Yaşam

Sağlıklı Saçlar Evde Saç Bakım Önerileri

Sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen hanımlar capcanlı, bakımlı ve sağlıklı en trend evde saç bakım önerileri makalemizi uyguluyor.

Canlı Saçlar İçin Saç Bakımı Önerileri

Saç bakımı günümüzde hanımların en çok dikkat ettiği güzellik unsurudur. Uygulanan yöntemler arasında kuaföre gitmek ya da evde çeşitli kürler hazırlayarak saç bakımını gerçekleştirmek bulunmaktadır.

Son zamanlarda bu kadar popülerliğinin artmasının nedeni ise saçların eski zamanlardaki gibi istenilen vitamin ve mineralleri alamamasından kaynaklanmaktadır.

Bu olumsuzluklar saçların dökülmesini arttırır ve bir süre sonra da cansız, güçsüz saç tellerine sahip olunur. Bu tarz durumlardan kurtulmak ise sadece ayda bir kez kuaföre gidip saç bakımı yaptırmakla giderilmemektedir.

Aynı zamanda incelen saç telleri nedeni ile oldukça seyrek bir görünüm oluşmaya başlaması evde sürekli bir şekilde saç bakımı yapmanın önemini arttırmaktadır. Saç bakımınızı sağlarken aynı zamanda şampuan kullanımına da özen göstermeniz gerekmektedir. Gerekli bakımdan sonra yıkama işleminde kullanacağınız kimyasal içerikli şampuanlar saçların gelişimini önleyecektir. Bu yüzden mümkün mertebede bitkisel içerikli şampuanları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Evde Saç Bakımını Önerileri

Saç bakımı nasıl yapılır ile ilgili sorunuz için ise çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Bakımınızı gerçekleştirmek için sizlere öncelikle bir kür tavsiyesinde bulunacağız. Daha sonrasında saçlarınızı korumanızı sağlayacak diğer başlıklara göz atabilirsiniz. Saçları kırılan ve saçların ihtiyacı olan nemi sağlayabilmek ve saçınıza parlaklık verebilmesi için bu kürlerden biri yumurta ile uygulanan saç bakım kürüdür. Bu kür ile saçlarınızda bu tarz sorunlar var ise ortadan kaldırabileceksiniz. Uygulaması da oldukça kolay bir yöntemdir.

Yumurta protein bakımından oldukça zengindir ve eğer çok sık boyama işlemi uyguluyor veya güneşte çok fazla zaman geçiriyorsanız saçlarınızda oluşan cansızlığı bu kür ile ortadan kaldırabilirsiniz.

1-) Yumurta İle Yapılan Saç Bakımı Kürü

blank

Çalışan ve yeterli zamanı bulunmayan kişiler için oldukça kolay bir yöntem olan yumurta kürü için 1 adet yumurtayı çırpmaya başlayarak işe koyulabilirsiniz.

Bu esnada dikkat etmeniz gereken sadece köpürüne kadar çırpmanız olacaktır. Köpürme işlemi sağlandıktan sonra çırpmayı bırakın ve saç diplerinize masaj yaparak yedirmeye başlayın. Saç kökleriniz yeteri kadar alım yaptıysa geri kalanı saç uçlarınızdan köklere kadar iyice sürün. Bundan sonra sadece 20 veya 25 dakika bekleyiniz ve sonunda da bitkisel içerikli hafif bir şampuan ile yıkama işleminizi sağlayınız. Yalnız yumurtayı sürmeden önce saçlarınızı nemlendirmeyi unutmayınız. Hafif bir ıslaklık yeterli olacaktır.

Bu kür daha önce de belirttiğimiz gibi saç kırıkları olan kişiler ve saçları cansız olan, çok sık boya işlemi uygulayan, güneşte çok fazla zaman geçiren kişiler için uygulanabilecek bir kürdür. Saç dökülmesi ve kepeklenme gibi sorunlarınız var ise o zaman saç bakımı için uygulayacağınız kürler daha farklı olacaktır.

2-) Düzenli Bir Şekilde Saç Bakım Kremleri Kullanın

blank
Cosmetic bottle container with green herbal leaves, Blank label for branding mock-up, Natural beauty product concept. Copyspace.

Doğru ve düzenli saç bakım kremi kullanımı saçlarımızın canlılığını yitirmemesini sağlayacaktır. Ayrıca uzun saçlara sahip kişiler için saç bakım kremi kullanmak zaruri bir ihtiyaçtır.

Çünkü saçların maske ve diğer yöntemlerle beslenememesi olasılığına karşılık saç bakım kremleri bu sorunu ortadan kaldırmaya yarayacaktır.

3-) Saç Bakımı Yağları Canlı Görünmesini Sağlar

Saçlarınızı her gün yıkamak yerine yıkadığınız günlerde masaj yaparak ve öncesinde saç bakım yağları kullanarak bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Evde hazırlayabileceğiniz bazı saç bakım yağları bulunmakla birlikte doğal ve kaliteli ürünleri satın alarakda bakımınızı mükemmel bir hale getirebilirsiniz.

blank

4-) Aylık Olarak Saç Bakım Maskesi Yapabilirsiniz

blank

Özellikle son zamanlarda canlı ve dolgun saçlar için en çok saç bakım maskeleri kullanılmaktadır. Bütün olumsuzluklara dikkat edip doğru bakım uygulamaları yaptıktan sonra saç bakım maskeleri bizi bir adım öteye taşıyacaktır.

En sevdiğimiz ve hayranlıkla izlediğimiz kadın aktör ve aktristlerin saç bakım maske önerilerini ve bu maskeler ile ilgili yorumları okuduktan sonra sizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

5-) Su sıcaklığı ve Şampuan Seçimi Saçları Koruyacaktır

blank
Sad girl looking at her damaged hair; Shutterstock ID 364442840; PO: today.com

Özellikle duş alırken suyun çok sıcak olması saçlarımızı yıpratmaktadır. Yine aşırı soğuk su kullanımı saçların kurumasına ve canlılığını yitirmesine neden olur. İdeal su sıcaklığını kullanarak saçlarımızı koruyabiliriz. Bunun üzerinde birde saçımıza iyi gelen doğru şampuanı seçersek saç bakımı için önemli bir mesafe katetmiş oluruz.

 

6-) Saçların Nemini Koruyacak Adımları Uygulayın

blank

Saçların nemini korumak için nemlendirici kullanabiliriz. Fön ve maşa gibi uygulamaları mecbur kalmadıkça kullanmaktan kaçınıp Hindistan cevizi yağı gibi bazı uygulamalar ile saç nemini arttırabiliriz.

 

7-) Saçlarınızın Güçlülüğünü Beslenmeniz Belirler

blank

Doğru ve sağlıklı beslenmek diğer her sağlık probleminde olduğu gibi güçlü saçları kazanmada da etkili ve tek yoldur diyebiliriz. İyi bir diyet programı ile en optimum vitaminleri vücudumuza kazandırmamız saçlarımızın ne kadar bakımlı olduğunu segilememizi sağlayacaktır.

Evde saç bakımı için sizinde uyguladığınız bazı yöntemler varsa yorumlarda bunları hemen belirtebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu