Belgeler

Fiyat Teklifi Örneği 2024 Boş Teklif Formu Excel ve Word

Teklif formu satış arttırma konusunda kullanılan önemli bir belgedir. Fiyat teklifi örneği ile Excel, Word ve PDF olarak yayınlanmıştır.

İşletmeler için teklif en önemli konulardan biridir. Satış artırma konusunda önemli bir yeri olan teklif formlarının hazırlanması bir hayli dikkat isteyen bir konudur. Satışta başarıya ulaşmak için hazırlanmış olan teklif formu müşterinin istediklerini karşılayabilmelidir.

Satış yapılmadan önce müşterilere bir teklifte bulunmak için hazırlanan belgeye teklif formu denilir. Yapılan iş, verilen hizmet veya satılan ürünlerin bilgileri, miktarı ve fiyatları bu belgede yer alır. Verilen teklifin bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. O süre içerisinde ürün veya hizmet alınmak istenirse verilen teklif fiyatı üzerinden alınabilir.

Fiyat teklif formu hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli kısım fiyatlandırma kısmıdır. Müşterinin en çok dikkat edeceği nokta fiyatlandırma alanı olduğu için, teklifte verilecek olan fiyatlandırmanın net bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir. Verilen hizmetin veya ürünün miktar ve kapsamına göre bir fiyatlandırma belirlenmelidir. Net bir şekilde hazırlanan teklif formunu değerlendiren müşteri bütçesine uygun olması halinde teklifi kabul ederek sizinle çalışmaya başlamak isteyecektir. Ancak bütçeye uygun olmayan veya istenen ürün veya hizmeti karşılamayan teklif formları reddedileceği için satış gerçekleşmeyecektir. Ayrıca teklif kağıdı hazırlarken mantolama tadilat catering işçilik teklifi gibi örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Teklif Formu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi hazırlanan bir teklif formu, ürün veya hizmetin satışının gerçekleşmesine büyük oranda katkı sağlayabilir. Fiyat tekli formunda sunulan tekliflerin satışa dönüşebilmesi için dikkat edilmesi gerekenler bazı hususlar vardır. İşte onlardan bazıları;

 • Teklif formu hazırlamadan önce müşterinin ihtiyacı olan şeyler açık bir şekilde bilinmelidir. Fiyat teklifini müşteriye iletmeden önce mutlaka istişare edilmeli ve istenilen şeyler öğrenilmelidir. Müşterinin ihtiyacı olan şeyler tam anlamıyla öğrenildikten sonra hazırlanan fiyat teklif formu, teklifin satışa dönüşmesinde oldukça etkilidir.
 • Müşterinin ihtiyacı olan ürün veya hizmet kalemleri teklif formunda eksiksiz olarak yer almalı ve fiyatları belirtilmelidir.
 • Ürün veya hizmetlerinizin müşterinin ihtiyacını karşılayacağını formda net olarak belirtmelisiniz. Formu gören müşteri ihtiyacım olan şey budur diyebilmeli!
 • Hazır bulunan fiyat teklif formu üzerinde değişiklik yaparken gerekli değişiklikleri yaptığınıza emin olun. Ürün-hizmet isimleri veya fiyat alanında güncellenmeyen bilgi sizi zor duruma sokabilir.
 • Hazırlayacağınız teklif formunda firma bilgileri, iletişim adresleri, tarih, teklifi hazırlayan ve teklif yapılan alanlarını eksiksiz olarak doldurmaya özen gösterin.

Tahsilat makbuzu örneği dosyasında olduğu gibi, fiyat teklifi örneği dosyaları da bulunmaktadır. Bu dosyaları indirip firma bilgileriniz ve ürün, hizmet, miktar ve fiyat gibi bilgileri ekleyerek kendinize göre güncelleyip fiyat teklifinde bulunabilirsiniz.

Fiyat Teklif Formu Örneği Excel

Teklif formu oluşturmak isteyenler genellikle Excel formatında oluştururlar. Excel üzerinden gerekli düzenlemeler kolaylıkla yapılarak fiyat teklifi yapılabilmektedir. Herhangi bir hizmet veya ürün satışı için teklif oluşturulacağı zaman excell dosyasına firma bilgileri, teklif ayrıntıları, tutar, miktar, iletişim bilgileri, tarih ve açıklamalar yazılarak karşı tarafa teklif iletilir. Mal veya hizmet satışı için oluşturulan teklif şablonu karşı tarafa iletilerek bir teklif verilir. Yani firmaya bizim sizin istemiş olduğunuz hizmet veya ürün için vermiş olduğumuz teklif budur denilir.

Teklif formu Excel ile dilediliğiniz gibi düzenlenebilir. Formu bilgisayara indirdikten sonra firma bilgileri ve diğer bilgileri güncelleyerek karşı tarafa teklifte bulunabilirsiniz. Formu bilgisayarınıza indirdikten sonra tüm bilgileri güncellediğinize emin olmalısınız. Karşı tarafa yanlış teklifte bulunmamak için dikkatli bir şekilde doldurmalısınız.

Fiyat Teklif Formu Word

Fiyat teklif formu Word dosyası olarak da hazırlanabiliyor. Word dosyası içerisine firma bilgileri, ürün/hizmet, miktar, tutar, kdv, iletişim bilgileri yazılarak form oluşturuluyor. Satış formu hazırlayan firma tarafından hazırlanan teklif formu düzenlenirken dikkatli bir şekilde doldurulmaya özen gösterilmelidir. Word dosyasında tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Fiyat teklifi örneği Word dosyalarını bilgisayarınıza indirdikten sonra içerisindeki bilgileri güncelleyerek karşı tarafa bir teklifte bulunabilirsiniz. Karşı firma oluşturulan teklif formunu inceleyerek uygun görülmesi halinde sizden ürün veya hizmet almayı onaylar.

Satış yapılabilmesi için teklif formu önemli bir etkendir. Formda bulunan bilgiler açıklayıcı ve şeffaf bir şekilde doldurulmalıdır. Eksiksiz ve anlaşılır bir şekilde doldurulan form karşı tarafın daha çok ilgisini çekecektir. Forma açıklamalar ekleyerek verilecek olan ürün veya hizmet hakkında ayrıntılı bilgiler verilebilir.

Aşağıdaki linke tıklayarak teklif formunun örnekleri ile Word halini indirip düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Teklif Formu PDF

Fiyat teklif formu müşteriye PDF olarak gönderilebilir. Word veya Excel ile düzenlenmiş olan teklif formu PDF dosyasına çevirilerek müşteriye teklifte bulunulabilir. Word veya Excel dosyası üzerinde düzenlemeler yapılabilir, ancak PDF dosyasında herhangi bir düzenleme yapılamaz. Dosyayı PDF formanına çevirebilmek için buradaki çeviri sitesini kullanabilirsiniz.

Fiyat Teklifi Formu Doldurulurken Hangi Bilgilere Yer Verilmeli?

Müşteriye bir ürün veya hizmet alımı için fiyat teklifinde bulunacaksanız mutlaka yer verilmesi gereken bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Satışı arttırmak için ilk olarak müşteri ile ön görüşme yaparak ihtiyacı olan şeyi net olarak anlamanız gerekiyor. Sonrasında isteklere göre bir teklif formu hazırlayarak müşteriye iletebilirsiniz.

 • Teklif formunda firma bilgilerine mutlaka yer verilmeli.
 • Hazırlanan formda teklif yapılan firma veya kişi bilgilerine ve teklifi yapan firma yetkilisinin bilgilerine yer verilmeli.
 • Ürün veya hizmet hakkında ayrıntılı açıklamalar bulundurulmalı.
 • Ürün veya hizmet adeti, adı, açıklaması, fiyatı ve KDV oranları yazılmalı.
 • Satışı yapılacak olan ürün veya hizmet için bir iskonto yapılacak ise bu belirtilmeli.
 • Teklif yapılan tarih ve geçerlilik süresi teklif formunda mutlaka bulunmalı.

Teklif formu hazırlarken dikkat etmeniz gerekenleri ve Fiyat teklifi örneği dosyalarını Excel Word olarak indirilebilir şekilde paylaştık. Formları bilgisayara indirdikten sonra düzenleyip müşterinize teklifte bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu