Sorgulama

Plakadan Araç Sahibini Sorgulamak Mümkün Mü?

Kişisel verileri koruma kanunu bu tarz bir işlemi mümkün kılmayacak kurallara sahiptir. Yani siz bir aracın plakasını yazarak sahibinin kim olduğunu öğrenemezsiniz.

Plaka ile ilgili sorgulamalar aracın hasar, pert ve diğer kaza durumlarını öğrenmek adına yapılabilir. Sadece bu amaçla kullanılan plakalar sms sorgusu ile araç satışında sizlere yardımcı olur.

Plakadan Araç Sahibini Öğrenme 2020

Önceden plaka ile e-devlet sistemi üzerinde araçlara ait hasar ve diğer kaza durumları öğrenilebiliyordu. Ancak yeni düzenleme ile e-devlet üzerinden de sadece araç sahipleri kendi plakalarına ait bilgileri görebiliyorlar.

Yani sözün özü; “Plakadan araç sahibini sorgulama” kişilerin hak ve hürriyetlerini korumak amacıyla düzenlenen KVKK yasası ile mümkün olmamaktadır.

Peki olumsuz bir durum yaşadınız; örneğin bir araç size çarpıp kaçtı ve plakasından kim olduğunu öğrenmek istiyorsunuz bunu nasıl öğrenebilirsiniz?

  1. E-devlet Araç Sahibi Sorgulama,
  2. Sigorta şirketleri ve acenteleri vasıtasıyla araç sahibini öğrenme,
  3. TUVTürk Muayene İstasyonları ile plaka sahibini öğrenme,
  4. Vergi Dairesinden araç sahibini sorgulama,
  5. Trafik Tescil Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü.

Bu ve benzeri kurumlar hırsızlık, gasp ve araca zarar verme durumlarında plakadan araç sahibini doğrulayabilirler. Bilmeniz gerekiyor ki bu kurumlarında size bilgi vermesi pek mümkün değildir.

Yukarıda adı geçen kurumlar araç sahibi sorgulamasını emniyet birimlerine iletirler.

Plaka İle İsim Sorgulama Nasıl Oluyor?

Yukarıda yazdığımız başlıklardan ve yazının içeriğinden anlayacağınız üzere gizlilik ilkeleri plaka üzerinden isim sorgulama işlemini yapmanıza izin vermeyecektir.

Bunun herhangi bir yolu da bulunmamaktadır. İlgili kurumlarda çalışan arkadaş ve eş dostlarınız size böyle bir bilgiyi verirse suç işlemiş olacaklardır. Sizde bu suça teşvik eden kişi olarak mahkemelerce yargılanırsınız.

Bu sebepten plakadan isim sorgulayacağına inandıran ya da bu talebiniz doğrultusunda sizden ücret isteyen kişilere kanmayınız.

Sadece Plaka ile Araç Sahibi Bulunabilir mi?

Plaka numarası ile direkt olarak araç sahibine ulaşmak ve böyle bir sorgulama yapmak bireysel olarak mümkün değildir.

Ancak olumsuz bir durum ile karşı karşıya iseniz Emniyet birimlerine intikal ederek bu konuda yardım alabilirsiniz. Gerekli görüldüğü takdirde bu bilgi paylaşılacaktır, aksi bir durumda bilgilerin ifşa edilmesi de söz konusu değildir.

E-Devletten Plaka Kime Ait Öğrenilebilir mi?

Araca ait bilgileri öğrenmeniz mümkündür ancak plakanın kime ait olduğunu ne yazık ki öğrenemiyorsunuz.

Araç hasar sorgulaması ve diğer işlemleri plakalar ile yapabilirsiniz. Ancak aracın kime ait olduğunu öğrenemezsiniz.

Yazımızın ilk başlığında sizinle paylaştığımız adresler de çok önemli durumlarda bu bilgileri sadece emniyet birimleri ile paylaşıyor. Bu paylaşımın yapılabilmesi içinde gerekli izinlerin alınması da şarttır.

Kasko ve Sigorta Şirketlerinden Araç Sahibi Öğrenebilir Miyim?

Araç çalınma ya da benzeri bir durum ile karşı karşıya geldiğiniz takdirde emniyet güçlerinin de yardımıyla şirketler sizlere bu konuda sizlere yardımcı olacaktır.

Bireysel olarak kasko ya da sigorta şirketlerinden bu bilgileri almanız mümkün değildir. Olay Polis’e intikal ettiği takdirde gerekli bilgiler temin edilebilir.

EGM Plakadan Araç Sahibini Bulabilir mi?

Bu bilgilerin sorgulanması ve gün yüzüne çıkartılması Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor.

Olumsuz bir durumda olayın Emniyet birimine intikal etmesi, sorgulama sürecinin başlaması için yeterli olacaktır.

Kişisel başvurularınız ise kurum tarafından geçerli bir neden olmaksızın ya da soruşturma açılmadan sizlere verilmeyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu