soruları bir bir cevapladık.

Trendyol dükkan açma maliyeti ne kadar?

Trendyol tarafından herhangi bir dükkan açma ücreti alınmamaktadır. Eğer hali hazırda bir şirketiniz bulunuyorsa ve ürün stoğunuz var ise hiç bir maliyetiniz olmaz. Fakat eğer bir şirketiniz yok ise şahıs şirketi kuracaksanız ortalama 500 TL ile 1.000 TL arası bir gider sadece şirket açılışı için ödemeniz gerekebilir. Bunun dışında herhangi bir maliyet söz konusu değildir.

Trendyol satış yapmak için gerekenler

Trendyol’da satış yapmak için şirketin olması ve ürün tedarik edilebilmesi, yani bir stoğun olması yeterli olacaktır. Mağaza açma başvurusu işlemlerini hallettikten sonra Trendyol tarafından onay gelir gelmez satışlara başlayabilirsiniz. Satış yapabilmek için yukarıda anlatılanlar gibi başvuru sürecini tamamlamalısınız.

Trendyol’da mağaza açmak için şirket olmak şart mı?

Trendyol’da mağaza açmak için anonim, limited veya şahıs şirket tipinde bir kuruluşunuzun olması gerekiyor. Başvuru sırasında şahıs şirketlerinin T.C kimlik numarası, anonim/limited şirketlerinin ise vergi kimlik numaralarını bildirmesi zorunludur.

Trendyol’da Butik Açmak

Bir butik mağaza sahibiyseniz ve yeni açmak istiyorsanız ürünlerinizi Trendyol’da mağaza oluşturarak satabilirsiniz. Fakat bunun için vergi mükellefi olmanız gerekiyor. Şahıs şirketi veya limidtet/anonim şirketiniz varsa Trendyol satıcı başvurusu yaparak başvurdunuz onaylandıktan sonra gerekli belgeleri yükleyip ürünlerinizi ekledikten sonra satış yapabilirsiniz.

Trendyol satıcı giriş

Trendyol satıcı girişi yapmak için https://partner.trendyol.com/ adresi kullanılmaktadır. Linke giriş yaptıktan sonra E-Posta / Telefon ve Şifreniz ile giriş yapabilirsiniz.

Trendyol pazaryeri iletişim

Trendyol’da satıcılar karşılaşmış olduğu problemlerin çözümü için 0850 258 5800 telefon numarası üzerinden müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirler. 

Trendyol sözleşme gönderme adresi

Sisteme yüklediğiniz belgelerin onaylanmasından sonra 15 gün içerisinde sözleşmeyi aşağıdaki adrese göndermelisiniz.

Spine Tower, Trendyol
Campus, Büyükdere Caddesi
̇No:243, 34485
Sarıyer/İstanbul

Ürün onay süresi

Trendyol’da onaya gönderilen ürünlerin onay süresi yoğunluğa göre değişmektedir. Çok uzun süren onay süreci için destek bildirimi açtıktan sonra satıcı destek hattı numarasını arayıp bildirim numarasını bildirerek ürünlerinizin neden onaylanmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Komisyon İndirimi

Başvuru tarihinden itibaren 7 gün içinde Trendyol’da satışa başlayan satıcılar ilk 1 ay %40 8-15 gün içerisinde satışa başlayan satıcılar ise 1 ay %30 komisyon indiriminden faydalanır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu