Sorgulama

PTT İşyerine Sevk Edildi Ne Demek? Kargo ve Sipariş Takibi

PTT işyerine sevk edildi ne demek? PTT kargo sorgulayanların karşısına çıkan sevk edildi ne demek nedir ? Bir ürün kargoda ve sevk edilmedi yazıyorsa ne demektir?

PTT kargo yurtiçi ve yurt dışı kargo taşıyan, ucuza hizmet verdiği için en sık tercih edilen firmalardan biridir. Kargolarını güvenli, hızlı ve ucuz bir şekilde göndermek isteyenlerin ilk aklına gelen kargo şirketlerinden birisi de PTT kargodur. İlçe, belde ve köy demeden her yere gönderim sağlayan kargo şirketi bu nedenle bir çok kişinin ilk tercihi oluyor. İnternetten PTT kargo gönderi takip sorgulama işlemi yapmak isteyenlerin karşısına çıkan açıklamalar bazen kafa karıştırabiliyor. Sorgulama yapanların en çok merak ettiği açıklamalardan birisi de PTT işyerine sevk edildi ne demek? Şimdi sizlere kargo sorgulama ekranında karşılaşabileceğiniz açıklamaları yazacağız. İşte o açıklamalar;

 • Kabul Edildi
 • PTT İşyerine Sevk Edildi
 • Posta Teslim Bordrosu Mübadele Servisine Geldi
 • PTT İşyerine Geldi
 • PTT İşyerine Sevk Edildi
 • Dağıtıcıya Verildi
 • Teslim Edildi

Gönderi hareketleri sorgulamasında karşınıza çıkan ekrandaki açıklamaların her birinin farklı bir anlamı vardır. Örneğin açıklamada sadece Kabul Edildi yazıyorsa kargo kabul edilmiş ve gönderilmek için diğer işlemlerin yapılması bekleniyor.

PTT Kargo Nerede?

Eğer bir kargo gönderdiyseniz veya alıcıysanız kargonuzun nerede olduğunu öğrenmek istiyorsanız bir takip numarasına ihtiyacınız olacak. Bu takip numarası ile gönderim yapmış olduğunuz kargo şirketinin internet sitesine giriş yaparak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama yapıldığı zaman kargo hareketlerine ulaşılabilir. PTT Kargo nerede diye merak edenler sorgulama işlemini barkod numarası ile yapılabilir. Kargo gönderildiği zaman hem göndericiye hemde alıcıya gönderinin barkod numarası verilir. Bu barkod numarasını ilgili alana girip sorgula butonuna tıkladığınız zaman açılacak olan sayfada tüm kargo hareketleri yer alır.

Herhangi birinin size kargo gönderip göndermediğini öğrenmek istiyorsanız adıma kargo varmı diye sorgulama yapabilirsiniz.

PTT Gönderi Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT kargo ile ürün gönderenler veya sipariş verenler gönderilerinin ne zaman ulaşacağını merak ettiklerinde sorgulama işlemi yaparlar. Barkod numarası ile sorgulama yapıldığı zaman gönderinin nerede olduğunu görmek mümkündür.

Barkod Numarası ile PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kargo gönderen kişi veya alıcı barkod numarası ile gönderilen kargonun son durumunu öğrenebilir. Aşağıdaki adımları takip ederek barkod numarası ile gönderi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulama Ekranı
PTT Barkod Sorgulama Ekranı
 • PTT Barkod Sorgulama sitesine girin,
 • Açılan sayfadaki boş alana 13 haneli barkod numarasını girin. Bir defada en fazla barkod numarası ile sorgulama yapabilirsiniz.
 • Sorgula butonuna tıkladıktan sonra ptt gönderi sorgulama işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.
 • Açılan sayfada ise gönderi hakkındaki ayrıntılara ve hareketler görülecektir.

e-Devlet PTT Gönderi Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Kargo gönderileri her sevk noktasında kayıt alındığı için sorgulama yapılarak hareketler görülebilmektedir.  Gönderinin barkod numarasını girerek e-Devlet sayfası üzerinden de kargo hareketlerini sorgulamak mümkündür.

e-Devlet Ptt Kargo Sorgulama
 1. PTT Genel Müdürlüğü’ne bağlı PTT Kayıtlı Gönderi Takibi sayfasına gidin,
 2. Açılan sayfadaki Barkod Numarası kutucuğuna gönderinin barkod numarasını girin,
 3. Güvenlik Resmi kısmında yer alan karakterleri girdikten sonra sorgulama butonuna tıklayıp sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz.
 4. Yeni açılacak olan ekranda gönderi hareketleri yer alacaktır.

PTT İşyerine Sevk Edildi Ne Demek?

PTT İş Yerine Sevk Edildi

Göndermiş olduğunuz kargo sorgulamasında karşınıza çıkan ”PTT İşyerine Sevk Edildi” ibaresi göndermiş olduğunuz kargonuzun alıcının adresine en yakın olan PTT kargo şubesine teslim edildiği anlamına gelmektedir. Kargo henüz alıcıya ulaşmamıştır fakat en kısa sürede dağıtıma çıkarak kargonuzun teslim edileceği anlamına gelir.

Kargo gönderenler veya alıcılar gönderinin ne zaman kavuşacağını çoğu zaman merak ediyor. Bunun içinde hemen sorgulama yapmak istiyorlar. Sorgulama yaptıkları zaman da karşılarına bazen anlamadıkları açıklamalar çıkıyor. PTT İşyerine Sevk Edildi açıklaması da en çok aratılan açıklamalardan diyebiliriz.

PTT Kargo Kaç Günde Gelir?

Gönderi Teslim Süresi Sorgulama sayfası sayesinde PTT kargonun kaç günde geleceğini sorgulayabilirsiniz. Sorgulama yapıldığı zaman eğer il merkezlerinde oturuyorsanız tahmini teslim süresi sorgulama ekranında karşınıza çıkacaktır. Fakat belde, köy vb. yerlerde oturuyorsanız çıkan sonuca 1-2 gün eklemeniz gerekecektir. PTT dağıtımları saat 17:30’a kadar yapmaktadır. Bu saatten sonra bir çok şubenin mesaisi bitmektedir.

Kargo Teslim Süresi Sorgulama

PTT tarafından oluşturulan “Gönderi Teslim Süresi Sorgulama” sistemi ile kargo gönderilerinin tahmini kaç günde ulaşacağı bilgisine ulaşabilirsiniz. Şu anda sorgulama yaptığımız zaman Türkiye’nin en batı ucu olan Çanakkale‘den, en doğu ucu olan Iğdır‘a PTT kargo teslim süresi 2 gün olarak gösterilmektedir.

PTT Kargo Teslim Süresi Sorgulama Ekranı
PTT Kargo Teslim Süresi Sorgulama Ekranı
 • PTT Kargo, Kurye ve Mektup gönderilerini sorgulamak için buradaki adrese gidin,
 • Gönderi Teslim Süresi Sorgulama ekranının üst bölümünde bulunan PTT Kargo, Kurye ve Mektup alanlarından hangisini sorgulamak istiyorsanız seçin,
 • Sonrasında gönderinin yapıldığı ili ve varış ilini seçin,
 • Seçiminizi yaptıktan sonra alt kısımda gönderinin kaç günde ulaşacağı bilgisi çıkacaktır.

Örnek vermek gerekirse İstanbul Avrupa yakasından 17:30 kadar kabul edilecek PTT kargo Ankara‘ya teslim süresi 1 Gün olarak sorgulanmaktadır.

14.04. 2024 tarihinde sorgulama yaptığımız zaman bazı iller arası teslim süresi aşağıdaki gibidir.

ÇIKIŞ İLİVARIŞ İLİTESLİM SÜRESİ
İSTANBUL AVRUPAANKARA1 Gün
İSTANBUL AVRUPAİZMİR1 Gün
ANKARAİZMİR1 Gün
İZMİRANTALYA1 Gün
TRABZONİSTANBUL AVRUPA2 Gün
VANİSTANBUL AVRUPA3 Gün
MALATYAANKARA1 Gün
ANKARAELAZIĞ2 Gün
KONYAİSTANBUL AVRUPA1 Gün
İSTANBUL AVRUPAESKİŞEHİR1 Gün

Belirtilen kargo teslim süreleri gönderilen ve alınacak olan il merkezlerine ait olan standart sürelerdir. Kargo çıkış ve alış yerlerinin ilçe belde veya köy olması durumunda 1-2 gün teslim süresine eklenmelidir. PTT şubelerinin çoğu saat 17.30’da kapanmaktadır.

PTT şubelerinden göndereceğiniz kargo torbaya konularak gönderime hazır hale geldiği zaman ptt torba kapandı ibaresi verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu