Faydalı Bilgiler

Salçanın Küflenmesi Nasıl Engellenir ve Küflü Salçanın Zararları

Salçanın yapısı nemli olduğu için küflenme sorunuyla karşılaşılmaktadır. Salçada ki küf oluşumunu engellemek ve küflü salça ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Salça domates ya da kırmızı biberin ezildikten sonra çıkan suyunun kaynatılması ve kurutulması ile elde edilen bir besindir. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan salça bu nemli içeriğinden dolayı küflenme problemi ile karşılaşmamıza sebep olmaktadır. Küflü salça yenir mi, salçanın üstü küflenirse zehirler mi salça neden küflenir küflenmesi önlenir mi küflenmemesi için ne yapılır beyaz lekeler küf müdür?

Doğal ev yapımı salçalarda küflenme sorunu çok az olmasına rağmen hazır salçalar çok daha çabuk küflenebiliyor. Bu sebepten küflenme problemini ortadan kaldıracak saklama koşullarına dikkat etmeli ve küflenen salçanın temizlenmesini bilmemiz gerekmektedir.

Salçada Küf Oluşumunu Engellemek İçin Yapmamız Gerekenler

 • Salçalar soğuk ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.
 • Özellikle kapağı açılan salçaların hava ile temas etmesi engellenmelidir.
 • Eğer hazır salça kullanıyorsanız ekonomik olması açısından fazla kilogram yerine az ve hızlı tüketeceğiniz büyüklükteki salçaları seçmelisiniz.
 • Salçayı açtıktan sonra zeytinyağı ve tuz ile koruyarak küflenmesini geciktirebilirsiniz.
 • Çok sık küflenme problemi ile karşılaşıyorsanız yemeklerinize eklediğiniz salça miktarını buzdolabı poşetlerine ayırarak buzluğa kaldırıp azar azar kullanabilirsiniz.
 • Salçayı saklamak için cam kavanozları kullanmayı tercih etmelisiniz.
 • Aslında küflenen bir salça daha organik olduğunu göstermektedir. Bu sebepten aldığınız marka küfleniyorsa bunu değiştirmek yerine küflenmesini engelleyecek çözümlere başvurmalısınız.
 • Turşuluk tuz ile salçada küf oluşumunu engelleyebilirsiniz. 1 kilogramlık salçanızı 1 kaşık turşuluk tuz ile karıştırarak muhafaza edebilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra yemeklerinize atacağınız tuz miktarına dikkat etmelisiniz.

Eğer salçanız küflenmişse küften kurtulmak için;

 1. Küflü kısmı bir kaşık yardımıyla aldıktan sonra,
 2. Salçanın yüzeyini kapatacak kadar sıvı yağ ya da erittiğini katı yağdan ekleyerek,
 3. Ağzını kapatıp dolapta muhafaza edebilirsiniz.

Küflü salça zararlı mı diye merak edenler için küflenen salçanın yüzünü aldıktan sonra kullanabileceğinizi söyleyebilirim.

Küflü Salçanın Zararları

Diğer bir çok gıda gibi küflenen salça içinde küflü kısmı alındıktan sonra tüketilip tüketilmeyeceğini merak ederiz. Katı gıdalarda özellikle buğday ve mısır içeren ekmek gibi ürünlerde ki küf sadece buzdağının görünen kısmıdır. Bu sebepten kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Fakat nem içeriğinden dolayı küflenen gıdalar ki buna salça en büyük örnektir. Küfü temizlendikten sonra tüketilebilir. Çünkü fazla sıvının olduğu kısım sadece küflenmektedir. Şunu da unutmamalısınız aşırı kimyasal ve katkı içeren ürünler küflenmez. Bu bakımdan salçanın küflenmesi nasıl engellenir diye bir merak içerisindeyseniz bu iyi bir şeydir!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu