Teknoloji

Kolay Yöntemlerle Telefondan ve Tabletten Çıktı Nasıl Alınır?

Bir çok kez başımıza gelen acil bir belgeyi çıkarma işlemini telefondan nasıl yapabilirsiniz. Telefondan ve tabletten çıktı nasıl alınır inceledik. cep telefonundan fotokopi nasıl çekilir telefondaki resmi yazıcıdan nasıl çıkarılır tableti yazıcıya bağlamak nasıl olur yazıcı olmadan kırtasiyeden nasıl çıktı alınır yazıcı tablete nasıl bağlanır çıktı nasıl yapılır ?

Bir çok başvuruyu yaparken istenen tonlarca belge arasından bir tanesini almayı unutabiliyoruz. O esnada belgeleri vereceğimiz kurumda ya da yakındaki bir yerlerde çıktı almamız da çoğu zaman zorlaşabiliyor.

Halbuki gelişen teknoloji sayesinde telefondan çıktı alınabilir. Sizde telefondan nasıl çıktı alınır merak ediyorsanız şimdi hemen incelemeye başlayalım.

Telefondan Yazıcıya Nasıl Yazdırılır?

iPhone telefon ve tabletlerden, android telefonlardan yazıcıya yazdırma işlemi yapabilirsiniz. Telefon veya tabletten direkt yazdır diyip yazıcıyı bulup seçtikten sonra yazıcıya yazdırma işlemini başlatabilirsiniz. Sizler için telefondan yazıcıya nasıl yazdırılır adım adım detaylıca anlattık.

iPhone Telefondan Nasıl Çıktı Alınır?

blank

iPhone telefona sahipseniz bu telefonlarla çıktı alabilmek için İOS sürümünün en güncel halini kullanmanız gerekmektedir. Çünkü IOS yazılımı sayesinde kullanılabilen AirPrint özelliği çıktı almanızı sağlayacaktır.

Telefonunuzun AirPrint’i desteklemesi halinde, telefonunuzda bulunan belgelerden fotoğraf, görüntü, PDF dosyası ya da diğer bütün belgeleri kablosuz ağa bağlanarak telefondan yazıcıya çıktı gönderme işlemi yapabilirsiniz.

Bu çıktı alma işlemini iki farklı şekilde yapabilirsiniz. Birincisi çıktıyı alacağınız dükkandaki kablosuz ağa bağlanıp belgenizi paylaşmak suretiyle yapılmasıdır. İkinci yöntem ise direk apple telefonunuzdan çıktıyı almaya yaramaktadır.

 1. Telefonunuzdan bulunduğunuz dükkanın kablosuz ağ sistemine bağlanarak,
 2. Örneğin telefonunuzdaki fotoğrafın çıktısını almak istiyorsanız,
 3. Fotoğraflar uygulamasına gidip,
 4. Fotoğrafları seçtikten sonra, sol üst köşede yer alan share(paylaş) seçeneği ile görüntüyü paylaşıp çıktısını alabilirsiniz.

Telefondan yazıcıya bağlanma

 1. Belgenin kayıtlı olduğu yeri açmalı ya da bir web sitesinden çıktı alacaksanız o siteye girmelisiniz.
 2. Bu belgeyi seçip paylaş seçeneğine bastıktan sonra karşınıza çıkacak olan yazdırı seçtikten sonra,
 3. Yazıcının adını öğrenerek buna tıklamalısınız.
 4. Burada hem telefonunuzun hem de yazıcının aynı ağa bağlı olduğundan emin olmalısınız. Eğer aynı ağ üzerinde değilseniz çok büyük ihtimalle kayıtlı yazıcıyı telefonunuzdaki seçeneklerde göremeyeceksinizdir.
 5. Yazıcıyı seçtikten sonra yazdırma seçeneklerinizi de belirleyip çıktınızı alabilirsiniz.

Android Telefondan Çıktı Alma

blank

Telefon ile yazıcıdan çıktı almak istiyorsanız ve android telefon kullanıyorsanız bu işem iPhone telefonlara göre oldukça kolaydır. Öncelikle yapmanız gereken Android işletim sistemine sahip telefonunuza çıktı alacağınız makinenin ismindeki yazılımı kurmak olacaktır.

Telefonu yazıcıya bağlamak için bir başka yapabileceğiniz ayar ise telefonunuzun ayarlar sekmesine girerek arama butonuna “yazdırma” yazmanızdır.

Bu işlemin ardından telefonunuzun yazıcı özelliği aktif değilse aktivasyonunu tamamlayıp en yakınınızdaki yazıcıları görebilme imkanına sahip olacaksınız.

Yazıcı olarak kullanacağınız cihazın marka ve modelini görüp buna tıklamanız işlemi tamamlamanıza yardımcı olacaktır. Ancak yazıcınıza ait marka modelle ilişkilendirilmiş bir markayı göremiyorsanız o halde “yazıcı ekle” butonuna tıklayarak yazıcınızın marka model bilgilerini açılan sayfaya yazmanız gerekecektir.

Yazıcının adını ve IP adresini yazdığınızda telefonunuzdan çıktısını alacağınız yazıcınız ekrana gelecek. Yazıcınıza dokunarak ilgili belge yada görüntüyü artık çıkarabilirsiniz.

Bu ekleme işlemini tamamladıktan sonra kurduğunuz bu yazıcıya istediğiniz belgeyi çıktı olarak alabilirsiniz. Bu işlemler kablosuz yöntemle telefonunuzdan çıktı almanın yöntemidir. Bunları kullanamıyorsanız kablo ile telefonunuzdaki belgeyi yazdırabilirsiniz.

iPhone ya da iPad’den USB Kablosuyla Çıktı Alma

iPhone telefondan ya da iOs cihazınızdan çıktı alabilmenin bir diğer yöntemi USB OTG kablosu kullanarak yazdırma işlemini gerçekleştirmektir.

Bunu kullanabilmek için de iPhone ya da iPad cihazınızın OTG desteklediğinden emin olmalısınız çünkü bu özellik her cihazda bulunmayabilir.

Yazıcıya bağlamak için de bir USB kablosu kullanmalısınız. Ayrıca yazıcınızın donanımının işlem için hazır olduğundan emin olun.

Sıra geldi bağlantıyı gerçekleştirmeye:

 1. Öncelikle yazıcınızı açın. USB kablosunun bir ucunu yazıcıya bağladıktan sonra diğer ucunu USB OTG’ye bağlayın.
 2. Sonrasında USB OTG’yi iPad ya da iPhone cihazınıza takabilirsiniz.
 3. Bunları gerçekleştirmeniz halinde cihazınızda bir eklenti açılacak.
 4. Bu eklentiyi kurup yazdırma işlemini gerçekleştirmek için “tamam” tuşuna basmalısınız.
 5. Böylece cihazlarınız baskıya hazır hale gelecek. Ardından tıpkı kablosuz baskı işlemindeki gibi fotoğrafı ya da belgeyi seçip aynı süreçleri tekrar ederek kolayca dilediğiniz çıktıyı alabilirsiniz.

Android Cihazınızdan USB Kablosuyla Çıktı Alma

Android cihazınızdan da kablolu çıktı alabilmek için çıkışıyla uyumlu bir USB OTG kablosu edinmelisiniz ve yazıcınızın donanımının hazır olduğundan emin olmalısınız.

Aynı şekilde yazıcıya takmak için bir USB kablosuna da ihtiyacınız var. Ancak USB OTG kablosunu Android cihazınızın desteklemesi gerektiğini burada da unutmamalıyız.

Sonra sırasıyla;

 1. Yazıcınızı açın ve USB kablosunun bir ucunu yazıcıya, bir diğer ucunu ise USB OTG kablosuna bağlayın.
 2. USB OTG kablosunun boşta kalan ucunu da Android cihazınıza bağlayın.
 3. Bu sırada Android cihazınızda bir eklenti açılacak. Yazdırma işlemini etkin hale getirmek için “tamam” tuşuna basın.
 4. Çıktı almak istediğiniz fotoğraf ya da belgeyi seçip “paylaş” ve “yazdır” seçeneklerine tıklayarak başarılı bir şekilde çıktı alabilirsiniz. İşte bu kadar kolay!

Eğer halihazırda kullandığınız yazıcının kablosuz ya da USB OTG kablo ile çıktı alma özelliği yoksa kablosuz ve otg kablo ile çıktı alabileceğiniz yazıcı modellerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Telefon ya da tablet kullanarak kolayca çıktı alabilmenin yollarını anlattığımız yazımız haricinde google ve ios işletim sistemlerinin kendine has çıktı alma yöntemleri de bulunmaktadır. Bir başka yazımızda da bu konuya değindik işinize yarayacağından emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu