Sinema

Peaky Blinders Konusu ve Oyuncuları (Netflix Dizisi)

Son zamanlarda bir çok dizi severin ilgisini çeken Netflix dizisi Peaky Blinders konusu ve oyuncu kadrosu . Dizide İngiltere’deki savaş zamanındaki olaylara yer verilmiştir. Dizi 1.sezon 2.sezon 3.sezon 4.sezon ve 5.sezon olmak üzere yayınlamıştır.

Peaky Blinders Konusu

Netflix dizileri arasında popüler olan dizilerden biri de Peaky Blinders’dir. Dünyanın her tarafından izleyici kitlesine sahip olan dizi İngiltere’deki savaş zamanını anlatmaktadır. Dizi gerçek hayattan uyarlanarak çekilmiştir. Dizilerin başrolünü Sam Neill, Cillian Murphy, Helen McCrory paylaşıyor. Konusu suç ve drama olan dizinin şimdiye kadar 5 sezon bölümleri yayınlanmıştır.

Peaky Blinders’in hikayesi Steven Knight’ın babasından dinlemiş olduğu hikaye üzerine ortaya çıkmıştır. İngiltere’deki savaş döneminde var olan Peaky Blinders çetesi tarih kitaplarında da yerini almıştır. 1890’lı yıllarda var olan bu çete küçük işler peşindedir. Fakat çetenin para kazandığı zamanlar şehirde göreve gelen dedektif işlerini bozar. Dedektifin gelmesiyle birlikte çetenin etkinliği giderek azalmaya başlar. Şehirde yaşanlar dedektifin gelmesi ile birlikte rahat bir nefes alır.

Peaky Blinders Oyuncuları

 • Cillian MurphyThomas Shelby
 • Paul AndersonArthur Shelby
 • Joe ColeJohn Shelby
 • Sam NeillBaşmüfettiş Campbell
 • Iddo GoldbergFreddie Thomas
 • Helen McCroryPolly Gray
 • Annabelle Wallis – Grace Burgess 
 • Sophie RundleAda Shelby

1- Cillian MurphyThomas Shelby

Cillian MurphyThomas Shelby

Thomas Shelby dizinin başrol oyuncularındandır. Çete içinde kendi isteğine göre hareket eder. Bazen acımasız bazen merhamet dolu bir insandır. İleri görüşlülüğüne ve zekasına hayra bırakır. Dizinin en sevilen isimlerinden olan Shelby dizinin en karizma oyuncularından.

2- Paul AndersonArthur Shelby

blank
Paul Anderson – Arthur Shelby

Arthur Shelby en büyük kardeştir. Her ne kadar çete lideri konumunda olsa da diğer kardeşlerden daha az becerisi vardır. Bahis ve at yarışı gibi işlerle ilgilenir. Kardeşi Thomas Shelby‘dan sonra sözü en çok para eden kişidir.

3- Joe ColeJohn Shelby

blank
Joe ColeJohn Shelby

Çetenin en sorumsuz üyesidir. Alkole meraklı olan John eşini savaşta kaybetmiştir. Dört çocuğu ile kalan John Shelby çetenin aldığı kararlarda pek fazla müdahil olmaz.

4- Sam NeillBaşmüfettiş Campbell

blank
Sam NeillBaşmüfettiş Campbell

Zamanın Dışişleri Bakanı Winston Churchill’un Birmingham’a göndermiş olduğu bir dedektiftir. Peaky Blinders çetesinin işlediği suçları ortaya çıkarmak için uğraşır.

5- Iddo GoldbergFreddie Thomas

blank
Iddo GoldbergFreddie Thomas

Peaky Blinders faaliyetlerini araştırarak bilgi toplar.

6- Helen McCroryPolly Gray

blank
Helen McCroryPolly Gray

Peaky Blinders çetesindeki Shelby ailesinin teyzesidir. Çeteye bağlı olmayan Polly Gray ailenin bir arada kalmasında etkilidir. Her ne kadar çeteye bağlı olmasada alınan kararlara yön veren biridir. Peaky Blinders dizisindeki oyunculuğu ile oldukça beğenilen bir karakterdir.

7- Annabelle Wallis – Grace Burgess 

blank
Annabelle Wallis – Grace Burgess

Barda çalışmaya başlayan Grace Burgess Peaky Blinders dizisine renk katan karakterlerden biridir. Yeteneği ile göz dolduran Grace Burgess Birmingham’daki barın sahibini etkileyerek işe girmeyi başarır.

8- Sophie RundleAda Shelby

blank
Sophie Rundle – Ada Shelby

Shelby ailesinin tek kız çocuğudur. Dizide çete işleri ile bağlantısı bulunmamaktadır.

Peaky Blinders Ne Demek?

Peaky Blinders 1890’lı yıllarda yaşayan bir çetenin ismi olduğu bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşından sonra İngiltere’de Birmingham’da yaşayan “Peaky Blinders” adlı çetenin ismi diziye verilmiştir.

Peaky Blinders Dizi Müzikleri

 1. The White Stripes – The Hardest Button To Button
 2. Nick Cave & The Bad Seeds – Red Right Hand
 3. Johnny Cash – Danny Boy
 4. Royal Blood – Come On Over
 5. PJ Harvey – Long Snake Moan
 6. Laura Marling – What He Wrote
 7. Dan Auerbach – I Want Some More
 8. The Raconteurs – Broken Boy Soldier
 9. Radiohead – You And Whose Army
 10. Jack White – Love Is Blindness

Peaky Blinders 1. Sezon Özeti

Peaky Blinders Netflix dizisinin ilk sezonu 2013 yılında yayınlanmıştır. Dizinin pek çok izleyeni ve yeni sezon bölümlerini bekleyenleri bulunmaktadır. Dizinin her bir bölümü 55 dakikadan oluşmaktadır ve her sezonda ise 6 bölüm çekilmiştir. Peaky Blinders 1890’lı yılları anlatan bir çete dizisidir. İngiletere’deki savaş dönemini anlatan diziyi izleyenler sabırsızlıkla 6. sezonunun yayınlanmasını bekliyor.

Peaky Blinders 1. Sezon Fragmanı

Peaky Blinders 2. Sezon Özeti

İlk sezon ile izleyicilerin büyük beğenisini kazanan Peaky Blinders dizisi 2. sezonu ile de adından söz ettirmeyi başarıyor. İlk sezonu heyecanlı sahneler ile tamamlayan dizinin ikinci sezonu da nefes kesiyor. Çete üyelerinden Grace Burgess kendi hayatını kurtarmak için dedektifi yaralıyor. Bu sezonda çete üyeleri arasında bazı anlaşmazlıklar ortaya çıkıyor. Çetenin başını derde sokacak bazı olaylar yaşanıyor.

Peaky Blinders 2. Sezon Fragmanı

Peaky Blinders 3. Sezon Özeti

Çete üyelerinin yeni maceraları 3. sezonda da devam ediyor. İzleyicilerde merak uyandıran bazı şeyler bu sezonda meydana çıkıyor. 3. sezon izleyicilerin yorumlarına göre en sevilen sezonu diyebiliriz. Bir çok aksiyon ve macera bu sezonda izleyicileri bekliyor.

Peaky Blinders 3. Sezon Fragmanı

Peaky Blinders 4. Sezon Özeti

İzleyicilerin yeni sezondan beklentisi daha fazla artmıştır. Çetenin 3. sezonda başı bir çok sorunla sıkışmıştı. Fakat 4. sezonda bu sorunları atlatmış gibi görünüyorlar. Luca ailesinin intikamını almak için bu sezonda daha bir hırslı görülüyor.

Peaky Blinders 4. Sezon Fragmanı

Peaky Blinders 5. Sezon Özeti

Peaky Blinders 5. Sezondaki bölüm sayısı da diğer sezonlardaki gibi 6’dır. Dizinin 5 sezonunu izleyen izleyiciler sabırsızlıkla 6. sezonun çıkacağı zamanı bekliyorlar. Yeni sezonda karşımıza ne çıkacak bilinmez fakat heyecanlı bölümlerin çıkacağı şüphesiz.

Peaky Blinders 5. Sezon Fragmanı

Peaky Blinders 6. Sezon Ne Zaman Yayınlanacak?

Dünyanın her yerinden izleyici kitlesine sahip olan Peaky Blinders, izleyicilerini etkilemeyi başarmış durumda. Toplamda 5 sezonu ve 30 bölümü bulunan Netflix dizisini izleyen izleyiciler 6. Sezonun ne zaman çıkacağını merak ediyor. Sabırsızlıkla 6. sezon bölümlerini bekleyen izleyiciler için Netflix tarafından veya dizi tarafından yapılan herhangi bir açıklama yok. Dizinin yeni sezonu hakkında yapılan açıklamalar olduğu zaman buradan sizlerle anında paylaşacağız.

Netflix’in en sevilen dizilerinden olan Elite dizisini de izlemenizi öneririz. Dizinin detaylarına Elite Konusu sayfasından ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Peaky Blinders konusunu okuyup izledim. Gerçekten ölmeden önce izlenmesi gereken dizilerden biri diyebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu