Maddi Destek

SED Alanlar Yorumları 2024 – Merak Edilen Şeyler

SED yardımı alanlar yorumları; yardım alan veya almayan ailelerin en çok merak ettiği konuları bir araya getirdik.

SED Yardımı, çocuklarının temen ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere verilen yardımdır. Yaşamlarını devam ettirmede sıkıntı çeken ailelerin, kendilerini idare edecek duruma gelene kadar çocuklarının bakımını üstlenebilmeleri amacıyla geçici olarak verilen destektir.

SED yardımı geçici ve süreli olmak üzere para yardımı şeklinde yapılmaktadır. Geçici SED yardımı yılda 1 veya 2 defa yapılmaktadır. Süreli olan SED yardımı ise onay aşamasında belirlenmiş sürece aylık olarak yapılmaktadır.

Bakım tedbiri bulunan ve destek alınması durumunda aile veya yakınları tarafından bakılabilecek olan çocuklar yardım alabilir. Ekonomik sıkıntılardan dolayı, desteklenmedikleri durumda korunmaya muhtaç olan çocuklar. Desteklenmedikleri zaman muhtaç duruma düşecek olan gençler. Felaket, afet, hastalık veya kaza geçirdikten sonra ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan kişilerin çocukları faydalanabilir. Başvuru Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetleri Hakkında Yönetmelik kapsamında değerlendirilir ve uygun olanlara SED yardımı yapılır.

SED Yardımı Nedir?

SED kelimesi Sosyal Ekonomik Destek kelimelerinin kısaltılmışıdır. SED yardımından çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, ihtiyaç sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan aileler faydalanabilir. SED yardımı ile ailelere nakdi yardım sağlanmaktadır.

SED yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmet Merkezleri ve ya e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Yardım sonucu olumlu görülen aileler nakdi yardımdan faydalanabilirler.

Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesi 1.649 TL

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.

e-Devlet sisteminden SED yardımı başvurusu için;

 • e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • Arama bölümünden “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” aratarak ilgili sayfaya gidin.
 • “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfadaki bilgilendirme yazısını okuyup onaylayarak “Devam” butonuna tıklayın.
 • Kimlik bilgileri ve İletişim bilgileri alanlarını doldurarak devam edin.
 • Başvuruya Esas Bilgiler alanını doldurun.
 • Sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek SED yardımı başvurunuzu tamamlayın

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne SED yardımı başvurusu için;

SED yardımı başvurusunu bizzat yapacak olan kişiler, başvurularını aşağıdaki belgeleri de yanına alarak şahsen başvurabilirler.

 • Başvuru Dilekçesi
 • T.C. Kimlik Numarası (T.C. kimlik kartı)
 • Gerektiği zaman alınacak sağlık raporu, öğrenci belgesi
 • -İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler istenilir. Meslek  başka bilgi ve belgeleri elde edebilmek amacıyla başka araştırmalarda da bulunabilir. 

İl Me Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine şahsen başvuracak olan kişiler yukarıdaki belgelerle başvurabilirler.

SED Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Başvurmuş olduğunuz SED yardımı başvurusunu yine e-Devlet sisteminden veya ALO 144 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı numarası üzerinden sorgulayabilirsiniz.

SED yardımı başvurusunu e-Devlet üzerinden sorgulamak için sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümünden Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama sayfasına giderek sorgulama yapabilirsiniz.

SIK SORULAN SORULAR

SED Yardımı e-Devlet Sisteminde Gözükmüyor!

SED yardımı e- devlette görünmüyorsa Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne giderek başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

SED yardımı başvurusunda yaşamış olduğunuz problemler için direkt olarak il müdürlüğüne giderek başvuru yapabilir veya yapmış olduğunuz başvuru hakkında bilgi alabilirsiniz. SED başvurusu onaylanmayalan kişiler de neden onaylanmadığını veya başvurusu hakkında merak ettiklerini sorabilir. Bu konu hakkında size en net bilgi verecek olan yer yine ilgili kurumdur.

SED Yardımı Kayıt Bulunamadı!

SED yardımı kayıt bulunamadı hatası ile karşılaşan kişiler ALO 144 hattını arayarak veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne şahsen başvurarak bilgi alabilirler.

Sed yardımı kayıt bulunamadı ne demek ?Kayıt bulunamadı yazısının görünmesindeki neden yardım başvurusunun onaylanmaması veya aktif olan yardımın kesildiği anlamına gelebiliyor. Yine en net bilgiyi kurumdan almanızı öneriyoruz.

SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi!

“SED hizmeti kapsamında olmadığınız değerlendirildi” bildirimi, yapmış olduğunuz başvurunun onaylanmadığı durumlarda karşınıza çıkar.

Eğer e-Devlet üzerinden yapmış olduğunuz başvuru sonucunda bu bildirimle karşılaştıysanız ve gerçekten yardıma ihtiyacınız varsa şahsen başvuru yapmayı deneyebilirsiniz. Gerekli olan belgeleri yanınıza alıp il müdürlüğüne giderek SED yardımı başvurusunda bulunmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

SED Yardımı Alanlar Kadınlar Kulubü

SED yardımı alan kadınlar merak ettiği soruların cevaplarına bu başlıktan ulaşacaklar. Kadınlar Kulubü dememizdeki amaç genellikle kadınların araştırmış olduğu konu olduğundandır. Yorumlarda genellikle kadınların paylaşımları yer alıyor.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Ödeme Bilgileri Sorgulama

SED yardımı ne zaman yatacak diye merak edenler sorgulamalarını e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasında SED yardımının yatıp yatmadığı görünmektedir.

 • e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama sayfasını aratarak ilgili sayfaya gidin.
 • Açılan ekranda yatırılan SED yardımları alanı görüntülenecektir.
 • BU alandan yardımın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

SED Yardımı Yatan İller 2024 Mayıs

SED yardımı doğu batı farketmeksizin tüm illerdeki ihtiyaç sahibi olan kişilere, başvuruları olumlu sonuçlanması halide yatmaktadır.

SED Yardımı bayramdan önce hesaplara yatırılmıştır.

AdanaAdıyamanAfyonkarahisarAğrıAmasyaAnkara
AntalyaArtvinAydınBalıkesirBilecikBingöl
BitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırı
ÇorumDenizliDiyarbakırEdirneElazığErzincan
ErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkari
HatayIspartaMersinİstanbulİzmirKars
KastamonuKayseriKırklareliKırşehirKocaeliKonya
KütahyaMalatyaManisaKahramanmaraşMardinMuğla
MuşNevşehirNiğneOrduRizeSakarya
SamsunSiirtSinopSivasTekirdağTokat
TrabzonTunceliŞanlıurfaUşakVanYozgat
ZonguldakAksarayBayburtKaramanKırıkkaleBatman
ŞırnakBartınArdahanIğdırYalovaKarabük
KilisOsmaniyeDüzce

SED yardımı yatan illeri aşağıdaki yorum bölümünden yazarak, diğer yardım bekleyen insanları bilgilendirebilirsiniz.

Zamanla yukarıdaki tabloyu yorumlar geldikçe güncelleyip sadece SED yardımı yatan iller yayınlanacaktır.

SED Yardımı Yorumları

SED yardımı hakkında merak edilen bir çok konu bulunmaktadır. Yardım alan ve almayan kişiler yorumları ile birbirlerine yardımcı olabilirler.

SED Yardımı Hakkında En Çok Merak Edilenler

 • Başvuru Nasıl Yapılır?
 • Başvuru Sonucu Öğrenme
 • Onaylanmayan Başvuru Nedenleri
 • SED Yardımı Ne Zaman Yatacak?
 • Kayıt Bulunamadı Hatası

SED yardımı hakkında yukarıdaki konular ve aklınıza takılan diğer tüm konular için aşağıdaki yorum bölümünden yorum yazarak yardımlaşabilirsiniz. SED yardımı alanlar ve almayanlar merak ettikleri şeyleri yorum olarak yazabilirler.

BU ALAN SED YARDIMI ALAN VE ALMAK İSTEYENLER İÇİN OLUŞTURULMUŞTUR. AŞAĞIDAKİ YORUMLAR BÖLÜMÜNDEN YARDIMLAŞABİLİRSİNİZ.

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. Yatan sed yardımı mayıs ayı yardımıydı. Birdahaki sed yardımı haziran ayında hesaplara yatırılır

  1. E devlette yazıyor son ödeme 31 Mayıs diye bu ayda yatacak yani oule olsa 15 Nisan’da para yatırmaz bayramda yatardı sadece

  1. Ayrıca ben il değiştirdim 15 gün içinde. Faks çektim bana yine bayram öncesi yattı ve şuan Mayıs ayı ödemesi yazıyor kesilmedi yani herkrse yatacak bu ay yine ama grc yatacakk yılbaşında da öyle olmuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu