Sorgulama

PYBS Burs Yattı mı? Ne Zaman Yatacak Sorgulama Mayıs 2023

PYBS burs yattı mı diye sorgulama yapanların sayısı oldukça fazla. Burs almaya hak kazananların Mayıs 2023 pybs bursları ne zaman yatacak ayın kaçında yatıyor bayramdan önce yatar mı bursum ne kadar nereden çekebilirim?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavı ile belirli bir gelirin altında geliri olan ailelerin başarılı olan öğrencilerine burs bağlanmaktadır. Bursluluk sınavı her yıl 1 defa yapılmakta. Başarılı olan öğrencilerin hesaplarına ise ödemeleri aylık olarak yapılmaktadır. Sınava katılan öğrencilere 100 soru sorulur. Başarılı olan öğrenciler burs almaya hak kazanır. İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına giriş için aranan bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları taşıyan öğrenciler sınava girmeye hak kazanıyor. Sınava girip başarılı olan öğrencilerin en çok merak ettikleri soruların başında pybs ne zaman yatacak burs parasının yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim sorusu geliyor?

Her ay düzenli olarak öğrencilerin hesaplarına aktarılan bursu e-Okul üzerinden sorgulamak mümkün. Pybs bursun yattığını öğrenmek isteyen öğrenciler sisteme giriş yaparak hesaba aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilir. Sorgulama işlemini nasıl yapacaklarını aşağıda anlattık.

PYBS Nedir?

PYBS Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı kelimelerinin kısaltılmışıdır. Geliri düşük olan ailelerin çocukları için hem yatılı okul hemde aylık olarak burs ödenmesine imkan sağlayan bu sınav her yıl yapılmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen PYBS sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girmiş olduğu bir sınavdır. Sınavda başarılı sayılan öğrencilere aylık olarak devlet tarafından burs verilmektedir. Öğrencilere verilen bu bursun herhangi bir geri ödemesi bulunmamaktadır.

Parasız Yatılı Bursluluk Sınavının Şartları

Her yıl düzenlenen ve oldukça zor bir sınav olan PYBS sınavı ile başarılı olan öğrenciler aylık olarak burs almaya hak kazanırlar. Sınava girecek olan öğrencilerde aranan bir kaç şart bulunmaktadır. İşte o şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak.
 • 5-6-7-8-9-10-11. sınıf öğrencisi olmak.
 • Herhangi bir sene sınıf tekrarı yapmamış olmak.
 • Sınava gireceği yıl herhangi bir okul değiştirme cezasının olmaması.
 • Belirlenmiş olan kişi başına düşen gelirden fazla ailenin gelirinin olmaması.

Yukarıdaki şartlar karşılanıyorsa PYBS sınavı için başvurmak mümkündür. Aynı aileden iki kişi de eğer şartlar karşılanıyorsa sınava girmeye hak kazanırlar. Başarılı oldukları zaman devletin vermiş olduğu burs parasından faydalanabilir.

pybs yattı mı
Burslar Her Ayın 25 inde öğrencilerin hesaplarına aktarılacaktır.

PYBS yattı mı? Ne Zaman Yatacak? Burslar Ne Zaman Yatacak? Bursun Yatıp Yatmadığını Sorgulama. Merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazıda ayrıntılı olarak dile getirdik.

PYBS yattı mı?

PYBS bursu yayınlanan yönetmenliğe göre okulların açılmasından itibaren her ay olacak şekilde ayın 25’inde yatırılacaktır. Okulların açılması ile birlikte burs 2 hafta içerisinde para yatırılır. İlk PYBS bursu Eylül veya Ekim ayında yatırılmış olur. Öğrencilere aylık olarak bağlanan burs miktarı ise 2023 ‘de 468 TL olarak belirlenmiştir. Bursu ilk defa kazanan öğrencilerin ödemeleri ise Ekim veya Kasım ayı içerisinde yatırılır.

PYBS burs yattı mı sorgulama?

pybs burs yattı mı sorgulama
PYBS Burs Sorgulama Ekranı

Öğrenciler, veliler, ve okul yöneticileri e-Okul sistemine eklenen e-Burs modülü sayesinde bursların hesaplara aktarılıp aktarılmadığını öğrenebilecekler. Ayrıca bu modül sayesinde geçmişe yönelik burs ödeme bilgilerine de ulaşmak mümkün. Sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Burs paraları yattımı diye merak edenler ilk olarak https://e-okul.meb.gov.tr/logineOkul.aspx linkine tıklasın.
 • Açılan ekranda okul yöneticisi iseniz e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Girişi butonuna tıklayarak giriş yapın.
 • Öğrenci veya öğrenci velisi iseniz sağ tarafta bulunan Veli Bilgilendirme Sistemi Girişi butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfada Resimdeki Rakamlar, Öğrenci T.C. Kimlik Numarası ve Öğrenci Okul Numarası bölümlerini doldurarak Giriş butonuna tıklayın.
 • VBS GÜVENLİK KONTROL sayfasındaki sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girin.
 • e-Okul veli bilgilendirme sistemi açıldıktan sonra sol taraftaki menüde bulunan Burs Ödeme Bilgileri butonuna tıklayarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada pybs bursları yatıp yatmadığı görülecektir.

PYBS ne zaman yatacak?

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına girip burs almaya hak kazanan öğrenciler ve velileri bursun ne zaman yatacağını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklama; Burslar Her Ayın 25 inde öğrencilerin ön ödemeli banka kartlarına aktarılacaktır. Aylık düzenli olarak ödemeler öğrencilerin hesaplarına aktarılacaktır. Burslar ne zaman yatacak diyenler e-Okul sisteminden bursun yatıp yatmadığı hakkında bilgi alabilirler.

2021/ 2023 eğitim-öğretim yılı için ödenecek olan pybs burs ücreti 468 TL olarak belirlenmiştir. Şu an için herhangi bir zam söz konusu değildir. Bursluluk yattı mı diye merak ediyorsanız yukarıdaki sorgulama yöntemini kullanarak hiç PTT’ye gitmeden öğrenmeniz mümkün.

bursluluk yattı mı
PYBS yattımı sorgulama işlemi e-Okul üzerinden yapılabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören burslu öğrencilerin burs ödemeleri için Vakıfbank T.A.O ile PTT A.Ş ile protokol imzalamıştır. Protokolün maddeleri;

 • Vakıfbank’tan bursunu alan öğrenciler Vakıfbank’tan, bursunu bursunu almaya devam edecek.
 • PTT ‘den bursunu alan öğrenciler ise PTT’den almaya devam edeceklerdir.
 • PYBS bursları her ayın 25 inde banka kartlarına aktarılacak.
 • Ödemeler sadece hakeden öğrencilere yapılacaktır. Burslar öğrencinin velisine ve diğer kişilere yapılmayacak.
 • Kart çalıntı ve kayıp durumlarında PTT’ye başvuruda bulunarak yeni kart çıkartılması gerekmektedir.
 • PTT kartı olan öğrenciler, PTT şube ve ATM’lerinden işlemlerini gerçekleştirebilecek.
 • PYBS bursunu yeni kazanan öğrenciler burslarını PTT’den almış oldukları kart ile çekebilecek. Kartı almak için ise PTT’ye şahsen kimlik ve fotokopisi ile başvurularak alınabilecek.
 • Vakıfbank kartı olan öğrenciler kartlarını kaybetmeleri durumunda yeni alınacak olan Pttkart ile burslarını alabilecekler.
 • Öğrenciler, veliler ve okul yöneticileri e-Burs modülü üzerinden bursların yatıp yatmadığını sorgulayabilecekler.

Burs parası ne zaman yatacak diye merak edenler, parası yatmayanlar, bursu yatırılanlar aşağıdaki yorum kısmından yorum yazarak birbirlerine yardımcı olabilirler.

İlgili Makaleler

134 Yorum

 1. Benimde burslu param yatmadı bende vakıflar alıyordum şimdiye kadar PTT den mi almam gerekiyor

 2. 2022 ocak ayı ayın 25i hala yatmamış e okulda 10 gündür yatmış görünüyor

 3. Arkadaşlar PYBS bursları memur maaş katsayısı üzerinden hesaplanır. Memur Maaş Katsayısı Her yıl Ocak ve Temmuz ayında belirlenmekte olup; Ocak 2022 Memur Maaş Katsayısı 0,231207 ‘dir… Memur maaş katsayısı (0,231207) X burs göstergesi (1990) işlemi yapılarak maaş hesaplanır. 0,231207 (katsayı) X 1990 (gösterge) çarpınca Ocak 2022 maaşı 460.10 TL olmuştur… Rabbim hayırla harcamayı nasip etsin…

 4. Arkadaşlar PYBS bursları memur maaş katsayısı üzerinden hesaplanır.
  Memur Maaş Katsayısı Her yıl Ocak ve Temmuz ayında belirlenmekte olup; Ocak 2022 Memur Maaş Katsayısı 0,231207 ‘dir…
  Memur maaş katsayısı (0,231207) X burs göstergesi (1990) işlemi yapılarak maaş hesaplanır.
  0,231207 (katsayı) X 1990 (gösterge) çarpınca Ocak 2022 maaşı 460.10 TL olmuştur… Rabbim hayırla harcamayı nasip etsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu