Faydalı Bilgiler

Osmanlı Devleti’nin Başkentleri Sırasıyla Hangileridir?

Osmanlı Devletinin Başkentleri, devletin sınırlarının genişlemesiyle birlikte değişmiştir. 470 yıl Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan İstanbul devletin son başkentidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte başkent Ankara olmuştur.

1299 yılında Osman Gazi tarafından kurulan Osmanlı Devleti 624 yıl boyunca hüküm sürmüştür. Osmanlı İmparatorluğu’na kuruluş döneminden itibaren bir çok il başkentlik yapmıştır. Osmanlı İmparatorluğunun başkentleri ve kaç yıl başkent olarak kaldıkları hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Başkent sıralaması aşağıdaki gibidir. İçeriğimizi incelerseniz osmanlının eski başkentlerin sırayla dizilişini verdik.

BURSA

Orhan Gazi tarafından 1326 yılında fethedilen Bursa, Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olmuştur. 1326-1365 yılları arasında Osmanlı’ya başkentlik yapan Bursa 39 yıl başkent olarak kalmıştır. Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden sonra Bursa’nın yönetimdeki rolü tamamen kaybolmuştur.

EDİRNE

1361 yılında I.Murat tarafından fethedilen Edirne 13651453 yılları arasında Osmanlı Devleti’ne başkentlik yaptı . Edirne 143 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesine kadar yaklaşık 88 yıl boyunca başkent olarak kalmıştır. Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan ikinci ildir. İstanbul’un (o dönemdeki adı Kostantinopolis) ele geçirilmek istenmesi Edirne’nin başkent yapılması nedenleri arasında gösterilmektedir.

İSTANBUL

İstanbul üç İmparatorluğa ( Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu) başkentlik yapmıştır. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında fethedildikten sonra Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur. Fetihten sonra Osmanlı Devleti’nin başkenti Edirne’den İstanbul’a taşınmıştır. 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte İstanbul’un başkentlik dönemi son bulmuş ve yeni başkent Ankara’ya taşınmıştır. İstanbul Osmanlı Devleti’ne 470 yıl boyunca başkentlik yapmıştır. Osmanlı Devleti’nin son başkenti İstanbul’dur. Üç İmparatorluğa Başkentlik yapan İstanbul yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ankara ise Osmanlı’ya hiç başkentlik yapmamıştır .

Edirne ne zaman başkent oldu?

I.Murat tarafından fethedilen Edirne 1365 yılından, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından 1453 yılında fethedilene kadar Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur. Edirne’nin alınmasıyla birlikte Bursa olan başken Edirne’ye taşınmıştır. İstanbul’un fethi ile birlikte Edirne’nin başkent olması sona ermiştir. Şehir Osmanlıya 88 yıl başkentlik yapmıştır.

Osmanlı Beyliğinin ilk başkenti olarak bilinen Söğüt Bilecik ilinin ilçesidir. Bazı tarihçilere göre kısa bir süreliğine Kısa bir süreliğine Osmanlı Beyliğinin başkentlik yapmış ve Bursa’nın fethi ile birlikte başkent Bursa olmuştur. Fakat başka tarihçilere göre ise Söğüt Osmanlı Devletinin hiç bir zaman başkenti olmamıştır.

Osmanlı Devleti başkentleri ve kaç yıl başkent olarak kaldıkları

Bursa (1326-1365) 39 yıl
Edirne (1365-1453) 88 yıl
İstanbul (1453-1923) 470 yıl

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Edirne%27nin_Fethi

Üç İmparatorluğa Başkentlik Yapan Şehir İstanbul
Osmanlı’nın Son Başkenti İstanbul

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu