Sorgulama

PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek? Ne Zaman Gelir?

”PTT kargo torba kapandı” ne demek? Kargo gönderilerinizde karşınıza çıkan ”torba kapandı” yazısının ne anlama geldiğini ve kargo sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı işyerine gönderim yapılıp yapılmayacağını buradan öğrenebilirsiniz.

Kargo gönderilerinizi PTT aracılılığıyla yapıyorsanız sorgulama işlemini bir çok yöntemle yapabilirsiniz. Müşteri hizmetleri, internet sitesi, e-Devlet ve şubelere uğrayarak kargonuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Kargo sorgulama işlemi yaptığınız zaman kargonuzun son durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu bilgiler sayesinde kargonuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

PTT şubelerinden kargo gönderen veya alıcı olanlar sorgulama yaptıkları zaman anlamını bilmedikleri ifadeler ile karşılaşabiliyorlar. Vatandaşların karşısına çıkan torba kapandı, torbaya eklendi, torba açıldı, iş yerine sevk edildi, kargo zimmet alındı, kargo zimmet edildi gibi kavramların anlamlarını sizler için açıklamaya çalıştık. Şubeden göndermiş olduğunuz kargolarınızı sorgulattığınız zaman karşınıza çıkan bu ifadelerin hepsinin bir anlamı bulunmaktadır. İlk olarak PTT kargo torba kapandı ne demek ondan başlayalım.

PTT Kargo Torba Kapandı Ne Demek?

PTT ile kargo gönderimi yaptığınız zaman sorgulama işleminde karşınıza ”torba kapandı” ibaresi çıkıyorsa, kargonuzun alıcıya iletilmek üzere yola çıkacağı anlamına gelmektedir. Bu ibare kargo torbasının kapatıldığını ve gönderilmeye hazır bir şekilde bulunduğu anlamına gelir. PTT kargoda gönderilen kargolar torbaya konulur ve ağzı kapatılır. Torba kapatıldıktan sonra kargo gönderilmesi onaylanmış olur ve gönderilmeye hazırdır.

PTT torba kapandı, yazısı kargonuzun büyük bir torbaya konulduğu ve mühürlenerek gönderilmeye hazır bekletildiği veya yola çıktığı anlamına gelmektedir. Gönderilen kargoların güvenli bir şekilde taşınması için PTT tarafından torbaların ağzı mühürlenmektedir. Torba kapanma işlemi gerçekleştikten sonra kargoda herhangi bir değişiklik yapılamaz ve iptal edilemez. Eğer torba kapanma işlemi gerçekleşmemiş ise, torbanın ağzı mühürlenmediğiden dolayı kargoda değişiklik yapılabilir. Güvenlik nedeni ile kapatılan torbalar tekrardan açılmaz ve kargo alıcıya gönderilir.

PTT Kargo Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır vatandaşlar kargolarını PTT kargo ile güvenli bir şekilde gönderiyor. Uygun fiyat ve kaliteli hizmet sunduğundan dolayı Türkiye’nin en çok tercih edilen kargo firmalarından birisidir diyebiliriz. PTT kargo ile göndermiş olduğunuz kargoların son durumunu bir çok farklı yerde sorgulayabilirsiniz. Bu sayede kargonuzun nerede olduğunu, ulaşıp ulaşmadığı gibi detaylara rahatça ulaşabilirsiniz.

PTT kargo sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • 444 1 788 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak PTT kargo sorgulama işleminizi yapabilirsiniz,
  • Herhangi bir PTT şubesine uğrayarak kargonuz hakkında bilgi alabilirsiniz,
  • e-Devlet hesabınıza giriş yaparak kargonuzu sorgulayabilirsiniz,
  • İnternette PTT kargo sorgulama sayfasından kargonuzun son durumunu takip edebilirsiniz.

İnternetten PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

Göndermiş olduğunuz kargonuzun son durumunu PTT kargo sorgulama ekranından yapabilirsiniz. Bu işlem için hem PTT’nin kargo sorgulama sitesini, hemde e-Devlet sayfasını kullanabilirsiniz.

Gönderi Takip Sayfasından Kargo Sorgulama

gonderitakip.ptt.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Kargo takibi yapabilmeniz için internet sitesine giriş yaptıktan sonra 13 haneli barkod numarasını girip sorgulama butonuna tıklayın. Açılan sayfada kargonuzun son durumu hakkında bilgiler yer alacaktır.

e-Devlet Üzerinden PTT Kargo Takibi

PTT kargo takibi için kullanılan bir diğer sayfa da e-Devlet sayfasıdır. Herhangi bir giriş yapmadan sorgulama yapabilirsiniz. Buradaki adrese tıkladıktan sonra barkod numarası ve güvenlik resminde yer alan kodları girerek sorgula butonuna tıklayın. Kargonuz hakkındaki detaylı bilgiler açılan sayfada karşınıza çıkacaktır.

PTT Kargo Torba Kapandı Ne Zaman Gelir?

Eğer kargolarınız PTT kargo ile tarafınıza ulaştırılacaksa ve elinize ne zaman ulaşacağınızı merak ediyorsanız gönderi takibi yapabilirsiniz. Gönderi takibi sayfasında kargonuzun son durumu hakkında bilgiler bulunmaktadır. Kargonun nerede olduğu ve ne gibi işlemler yapıldığı hakkında bilgi gönderi takibi sayfasında yazmaktadır. Torbaya eklendi yazısıyla karşılaşırsanız teslim edilen şubede torbalandığı ve dağıtım merkezine giderek sonrasında yola çıkacağını anlayabilirsiniz. Torba açıldı uyarısı görürseniz size yakın olan dağıtım merkezine ulaştığını ve yakında size teslim edecek olan şubeye gönderileceğini anlayabilirsiniz. Net olarak kargonuzun elinize kaç günde ulaşacağı bilinemez. Fakat pazartesi günü gönderilen kargo, cuma günü gönderilen kargoya göre daha erken elinize ulaşabilir. Araya hafta sonu gireceği için daha geç teslim edilebilir.

PTT torba kapandı bildirimi bulunuyorsa kargonuz gönderime hazırdır. En kısa sürede kargolanır ve elinize ulaşır.

Sık Sorulan Sorular

PTT torbaya eklendi ne demek?

Kargo sorgulama ekranında karşınıza çıkan ”PTT torbaya eklendi” yazısı dağıtma merkezlerine ulaştırılmak üzere olan kargo anlamına gelmektedir. Kargonun eklendiği torba mühürlenip kapandıktan sonra alıcılara ulaştırılmak için yola çıkar.

PTT kargo torba açıldı ne demek?

PTT gönderi takip sorgulama ekranında “torba açıldı” yazısı bulunuyorsa kargonuz dağıtım yapan merkeze ulaşmış anlamına gelir. Kargo dağıtım merkezinden kargo şubesine en kısa zamanda gönderim yapılır. Bu açıklamayı gördükten kısa bir süre sonra kargo alıcıya iletilir.

PTT kargo zimmet alındı ne demek?

Gönderilen kargo ürününün PTT şubesi tarafından alındığı ve gönderilmek üzere hazırlanacağı anlamına gelir. Genellikle yurtdışından gelen kargoların takibinde bu bilgilendirme mesajı çıkmaktadır. Ürünün zimmete alınması herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Kargo kısa süre içerisinde alıcıya teslim edilmek üzere hazırlanıp gönderilecektir.

PTT kargo hangi günler açık?

PTT kargo şubeleri hafta içi her gün saat 08:30 ile 17:00 arasında hizmet vermektedir. Hafta sonu PTT kargo şubeleri kapalıdır. Ayrıca resmi tatillerde de hizmet vermemektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu