Sorgulama

Orjinal Parfüm Barkod Sorgulama 2023

Parfüm barkod sorgulama yaparak alacağınız parfümün orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Orjinal parfüm sorgulama barkod numarası veya seri numarası okutma ile yapılmaktadır. Parfüm orijinalliği doğrulama nasıl yapılır seri numarasından anlaşılır mı orijinal parfüm nereden alınır ?

Parfüm barkod sorgulama, son zamanlarda ülkemizde sahte parfüm üreticilerinin artmasıyla birlikte orjinalliğini kontrol etme yolları sıklıkla araştırılan bir konudur. Bundan dolayı da vatandaşlar internetten veya mağazalardan satın almış oldukları parfümlerin orijinal olup olmadığını öğrenmek istiyorlar.

Parfüm barkod sorgulama işlemi yaparak alacağınızın parfümün orijinal olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Mağazadan çıkmadan parfümün seri no veya barkod numarasını sorgulatarak orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Özellikle de marka olmayan kozmetikçilerin satmış olduğu parfümler çoğu zaman orijinal olmayabiliyor.

Eğer boşa para ödemek istemiyorsanız ve içeriğinde ne olduğunu bilmediğiniz parfümü kullanmak istemiyorsanız alışveriş yapmadan önce barkodu sorgulama işlemi gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Eğer pahalı ve marka olan bir parfüm satın alacaksanız bilindik yerden almanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde alacağınız parfüme hem boşa para ödemiş olursunuz, hem de sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz.

Parfüm Barkod Nedir ve Nerede Yazar?

Almış olduğunuz parfümün ayrıntılarını içeren koda parfüm barkod kodu denilir. Parfümün orijinal olup olmadığını da sorgulamanız ve orijinallik testi için, parfüm barkod numarası veya seri numarasına ihtiyacınız olacak. Eğer kozmetik ürün satan bir yerden veya internet üzerinden parfüm satın aldıysanız gepir.org.tr sitesinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Barkod Numarası (GTIN) İle Arama bölümünden parfüm barkod numarasını yazarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu web sitesi üzerinden parfümün barkod numarası ile sorgulama yapmak çok kolay. Detaylı olarak öğrenmek isteyenler için adım adım nasıl sorgulama yapabileceklerini anlattık.

Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Parfüm sorgulama, ürün kutusunda yazan barkod numarası ile gerçekleşmektedir. Şu anda çalışır durumda olan ve sorgulama işleminde başarılı sonuçlar veren bir çok internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelere giriş yapıp parfümün barkod numarasını yazarak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sitelere bir çok ürün eklendiği için muhtemelen aramış olduğunuz parfümün de barkod numarası eklenmiştir. Eğer parfüm alacaksanız ve aklınıza sahte olup olmadığı hakkında şüpheler bulunuyorsa mutlaka barkodla sorgulama yapınız!

Orjinal parfüm barkod sorgulama için;

 • Öncelikle barcodelookup.com adresine gidin.
 • Arama alanına parfüm kutu veya şişesinde yer alan barkod numarasını girin.
 • “Search” butonuna tıklayarak sorgulayın.
 • Kısa süre içerisinde açılacak olan sayfada parfüm hakkında bilgilere yer verilecektir.
parfüm orjinallik sorgulama

Örnek bir sorgulama; “Dior Miss Blooming Bouquet Edt 100 ml Kadın Parfüm” için 3348901283984 barkod numarası ile sorgulama yaptık. Bu sorgulama sonucunda web sitesi bize üretici firma, kategori, cinsiyet ve parfüm içeriği hakkında bilgiler verdi.

GS1 gepir.org.tr ile Parfüm Sorgulama

GS1 Sistemine kayıt olan markaların parfümlerini barkod numarası ile sorgulayabilirsiniz. Eğer alacağınız parfüm bu sisteme ekliyse barkod numarası ile sorgulamada karşınıza bilgiler çıkacaktır.

parfüm barkod sorgulama
Parfüm Barkod Sorgulama
 • Parfüm sorgulama işlemi yapmak için http://gepir.org.tr web sitesine sitesine giriş yapınız.
 • Siteye giriş yaptığınız zaman karşınıza çıkan Barkod Numarası (GTIN) İle Arama kısıma gidilir.
 • GTIN Giriniz yazan bölüme sorgulama yapmak istediğiniz parfümün barkod numarasını yazıp ara butonuna tıklayarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Orjinal Parfüm Sorgulama

Orjinal parfüm sorgulamak için bir diğer kullanılan site checkcosmetic.net. gepir.org.tr gibi bu site üzerinden de sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları sırası ile takip edin;

 • checkcosmetic.net parfüm barkod sitesine girin,
 • Sol tarafta bulunan Select brand bölümünden markayı seçin,
 • Quick brand search yazan yer boş kalacak,
 • “Enter Code” olan bölüme ise elinizde bulunan parfümün barkod numarasını yazıp,
 • Calculate kısmına tıklayarak parfüm orjinallik sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Parfüm barkod sorgulama işlemini yaptıktan sonra açılan ekranda parfüm hakkında ayrıntılı bilgiler yer alacak. Bu bilgiler arasında üretim tarihi ile son kullanma tarihi gibi bilgiler de bulunmaktadır. Eğer karşınıza yeşil ok çıkması durumunda almış olduğunuz ürünün güvenli olduğunu göstermektedir. Kırmızı çarpı işareti çıktığı ise ürünün son kullanma tarihinin geçtiği anlamına gelmektedir

Online parfüm barkod sorgulama işlemini şu an için bu iki internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Sorgulamada parfüm hakkında hiç bir bilgiye yer verilmemişse ve sorgulama başarıyla gerçekleşmiyorsa sahte olma ihtimali çok yüksek. Kozmetik ürün barkod sorgulama sitelerindeki sorgulamanızda eğer ürün numarası siteye eklenmemişse de bilgiye ulaşamazsınız.

Parfüm Ürün Kodu Nerede Yazar?

Satın aldığınız parfümün kodu kutunun alt kısmında yazar. Eğer parfüm kutusunda soğuk baskı ile kod yazmıyor ise orjinalliğinde sıkıntı olabilir. Satın alacağınız parfümün alt bölümünde 4 haneden oluşan parfüm kodu bulunmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde aldığınız ürün sahte çıkabilir.

Sahte parfüm nasıl anlaşılır?

 • Sahte parfümlerin kutuları ve paketlenmeleri özensizdir. Orijinal parfümüm hem kutuları hemde ambalajlarında hata yoktur.
 • Alacağınız parfümün sahte olup olmadığını anlamanız için orijinal parfüm kutusu ile karşılaştırabilirsiniz.
 • Sahte parfümün rengi orjinal parfümden çoğu zaman daha farklı olur.
 • Sahte parfümlerin seri no ve barkod numaralarının yerleri farklı yerde yazabilir. Alacağınız orijinal parfümün barkod numarasının nerede yazdığına dikkat edin.
 • Satın alacağınız parfümün fiyatı normal fiyatının çok çok altındaysa almadan önce 10 defa düşünün. Muhtemelen çok ucuz fiyatlara satılan parfüm sahte parfümdür.

Not: Parfüm barkod sorgulama işlemi yüzde yüz kesin sonuç vermemektedir. Parfüm satın alırken güvenli markalardan ve mağazalardan almaya dikkat ediniz.

Parfüm orjinallik Sorgulama

Orjinal parfüm sorgulama barkod numarası ile bazı web siteleri sayesinde yapılmaktadır. Ancak alacağınız parfümün orjinallik durumundan emin değilseniz kesinlikle satın almayın. Güvenilir olmayan mağazalardan parfüm almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yüksek fiyatlı parfümleri çok uygun fiyatlara satan mağazalar çoğunlukla sahte parfüm satar. Sahte parfümlere yüksek fiyatlar ödememek için güvendiğiniz mağazalardan alışveriş yapmalısınız.

 • checkcosmetic.net adresine giriş yapın.
 • Açılan sayfanın sol üst menüsünde yer alan “Select Brand” alanından parfüm markasını seçin.
 • “Enter Code” yazan alana parfüm barkod numarasını yazın.
 • Calculate butonuna basarak parfüm orjinallik sorgulama yapabilirsiniz.

Parfüm barkod sorgulama işlemi her ne kadar internet siteleri aracılığı ile yapılıyor olsa da sosyaltrendler.com olarak size bir önerimiz var. Parfümü alacağınız firma güvenilir değilse kesinlikle almamanızı öneriyoruz.

Parfüm orjinallik sorgulama için kullanılan yöntemlerle ürünün %100 orijinal olup olmadığı anlaşılmaz. Sadece marka, üretim tarihi gibi bilgilere yer verilir. Ürünün orijinal mi değil mi şüphesine kapılmamak için parfüm sektöründe kentini kanıtlamış olan markalardan alışveriş yapmanızı öneririz. Parfüm alırken çakma ürünlere orijinal parası vermemek için dikkatli olmalısınız. Örnek vermek gerekirse 1000 TL olan bir parfüm 150 TL gibi fiyatlara satılıyorsa yüksek olasılıkla bu ürün sahtedir. Orjinal ürünlerde her ne kadar indirimler olsa da %80 gibi indirimler söz konusu değildir.

Parfüm sorgulama siteleri ile saece belirli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler parfümün kesinlikle orijinal olduğunu göstermez.

İlgili Makaleler

64 Yorum

 1. Siz siz olun her yerden parfüm almayın. Orjinal diye aldığım parfüm sahte çıktı

 2. Arkadaşım bana parfüm almış orjinal mi diye sorguladım ürün bulunamadım umarım orjinaldir :)

 3. Kesinlikle marka haline gelmiş olan mağazalar dışında parfüm almayın! Çünkü orjinal olmayan parfümleri satıyor çoğu yer

 4. instigramda parfümdetarz diye biryerden aldım. sıktıkdan 10 dk sonra koku tamamen gitti. şişe dandik kutusu adi sakın almayın

 5. İnternetten parfüm alırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bir çok sitede sahte, orjinal olmayan parfümler satılıyor.

 6. Son zamanlarda orjinal parfüm diye satılan bir çok kaçak parfüm markası var. Barkod sorgulama da yapın orjinal olup olmadığından emin olmak için kaliteli markalardan parfüm satın alın

 7. Ben şahsen boyner dışında parfüm almıyorum. Ama inanın onun bile orjinal olup olmadığından şüphe duyuyorum :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu