İş ve Para

Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar? 2023 Silahlı ve Silahsız

Özel güvenlik mesleği yapmak isteyenler ya da bu sertifikaya sahip kişiler özellikle maaşları hakkında bilgi edinmek istiyorlar.

Son yıllarda artan şirket sayısı ve bu noktada ihtiyaç olan Özel Güvenlik Elemanları nedeniyle bir çok kişi bu sertifikaya sahip olmuştur. Bir iş kolu olması nedeniyle de bir çok kişi mesleğin alabileceği maaşlar hakkında bilgilere sahip olarak iş başvurusunda bulunuyor.

Özel güvenlik olarak çalışmaya başlamak isteyenlerin ilk baktığı şey olan ÖGG maaşları için detaylı bir analiz yaptık ve farklı alanlardaki maaşlarını derledik.

Farklı alanlarda silahlı ve silahsız olarak ayrılan güvenlikçiler için alınan maaşlara başlıklar halinde bakalım.

PÖH maaşları ne kadar diye merak edenlerin sayısı da oldukça fazla!

Özel Güvenlik Maaşları 2023

İster bankada ister avm havalimanı güvenlik ücretleri isterse üniversitelerde özel güvenlik maaşlarını belirleyen en önemli faktör sertifikanın silahlı ya da silahsız olmasıdır. üniversitede güvenlik yöneticisi maaşları nedir?

Şöyle ki;

 • Silahlı güvenlik maaşlarının başlangıç fiyatları 6.500 TL iken, silahsız özel güvenlikler için bu başlangıç asgari ücrettir.
 • İlk çalışma yılındaki bu taban maaşları da belirleyen bazı önemli faktörler vardır. Bir diğer önemli husus ise çalışılan kurumdur. Özel kurumlar, kamu kurumları, belediyeler, hastahaneler ve havaalanları gibi yerlerde farklılıklar gösterebilir.
 • Özellikle çalışılan il konusunda da bazı farklılıklar yaşanmaktadır.
 • Bazı kurumlar ise üniversite mezunu özel güvenlik çalıştırmaktadır. Bu kurumun özel isteği nedeniyle maaşlar genellikle 5.000 TL‘nin üzerinde bir fiyat ile belirlenmektedir.

Özel güvenlik maaşları ile ilgili genel bilgi bu şekildedir. Bazı kurumların maaşları hakkında da bilgi verelim.

Havaalanında Çalışan Özel Güvenlik Maaşları

Özellikle büyükşehirler bu konuda çok belirleyici olmaktadır. İstanbul’da açılan üçüncü havaalanı sonrasında İGA ve Özel Güvenlikler tarafından yapılan uzun süreli tartışmalarda maaşların belirlenmesinde etkili olmuştur.

Bu konuda da havaalanı özel güvenliğini sağlamakla görevli şirketin belirleyici faktör olduğunu belirtmekte fayda var.

 • İGA güvenlik görevlisi maaşları 4.253 TL‘den başlamaktadır.
 • Havaalanlarında bunun yanı sıra bir çok güvenlik şirketi görev yapabilmektedir. Bunlar içinde de en az maaş alanlar 4.253 TL gibi rakamlarla çalışmaktadır.

Burada özel güvenliklerin en çok çalışmak istedikleri yerin havaalanları olduğu ve en iyi çalışma şartlarının da buralar olduğunu belirtmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir: Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Banka ve PTT Özel Güvenlik Çalışanları Ne Kadar Maaş Alıyor*

Özel güvenlikler için havaalanlarından sonra istihdam için en önemli yerlerin başında bankalar ve PTT şubeleri gelmektedir.

Ülkemizdeki en küçük yerleşim yerlerinde dahi mutlaka bir ya da birkaç bankanın şubesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yine PTT şubeleri de neredeyse ülkemizin en ücra köşesinde yer almaktadır.

Bu şubelerde mutlaka güvenlikçi çalışmak zorundadır. Çalışan bu silahlı özel güvenlik görevlilerinin maaşları ise;

 • PTT özel güvenlikler için Güvenlik – İş sendikası aracılığıyla maaş belirlemesi yapmaktadır. Özel güvenlikçilere en fazla maaş veren kurum olarak biliniyor. Maaş olarak en az 5.500 – 6.500 TL arasında maaş ödemesi yapmaktadır.
 • Bankalarda ise durum şube ve ile göre değişmekle birlikte en az 6.000 TL maaş ödemesi yapılmaktadır.

Bunun haricinde belediyelerde çalışan özel güvenlik maaşlarına da bakmak gerekiyor.

Özel Güvenliklerin Belediyelerdeki Maaşları Ne Kadar?

Belediyelerdeki özel güvenlik maaşları çalışılan kuruma ve ile göre çok farklılılar göstermektedir. Belediye binasında çalışanlar, büyükşehirler için metro ve market gibi kurumlarda çalışanlar farklı farklı maaşlar alabilmektedir.

 1. Ortalama maaş tutarı 4.253- 6.000 TL arasında değişmektedir.
 2. Belediyenin bütçesi ve iş yoğunluğuna göre değişmekle birlikte ortalama yine 6.000 TL maaş alınmaktadır.

bunun yanı sıra diğer kamu kurumları içinde özel güvenlik maaş ödemeleri hakkında fikir sahibi olalım.

Kamudaki Özel Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Özellikle hastane, devlet kurumları ve diğer kamu hizmetlerinin sağlandığı binalar ve işletmeler için de özel güvenlik çalıştırılması gerekmektedir. Bu kurumlarda ki özel güvenliklerin maaşları ise;

 • Kadro durumuna göre değişmektedir.
 • Kamuda maaşlar özellikle yıla göre değişmektedir.
 • İlk kez güvenlik görevlisi olarak işe başlayanlar ortalama 6.000 TL civarında işe başlıyorlar. Yıla göre ve çalışma saatlerine göre değişen maaş skalası en yüksek ortalama olarak da 7.500 TL’dir.

Kamu için en çok merak edilen kurumlar ise Gençlik Spor, KYK ve Hastanelerdir. Bu kurumlarda da maaşlar yukarıda belirtilen şekilde ödenmektedir.

Okullarda Özel Güvenlik Maaşları

Okullarda görev yapan özel güvenlik görevlisi maaşları ortalama 5.500 TL ile 7.000 TL arasında değişmektedir. Ancak İşkur bünyesinde işe başlayan güvenlik görevlileri 6.00 TL civarında maaş alır.

Özel Güvenlik Amiri Maaşları Ne Kadar?

Yukarıda belirtilen bir çok kurumda özel güvenlik görevlilerinin bir de amirleri görev yapmaktadır. Doğal olarak amir görevini yürütenler biraz daha yüksek ücret almaktadır.

 • Özel güvenlik amiri olan ve müdür olarak çalışan kişiler ortalama 7.500 – 9.000 TL arasında maaş alır.
 • Ekip şeflerine verilen maaşlar ise 6.000 – 7.000 TL arasında değişir. 
 • Vardiya amiri maaşı özel güvenlik maaşına oranla ok değişmemektedir ve 5.000 – 6.500 TL civarındadır. 

Size özel güvenlik maaşları ile ilgili bilgileri vermeye çalıştık. Sizce bu maaşlar özel güvenlikler için yeterli midir? Yorumlarınızı ve değerlendirmelerinizi yorumlarda yazabilirsiniz.

Özel Güvenlik Maaşları İle İlgili Genel Bilgiler

 • Genellikle işe başlama tarihine göre ilk maaşlar asgari ücretin biraz üzerinde olmaktadır.
 • Kamu kurumlarının haricinde banka özel güvenlik amirleri, AVM özel güvenlik amirleri ve PTT özel güvenlikleri en fazla maaşları almaktadır.
 • Çalışma saatleri bakımından havaalanları en iyi özel güvenlik çalışma ortamı olarak bilinmektedir.
 • Silahlı ve silahsız özel güvenlik olarak maaşlar faklılıklar gösteriyor. Özellikle silahlı özel güvenlikler silah tazminatı ve ek ödemelerin yanı sıra daha fazla maaş almaktadır.
 • Belediyelerde çalışan özel güvenlik maaşları belediyenin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte çalışılan kuruma göre de farklılık gösterebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Özel güvenlik maaşları devlet ve özel kuruma göre farklıdır arkadaşlar. Herkes aynı miktarda ücret almaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu