Belgeler

Sigorta İçin Gerekli Evraklar

2020 yılında güncel olarak sigorta için gerekli evrakların hangilerinin olduğundan bahsettik. İşe girenlerin bu yazıyı mutlaka okuması gerekiyor.

Bir iş yerine ilk giriş yaptığınız zaman sigorta için gerekli evrakları muhasebe birimi sizden isteyecektir. Bazı büyük firmalar bu belgeleri kendileri çıkarabilirken bazıları çıktı olarak sizden isteyebilirler.

Sizde sigorta için gerekli evraklar nelerdir ve nasıl hazırlamanız gerekir sorunuza 2020 yılının güncel bilgileri ile yazımızda cevap bulabileceksiniz.

Bu evrakları genelde hızlı bir şekilde toparlamanız hem sizin için hem de şirket için oldukça önemlidir. Bu sebepten en kolay nereden ulaşabileceğinizi anlattığımız yazımızda sigorta için lüzumlu evraklar iyi mi sorusuna da cevap bulabileceksiniz.

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sigorta girişinizin yapılabilmesi için lüzumlu olan ve şirketin sizden isteyeceği belgeler şunlardır;

 1. Sıhhat Belgesi – Sağlık Raporu
 2. İkametgah Adresi Belgesi
 3. Mezuniyet Diploması – Mezuniyet Diploması Aslı Gibidir Fotokopisi
 4. Adli Sicil Kaydı
 5. 6 Ay İçerisinde Çekilmiş 2 Adet Fotoğraf
 6. Aile Bildirimi Formu
 7. İş Yeri Tarafından Verilen ve Doldurulması Gereken Form

bu belgelerin hepsini tamamlamalı ve ayriyeten şirketin istediği özel belgeler varsa bunları da getirmelisiniz. Bazı özel iş kolları için şirketlerin isteyebileceği bazı belgeler olabilir ancak bunlar sigorta başlangıcı için gerekli olan evraklar arasında değildir. Kişinin sigorta girişinin yapılması için yukarıdaki evraklar yeterli olacaktır.

1- Sigorta İçin Sağlık Raporunu Aile Hekiminden Alabilirsiniz

İş başvurusunda dahi istenen sağlık raporu sigorta girişinin yapılması için de zaruri olan belgeler arasındadır.

Kişinin sağlığını korumak amacıyla sosyal güvenlik birimi sağlık raporunu alarak çalışan kişinin ilerleyen zamanlarında işe bağlı rahatsızlıklarını tespit etme ya da tedavi etme durumlarını saptamaya çalışır.

Özellikle tehlikeli ya da çok tehlikeli iş sınıflarında çalışacak kişilerden çok daha detaylı sağlık raporu belgesi istenmektedir. Bunun haricindeki işlerde sigorta için aile hekiminden alacağınız rapor sadece işe girişte işinize yarayacaktır.

Sigorta girişinin yapılabilmesi için alınacak sıhhat raporu ise işyeri hekimi sıfatında olan yetkili doktorlar tarafından verilmektedir.

6331 sayılı kanuna göre sıhhat belgesi alması istenen kişilerin sigortalı yapılırken iş ve işçi sağlığını koruması amaçlanmıştır. Bu durum sayesinde;

 1. İşe giriş yapılırken sigorta girişi yapıldığında,
 2. İş değişikliği yapılması durumunda,
 3. İş kazası, meslek hastalığı gibi durumlarda işten uzaklaşması gerekirse,
 4. İşin sınıfına göre bakanlığın belirlemiş olduğu zaman dilimlerinde rutin olarak sağlık raporu alınması gerekmektedir.

2- Sigorta İçin İkametgah Belgesi Şart Mı?

İşe girişlerde ve sigorta başlangıcı yapılırken ikametgah belgesi almak zorundasınız. İkametgah belgesi Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan kişilerin yaşadığı yerin devlet tarafından tasdiklendiği ve belirlendiği belgedir.

Resmi adresiniz olarak sınıflandırabileceğimiz bu belgeyi alabilmek için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz.

 1. Nüfus müdürlüğüne giderek ikametgah belgesini alabilirsiniz.
 2. e-devlet üzerinden de ikametgah belgesini barkodlu belge olarak çıkarabilirsiniz. Edevletten ilgili belgeyi alabilmek için bu adrese giriş yaparak ilgili alanları doldurup çıktısını alabilirsiniz. Bu sayfadan ikametgah belgesi için bir gün içerisinde sadece bir adet olacak şekilde belge düzenlenebilir. İkametgah belgesini çıkarırken kuruma ibraz seçeneğini işaretlemeniz sigorta girişi için doğru olacaktır.

3- Mezuniyet Diplomasını Sigorta Girişi İçin Vermek Zorunda Değilsiniz

Sigorta girişi için mezuniyet belgesi verilmesi de zorunlu belgeler arasındadır. Fakat sigorta girişinin yapılacağı zaman diplomayı ilgili kuruma vermek zorunda değilsiniz.

Diplomanızı beraberinde götürerek fotokopisi verebilir ya da isterseniz noter onaylı aslı gibidir belgesini kuruma ibraz edebilirsiniz. Eğer diplomanız ulaşabileceğiniz bir yerde değilse ya da kaybettiyseniz aşağıdaki yöntem ile diplomanızı e-devlet üzerinden barkodlu belge olarak çıkarabilirsiniz.

4- Sigorta Başlangıcı İçin Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır ve İyi Mi Alınır?

Halk dilinde “sabıka kaydı” olarak bilinen adli sicil kaydı geçmişte herhangi bir suç ya da suç teşkil edebilecek durumlar yaşayıp yaşamadığını tespit etmektedir.

Eskiden bu belgeyi alabilmek için adliye saraylarına gitmek zorundaydınız. Ancak teknolojik gelişmeler ve e-devlet sistemi bu belgenin sistem üzerinden alınabilmesini sağlamıştır. Bu şekilde hayatımız daha kolaylaşarak ulaşmak istediğimiz belgelerin bir çoğuna ulaşabilme şansına sahip olmamızı sağlamıştır.

 • https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine giriş yaptıktan sonra,
 • Çıkan sayfada ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlanarak sisteme giriş yaptıktan sonra oluşturulan sayfada alacağınız belge ile ilgili uyarıların bulunmuş olduğu bir metin görmüş olacaksınız. Metni okuyarak alt kısımda yer alan ‘Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum’ seçeneğinin yanındaki kutu işaretlenmeli ve ‘Devam Et’ butonuna tıklanmalıdır.
 • Akabinde oluşturulan sayfada kimlik bilgileriniz bulunmaktadır. Kimlik bilgilerinizin altında belgeyi vereceğiniz kurum türünü seçmeniz ve belgeyi niçin vereceğinizi yazmanız gerekmektedir. Peşinden ‘Sorgula’ butonuna tıklamalısınız.
 • Bu işlemden sonrasında adli sicil kaydınız oluşturulacaktır. Sayfanın sağ üst köşesinde yer edinen ‘Yazdır’ seçeneğine tıklayarak sayfanın çıktısını alabilirsiniz.

5- Sigorta İçin Çektireceğiniz Vesikalık Fotoğrafın Özellikleri

Sadece sigorta girişi için değil sizden vesikalık fotoğraf isteyen her yere bu belgeyi verirken yapmanız gereken ve uymanız gereken tek kural fotoğrafın güncel olmasıdır.

Sigorta girişinde de vesikalık fotoğrafın özelliği son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğidir. Arka fonun beyaz olması da daha net ve sıkıntı oluşturmayacak bir fotoğrafın elinizde olmasını sağlar.

6- Aile Bildirimi Formu Nereden Alınır ve Nasıl Doldurulur

Aile bildirim formu kişinin sigortalı olmasından sonra alacağı maaşı etkileyen bir faktördür. Aile bildirimi formu bu maaşa eklenecek asgari geçim indirimi ve çocuk parası gibi durumların belirlenmesine yardımcı olur.

Aile bildirimi formunun örneğini web sayfalarından çıktı alarak kendiniz doldurabilirsiniz. Form ile işe başlayacak kişinin evli olup olmadığı, evli olanların eşinin çalışıp çalışmadığı ve çocuk sayısı gibi durumların tespit edilmesini sağlar.

Sigorta Başlangıcı İçin Kaç Gün Çalışmak Gerekir?

Sigorta başlangıcı için kaç gün çalışmak gerekir sorusu aslında tamamen bilgisizlikten ve bazı iş yeri sahiplerinin işgüzarlığından kaynaklanaktadır.

Kişi çalışmak istediği iş kurumuna başvurduktan ve sonrasında işe alınması halinde ilk iş gününde itibaren sigortalı olmak ve yapılmak mecburiyetindedir.

Eğer ilgili kurum deneme süresi gibi bir prosedür uyguluyorsa dahi bunun süresi 1 ayı geçmemeli ve bu bir aylık zamand diliminde de kişiler sigortalı olmalıdır.

Yani iş yerine başladığınız ilk gün sigortalı çalışan olmak durumundasınızdır. Bunun haricinde ki her tutum ve davranış kanunlara aykırıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu