Sorgulama

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama 2023 ÖGG Kimlik

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama 2023 , kart kaç günde elime ulaşır? ÖGG kimlik sorgulama EGM sitesinden ve e-Devlet sisteminden yapılmaktadır. Özel güvenlik belgesi nereden alınır kaç zamanda gelir başvuru nasıl yapılır sonuçları ne zaman çıkar?

Özel Güvenlik Kimlik Kartı almak isteyen vatandaşlar özel güvenlik eğitim kurumlarına müracaat ederek silahlı veya silahsız kimlik kartı için verilen eğitimi alırlar. Eğitimin ardından bir sınav süreci bulunuyor. Eğitimin bitmesi ile sınav tarihi arasında ortalama 30-45 gün beklemek gerekiyor. Bu süre değişkenlik gösterebiliyor. Özel güvenlik sınav sonucunun açıklanması ortalama 3 hafta sürüyor. Sınav sonucu başarılı olan kişiler için ortalama 5 gün içerisinde özel güvenlik sertifikası çıkar. Özel güvenlik kimlik kartı almak için e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama sayfasından ilk defa özel güvenlik görevlisi olacaklar ve silahsız özel güvenlik görevlisi iken silahlı özel güvenlik görevlisi olacaklar sorgulama yapabilir. EGM tarafından geliştirilen sistem sayesinde TC. kimlik numarası ile dakikalar içerisinde sorgulama yapabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama 2023

Özel güvenlik olmak isteyenler veya güvenlik sertifikasını yenilemek isteyenler sıklıkla özel güvenlik kimlik kartı sorgulama yaparlar. Güvenlik kartı sorgulama için kullanılan bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemleri bilmeyenler nasıl sorgulama yapacaklarını araştırıyorlar. Bilgisayar ve telefon üzerinden bir kaç işlem ile sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

ÖGG kimlik sorgulama için TC Numarası ve e-Devlet giriş bilgilerinin olması yeterli olacaktır. Bu bilgiler ile yeni başvurular için veya Silahsızdan Silahlıya Geçiş İçin – Silahlıdan Silahsıza geçiş için sorgulama yapmak isteyenler bu bilgiler ile sorgulayabilirler.

EGM özel güvenlik kimlik kartı sorgulama sayfasından vatandaşlar TC kimlik numarası ile sorgulamalarını yapabilirler. “Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları” sorgulaması yapacak olanlar e-Devlet sistemini kullanabilirler.

Yeni Başvurular İçin

 • İlk defa özel güvenlik görevlisi olacak olan vatandaşlar EGM özel güvenlik kartı sorgulama sayfasından TC numarası ile sorgulama yapabilirler.
 • https://onlineislemler.egm.gov.tr/Bursa/Sayfalar/ozelguvenliksorguyeni.aspx adresine girdikten sonra açılan sayfada TC Numarası ve Güvenlik Kodu alanlarını doldurduktan sonra Sorgula butonuna tıklamak yeterli olacaktır.

Silahsızdan Silahlıya Geçiş İçin – Silahlıdan Silahsıza

 • Silahsız özel güvenlik kimlik kartından silahlı kimlik kartına, silahlı kimlik kartından silahsız özel güvenlik kartına geçişi sorgulamak için EGM güvenlik kartı sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.
 • https://onlineislemler.egm.gov.tr/Bursa/Sayfalar/ozelguvenliksorgugecis.aspx adresine girerek açılan sayfada
 • TC Numarası ve Güvenlik Kodu bilgilerini girdikten sonra Sorgula butonuna basıp sorgulama yapabilirsiniz.

Paylaşılan ÖGG kimlik sorgulama linki Bursa ilindeki sorgulamalar içindir. Eğer siz Ankara ilinden sorgulamaya yapacaksanız linkte bulunan “Bursa” kelimesinin yerine “Ankara” yazmanız gerekmektedir. Linkteki il ismini değiştirdikten sonra adrese giderek sorgulama yapabilirsiniz.

İl İl güvenlik kimlik kartı sorgulama linkleri;

Paylaştığımız linkler özel güvenlik kimlik kartına yeni başvuranlar içindir.

ÖGG Kimlik Sorgulama 2023 (e-Devlet)

Artık özel güvenlik kimlik kartı başvuruları e-Devlet sisteminden yapılabiliyor. Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler sınavı başarı ile geçmelerinin ardından belgelerini EGM Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine götürerek teslim ediyordu. Geliştirilen sistem sayesinde artık internetten başvurular yapılabiliyor. Sınavı başarıyla tamamlayanlar e-Devlette EGM hizmetlerinden olan “Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları” sayfasından kimlik kartı başvurusunda bulunabilir. Bu başvuru sonucunda PTT kargo aracılığı ile belirtilen adrese kimlik kartı gönderilir.

ÖGG Kimlik kartı sorgulamanın diğer bir yöntemi ise e-Devlet üzerinden “Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları” sayfası üzerinden yapılan sorgulamadır. Kimlik bilgileri ile sisteme giriş yaparak e-Devlet özel güvenlik kimlik sorgulama yapabilirsiniz.

e-Eevlet özel güvenlik kimlik sorgulama;

 • e-Devlet Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları sayfasına gidin.
 • Giriş bilgileriniz ile sisteme giriş yapın.
 • Açılacak olan safada Özel Güvenlik Kimlik Kartı Başvuruları listelenecektir.
 • Bu yöntem ile ÖGG kimlik sorgulama yapabilirsiniz ve “Yeni Başvuru” butonuna tıklayarak kimlik kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süresi sorgulama yaptıktan sonra eğer süre dolmuş ise kimliği yenilemek için e-Devlet sistemi üzerinden yenileme başvurusunda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Gelmedi Ne Yapmalıyım?

Özel güvenlik kimlik kartının elinize ulaşması bulunduğunuz ile göre değişilik gösterebilir. ÖGG kimlik kartları Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı tarafından PTT kargo başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz adrese gönderilir. Eğer ilk defa özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazandıysanız, kimlik kartı elinize geçmediyse ve işe başlamanız gerekiyorsa Özel Güvenlik Geçici Kimlik Kartı çıkararak bunu kullanabilirsiniz. Özel güvenlik kimlik kartı PTT aracılığı ile elinize ulaşana kadar geçici kimlik kartı kullanılabilecektir.

Uzun süre geçmesine rağmen özel güvenlik kimlik kartı elinize ulaşmadıysa Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığı telefon numarası 0 (312) 462 49 52 ile iletişime geçerek neden kimliğinizin gelmediğini sorabilirsiniz. Ayrıca özel güvenlik eğitimi almış olduğunuz kurs ile iletişime geçerek onlardan bilgi alabilirsiniz. Çünkü eğitim aldığınız kurs binlerce kişiyi eğittiği için böyle sorunlarla sıklıkla karşı karşıya kalmış ve kursiyerlere yardımcı olmuştur. Kurs yetkilileri size izlemeniz gereken yolu ayrıntılı olarak anlatacaktır.

Bulunduğunuz ildeki Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ile iletişime geçerek ögg kimlik sorgulama yapabilirsiniz.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı özel güvenlik kimlik kartı işlemleri yapmak isteyenler İEM Randevu sayfasından randevu alabilirler. (İSTANBUL İçin)

 • Kayıp-Çalıntı-Yıpranma
 • Mahkeme Kararı veya Sağlık Nedenler ile Kimlik Bilgisi Değişikliği
 • 2008 yılından önce diploma alanlar

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Geçerlilik Süresi Sorgulama

Özel güvenlik kimlik kartının geçerlilik süresi 5 yıldır. Özel güvenlik görevlisi kartına sahip olan kişiler kimlik kartının geçerlilik süresinin dolmasına 1 yıl kala yenilenme eğitimlerini tamamlayarak kimliğin geçerlilik süresin üzerine 5 yıl ekleyebilirler. Özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süresini kontrol ederek sürenin bitmesini beklemeden yenileme işlemlerini başlatabilirsiniz. Peki geçerlilik süresini nasıl öğrenebilirim?

 • Özel güvenlik görevlisi kimlik kartının arka yüzünde yer alan “Geçerlilik Tarihi” alanında kimlik kartının son geçerlilik tarihi yer almaktadır.
 • Bu tarih geldiği zaman eğer yenileme yapmadıysanız ögg kimlik kartı geçersiz sayılacaktır.
 • Geçerlilik tarihi yaklaşmadan son 1 yıl içerisinde yenileme yapabilirsiniz.
 • Gerekli olan eğitimi aldıktan sonra 5 yıllık geçerlilik süresi kimlik kartına eklenecektir.

Özel Güvenlik Soruşturması Sorgulama

Güvenlik soruşturması her ne kadar memurlukla ilişkisi olan kişiler için yapılsa da, memur olmayan diğer statüde bulunan kişiler için de yapılabilmektedir.

Bazı durumlarda bir kaç ay süren güvenlik soruşturması insanların sinirlerini bozabiliyor. Sonucu beklemekten sıkılan vatandaşlarlar özel güvenlik soruşturması sorgulama yapmak için hangi yöntemleri kullanabileceğini araştırıyorlar. Soruşturma aşamasında iken güvenlik soruşturmasının durumunu öğrenmek mümkün değildir. Yapılan güvenlik soruşturması herkes için aynı sürede sonuçlanmayabilir. Sonucun ne zaman açıklanacağı ise yoğunluğa göre değişiklik gösterebilmektedir.

e-Devlet sisteminde özel güvenlik soruşturması sorgulama ile ilgili herhangi bir sayfa yoktur. Ayrıca kolluk kuvvetlerine başvurarak özel güvenlik soruşturması hakkında bilgi alamazsınız. Soruşturma devam ettiği süre içerisinde bu konu hakkında bilgi sahibi olamazsınız. Ancak olumsuz sonuçlanan güvenlik soruşturmasının nedenini öğrenmek için idare mahkemesine dava açılabilir. Güvenlik soruşturmasının olumsuz sonuçlanmasının ardından idare mahkemesine açılan dava nedeni ile kolluk kuvvetleri tarafından mahkemeye bilgi verilir. Dosyaya girecek olan bu bilgilerle neden olumsuz sonuçlandığı öğrenilebilir.

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama hakkında paylaşmış olduğumuz makalede sizlere yardımcı olmak istedik. Aklınıza takılan soruları yorum kısmından sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu