Hayvanlar

Sincap Fiyatları 2023 – Evde Sincap Beslemek Yasal Mıdır?

Sincap fiyatları, yavru ve dişi sincaplar, uçan sincaplar sincap bakmak isteyenler için son zamanlarda en çok araştırılan konulardan biridir. Peki sincap satın almak ve beslemek yasal mı? Sincap nereden alınır satılan yerler neresi türkiyede satılık beyaz sincap nerden alabilirim ?

Son zamanlarda videolarda evinde sincap besleyenler ile karşılaşmışsınızdır. İnsanlar videoları izledikten sonra evlerinde sincap besleyebilirler mi diye araştırma yapıyorlar. Ayrıca sincap ve sincap yavrusu fiyatları da bir hayli fazla araştırılıyor.

Sincap fiyatları ve satışının yasal olup olmadığı hakkında bir araştırma yaptık. Evde sincap beslemek yasal mı? Yavru sincap fiyatları ve bu konu hakkında öğrenmeniz gereken bilgilere yer verdik.

Hayvan satışı izni bulunan Pet Shoplarda, kedi ve köpek türlerinin satışı 14 Temmuz 2023 tarihinden sonra katalog üzerinden yapılacak. Yani artık Pet shoplarda canlı hayvan bulundurulmayacak. Bu tarihten itibaren evcil hayvan satışları internet ve katalog üzerinden yapılacak. Satılık hayvanların fotoğrafları ve bilgileri internete veya kataloga yüklenerek alıcı bilgilendirilecek.

evcil sincap fiyatları

Sincapların doğal ortamlarından alınarak evde beslenmesi yasal değildir. Sincapları yakalayarak satış yapan kişilere para cezası uygulanır. Doğal ortamından alınarak beslenip, büyütülen sincapların satılması ve satın alınması yasal değildir. CİTES sözleşmesi kapsamında doğadan alınarak ev ortamında beslemek veya satışını yapmak isteyen kişilere cezai işlem uygulanır.

Sincap Sahiplenme

Son zamanlarda sincap beslemek ve sincap sahiplenme farklı bir evcil hayvan edinmek isteyenlerin sıklıkla merak ettiği bir konudur. Sincap sahiplenme diğer evcil hayvanlar gibi değildir. Yaban hayvanı olduğu için doğal ortalarından uzaklaştırılması yanlıştır. Ancak onları yaban hayatından alarak sincap satışı yapan kişiler de bulunuyor. Sincap sahiplenmek isteyen kişiler bu kişiler ile iletişime geçerek fiyatını sorup satın almak istiyorlar.

sincap sahiplenme

Sincap türleri Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmıştır. Yaban hayvanı olduğu için sincap beslemek ve evcilleştirmek kedi ve köpek gibi değildir. Hem yaban hayatından koparmamak için, hemde ceza yememek için sincap beslemek iyi bir fikir değil.

Sincap Fiyatları

satılık sincap Fiyatları 2023 yılında ortalama 1.500 TL ile 3.000 TL rakamları arasında, satış yapan kişilerin olduğu bilgisine ulaştık. Ancak bu fiyatlar cinsiyet, yaş ve türüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Yavru sincap fiyatları ortalama 1.000 TL ile 2.000 TL arasında değişmektedir. Her ne kadar yasal olmasa da, sincap satışı yapan kişiler bulunuyor. İnternet sitelerindeki yorumları okuduğumuzda bu fiyat aralığında fiyat bilgisine ulaştık.

Satılık sincap ilanı veren kişiler ya yasak olduğunu bilmiyor, ya da verilecek olan cezaları umursamıyor. Ancak yakalanmaları durumunda büyük cezalara maruz kalacaklarını söyleyebiliriz.

satılık sincap

İnsanlar ilan sitelerinde “yavru sincap aranıyor”, “sincap sahiplenmek istiyorum”, “dişi sincap arıyorum” gibi ilanlar paylaşmışlar. Yalnız belirtmek isteriz ki sincap beslemek ve satışını yapmak ülkemizde yasak.

Uçan Sincaplar

Uçan sincaplar kuş gibi uçmazlar. Yaptıkları bir yerden başka bir yere geçiş yapmak için havada süzülmek. Son zamanlarda özellikle de evde sincap beslemek isteyenlerin araştırmış olduğu bir sincap türüdür. Sevimli görünümü nedeniyle tercih edilen uçan sincaplar çok seri hareket ederler.

Diğer sincap türlerinde olduğu gibi uçan sincapların evde beslenmesi yasal değildir. Ayrıca üretimi ve satışı da yasaktır.

Yavru Sincap Pet Shoplarda Satılıyor Mu?

Ticareti ve evde beslemesi yasak olan sincap Pet shoplarda satılamamaktadır. Sincap satmak ve satın almak yasak olduğundan dolayı, Pet shoplarda sincap satın almak yasal değildir. Pet shopların sincap satışı yasak olduğundan dolayı, satış yapanlara para cezası uygulanır.

yavru sincap fiyatları

Bir çok kişi evde sincap beslemenin yasak olduğunu bilmediği için sincap fiyatlarını araştırıyor. Türkiye’de sincap beslemek yasal olmadığından dolayı sincap satışı da yasaktır. Ancak bazı kişiler cezayı umursamadan sincap satışı yapıyor veya evinde sincap besliyor.

Sosyal Trendler sitesi olarak satılık sincap ilanları paylaşmıyoruz. Ayrıca sincap satışı yapmıyoruz. Her ne kadar sincap satışı yapan kişiler olsa da bunun yasal olmadığını dile getirmek istiyoruz. Sincapları doğal ortamından alarak ev ortamına hapsetmeyi kesinlikle önermiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu