Güncel Bilgiler

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası Ne Kadar? 2023 GÜNCEL

Trafiğe ruhsatınız çıktığınız zaman ruhsatsız araç kullanma cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz. Eğer trafik polislerinin kontrolü sırasında aracınızda ruhsat bulunmadığı tespit edilirse ruhsatsız araç kullanma cezası uygulanır. arabada ruhsat olmadan kullanmak gerektiğinde çevirmede ne kadar ceza alırsın motosiklet kullanırken ruhsat taşımama suç mudur?

Motorlu bütün taşıtların araçlarında ruhsat bulundurması ve kullanırken ruhsatını yanında taşımaları gerekmektedir. Ruhsatsız araç kullanmanız halinde sorgulayan memurların aracı çekme gibi bir yetkisi de bulunmaktadır.

Ruhsatsız araba kullanma ile ilgili en önemli durum eğer arabayı bir tanıdığınızdan emanet aldıysanız ve çevirme sonucunda ruhsatınız bulunmazsa trafik cezası ödemekle kalmaz aynı zamanda çalıntı araç muamelesi de görebilirsiniz.

2023 Güncel Haliyle Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

2023 yılında güncellenen trafik cezaları ile birlikte 2023 yılında tescil belgesiz araç kullanma cezası olan 112 TL’de zamlanmıştır.

Ruhsatsız araç kullanmanın 2023 yılı cezası bu zam ile birlikte 122 TL’dir. Eğer cezanızı indirimli ödemek istiyorsanız cezanın kesildiği tarihten sonra 15 gün içinde ödemeyi yapmalısınız. %25 indirimli ruhsatsız araç kullanma cezası 91,5 TL’dir.

Araç Ruhsatını Taşımak Zorunlu Mu?

Ülkemiz kanunlarına göre bütün motorlu taşıtların araç ruhsatları sürüş esnasında yanında bulundurulmalıdır.

Olası polis kontrolünde belgeniz memurlara ibraz edilmelidir. Eğer ruhsatınız yanınızda değilse yukarıdaki cezaları ödemek durumunda kalırsınız.

Ruhsatsız Araç Bağlanır Mı?

Memurların ruhsatsız aracı bağlama durumu vardır. Ancak yapılan kontrollerde sizin adınız ile ruhsat sahibinin adı örtüşüyorsa trafik cezasını ödeyerek gerekli uyarıların yapılması sağlanır.

Eğer bir başkasının aracını kullanıyorsanız arabanın bağlanma durumundan kurtulamayabilirsiniz.

Ruhsatsız Motor Kullanma Cezası

Bütün trafik cezaları motorlu taşıtlar için geçerlidir. Araba, kamyon ve motorsiklet gibi durumlarda farklılıklar olmamaktadır.

Eğer ruhsatsız motor kullanıyorsanız yukarıda yazan trafik cezasını ödemek durumunda kalırsınız. Üstelik ruhsatsız motor kullanma durumunda motorunuz kesinlikle bağlanacaktır.

Bunun sebebi ise motor hırsızlığının daha fazla olmasından kaynaklanmaktadır.

Ruhsat Kaç Yılda Bir Değiştirilir?

Ruhsat bazı olağanüstü durumlarda kanunnameler ile değiştirilebildiği gibi normal şartlar altında da denetim içinde değiştirilmektedir.

10 Yılda bir değiştirilmesi gerekli olan ruhsatın değiştirilme maliyeti yaklaşık 100 ile 200 TL arasında değişmektedir.

Ruhsatınızı Kaybetmeniz Durumunda Yapmanız Gerekenler

  1. Ruhsatı kaybetmeniz halinde en yakın polis merkezine giderek hemen bildirimde bulunmalısınız.
  2. Daha sonra notere giderek yeni ruhsat talebinde bulunmalı ve ruhsatınızı tekrardan çıkarmalısınız.
  3. Yeni belge bedeli olan 170 TL’yi de bu durumda ödemeniz gerekecektir.

Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kesinlikle ruhsatınızı arabanızın içinde bulundurmamalısınız.

Kaskonuz Ruhsat Yoksa Ödeme Yapmaz

Diğer bir merak edilen konu da kaskoların herhangi bir çalınma durumunda zararı gidermek için ruhsat ve iki anahtarı istemesidir.

Poliçelerde yazan bilgi; “Eğer aracınız çalınırsa kasko şirketi sizden aracınızın anahtarlarını ve ruhsatını isteyecek, eksik varsa ödeme yapmayacaktır.” şeklindedir.

Ancak, eve hırsızlıkla girilmesi, gasp gibi durumlarda polis raporu ile olay kanıtlanırsa kasko ödeme yapmaktadır.

Aracınızı park ettikten sonra ruhsatını yanınıza almanız olası bir çalınma durumunda işlemlerinizin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacağı gibi kasko ve diğer birimlerle uğraşmak durumunda kalmanız da gerekmeyecektir.

Ayrıca olası bir polis kontrolünde ruhsatı olmayan otomobil ekiplerce incelenecek ve aracınızın bulunması sağlanacaktır.

Ruhsatsız araba kullanmanın cezası ve diğer olası durumları yazdığımız makalemiz haricinde ehliyetsiz araç kullanma cezaları ile ilgili de bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası
Alkollü Araç Kullanmanın Cezası Ne Kadar?
Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadar?
Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu