Belgeler

Örnekleri İle Birlikte Senet Nasıl Yazılır?

Hem kişilerin hem de kurumların bazı ödemelerini ötelemek için kullandığı senet doğru ve net bir şekilde doldurulmalıdır.

Senet Nasıl Yazılır ve Örnekleri

Senet doldurmak için senet kağıdını kırtasiyelerden temin edebilir ve yazımızdaki nasıl doldurulması gerektiği konusundaki detaylara bakabilirsiniz.

Senet bir kişi ya da şirketin borcunun belirli bir tarihte ödemesini gösteren belgedir. Kanuni olarak bir hak iddia edilmesi için dolduran kişilerin doğru bir şekilde yazması gerekmektedir.

Senet Nasıl Doldurulur?

Senet Nasıl Doldurulur Örnekleri
 1. Senet ödeme tarihine oldukça dikkat edilmelidir.
 2. Senedin üzerinde yer alan borç miktarı kısmı doğru yazılmalı ve ileride önüne arkasına ekleme yapılmaması için “#” işareti ile rakam kapatılmalıdır.
 3. Senet kağıdında iki farklı yerde ödeme günü yazmaktadır. Senetin üst köşesine yazdığınız tarihi yine aynı şekilde doldurmanız gereken yazı içerisinde de bir alan vardır. Sadece yazı içerisinde ki tarihi ay kısmını yazı olarak yazabilirsiniz.
 4. Adınızı doğru şekilde doğru yere yazmalısınız.
 5. Senedin üzerinde rakamla yazan borç miktarını içerideki yazı kısmına da yazı ile doğru bir şekilde yazmalısınız.
 6. Senetin nasıl ödeneceğine dair bilgili ilgili kısma yazmalısınız. Nakit mi yoksa bir mal ile ödenip ödenmeyeceğini belirtmelisiniz.
 7. Alacaklı ve borçlu kişinin isimleri kimlikleri ile aynı olmalı ve doğru yazılmalıdır. Adres bilgisi de bu alana yazılmalıdır. Yine borçlu kişi T.C kimlik numarasını da buraya yazmalıdır.
 8. Senedin düzenlendiği tarihi doğru yazıp imzalamanız gerekmektedir.
 9. Senet iki kişi arasında, iki şirket arasında ya da bir şirket ve bir kişi arasında düzenlenebilir. Eğer şirket adına dolduruluyorsa kaşenin basılması gerekmektedir.
 10. Senetlerde kefil zorunluluğu yoktur ancak istenirse kefilde kağıdın üzerini imzalamalıdır.
 11. Senet kağıdında herhangi bir deformasyon olmaması gerekmektedir. Eğer yırtılmış, kırışık ve hasarlı ise temiz bir senet kağıdını doldurmanız gerekmektedir.
Yazılmış Senet Örneği

Senedin Zorunlu Unsurları Nelerdir?

Kağıda senet olma özelliği kazandıran zorunlu unsurlardan bir tanesi bono ya da emre muharrer senet ibaresidir.

 • Ödeme tutarı,
 • lehtar,
 • imza ve
 • düzenleme tarihi – yeri olmazsa olmaz diğer unsurlardır.

Bu arada imzadan kasıt, borçlunun imzasıdır. Bunun mutlaka el ile ve ıslak atılması gerekmektedir. Mühür ya da parmak izi imza yerine kabul edilmeyecektir.

Senetle ilgili Ticaret Kanunu’nun ilgili maddesi şu şekildedir:

“Bono veya emre yazılı senet; senet metninde “bono” veya “emre yazılı senet” kelimesini ve senet Türkçe’den başka bir dille yazılmışsa, o dilde bono veya emre yazılı senet karşılığı olarak kullanılan kelimeyi, kayıtsız ve şartsız belirli bir bedeli ödemek vaadini, vadeyi, ödeme yerini, kime veya kimin emrine ödenecek ise onun adını, düzenlenme tarihini ve yerini, düzenleyenin imzasını içerir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu