Belgeler

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir ve Nereden Alınır? 2024

Nüfus cüzdanı sureti ne demek , kişinin kimlik bilgilerinin yer aldığı belgeye denir. Bu belgede cinsiyet, doğum tarihi, anne adı, baba adı, doğum yeri ve tarihi, medeni hali, cilt no , aile sıra no, il ve ilçe, mahalle köy gibi bilgiler bulunmaktadır. 2024 Nüfus cüzdan suretine, e-Devlet sistemi üzerinden ulaşılabilmektedir.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nedir?

Nüfus cüzdanı sureti, bir diğer adıyla nüfus kayıt örneği kişinin kimlik bilgilerinin yer aldığı bir belgedir. Geçmişte nüfus kayıt örneği muhtarlık, nüfus müdürlükleri veya noterden alınmaktaydı. Fakat e-Devlet sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte bir çok belgeyi buradan alabildiğimiz gibi nüfus kayıt örneğini de bu sistem üzerinden çıkarabiliyoruz. Nüfus kayıt örneği bazı kurumlar tarafından kişiden talep edilebiliyor. e-Devlet üzerinden 3 farklı şekilde bu belge çıkartılabilmekte. Bunlar; Kişi Kayıt Örneği, Aile Kayıt Örneği ve Nüfus Aile Kayıt Örneğidir. Kurum sizden nüfus cüzdanı sureti istediği zaman Kişi Kayıt Örneği çıkarmanız yeterli olacaktır. Zaten diğerleri istenirse açıklama olarak istenen belge belirtilir. Kurum talep ettiyse hangi kurumun talep ettiğini yazarak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. e-Devlet üzerinden bilgisayarınıza indirip yazdırabileceğiniz bu belgeyi isteyen kuruma verebilirsiniz.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı sureti, önceki yıllarda nüfus daireleri, muhtarlıklar ve noterlerden alınabilmekteydi. Fakat teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık muhtarlık ve notere gitmeye gerek kalmadan bilgisayar ve yazıcı olan ortamda nüfus kayıt örneği çıkarmak mümkündür. Hem muhtara gidip vakit kaybetmenize hemde notere giderek sıra beklemenize gerek kalmadan e-Devlet üzerinden nüfus kayıt örneği çıkarabilirsiniz. Nüfus kayıt örneği ile nüfus cüzdanı sureti aynı şeydir. Eğer bilgisayardan çıktı alma şansınız yoksa mahalle muhtarınıza 1 adet vesikalık fotoğraf ile giderek nüfus cüzdanı sureti isteyebilirsiniz. Ayrıca isteyenler notere giderek de çıkarabilir.

Yeni Kimlik Başvurusu ve Gereken Belgeler sayfasından yeni kimlik çıkarmak için hangi belgelerin gerektiğini öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Nüfus Kayıt Örneği Nasıl Alınır?

Nüfus Kayıt Örneği almak isteyen vatandaşlar e-Devlet şifreleri yok ise PTT şubelerine giderek şifrelerini alabilirler.

Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama

e-Devlet sistemi üzerinden bir çok belge çıkarıldığı gibi nüfus cüzdanı sureti de çıkarılabilmektedir. Sadece bir kaç dakika içerisinde nüfus kayıt örnek çıkarmak mümkün. Eğer e-Devlet şifreniz varsa sisteme giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek yazıcıdan çıktı alabilirsiniz.

 • e-Devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın,
 • Arama butonuna Nüfus Kayıt Örneği yazarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘ne ait Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama sayfasına gidiniz,
 • Açılan sayfada Nüfus Kayıt Örneği Tipi seçimini yapın,
 • Eski Eş Listele, Vukuatlı Belge (Olayları Göster), bölümlerini de seçtikten sonra Belgenin Neden Verileceği yeri seçin,
 • Sorgula butonuna tıkladıktan sonra nüfus kayıt örneği oluşturulacaktır,
 •  “Dosyayı İndir” düğmesine tıklayarak bilgisayarınıza indirdikten sonra yazdırarak isteyen kuruma verebilirsiniz.

Nüfus Kayıt Örneği Tipi 2 farklı seçenekten oluşmaktadır. Bunlar;

Kişi Kayıt Örneği: Sadece sisteme giriş yapılmış olan kişinin kendisine ait kimlik bilgilerini içerir.
Aile Kayıt Örneği: Kişinin kendisi, Eşi, Çocukları ve varsa Eski Eş / Eşlerine (isteğe bağlı) ait olan kimlik bilgilerini içerir.
Nüfus Aile Kayıt Örneği: Kişinin kendisi, Eşi, Çocukları, Anne / Babası ve Eski Eş / Eşlerine (isteğe bağlı) olan kimlik bilgilerini içerir.

Sizden nüfus kayıt örneği istendiği zaman yazıcısı olan bir bilgisayardan e-devlet sistemine giriş yaparak yukarıda anlatılan gibi indirip yazdırarak nüfus kayıt örneğini alabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanının Onaylı (Tasdikli) Örneği Nereden Alınır?

Bazı kurumlar vatandaşlardan nüfus cüzdanının onaylı örneğini istemektedir. Bu belgeyi almak için Nüfus Müdürlükleri’ne gitmenize gerek yok. Çünkü onaylı nüfus cüzdanı sureti Muhtar, Noter veya e-Devlet üzerinden çıkarılabilmektedir. Üçünde de bilgilerinizin yer aldığı bir belge oluşturulur. Kimlik bilgilerinizin yer alacağı bu belgeyi muhtarlıktan çıkaracaksanız eğer belgeye kimlik bilgileriniz ve vesikalık fotoğrafınız yapıştırılarak muhtar tarafından mühürlenir. Noterden alacağınız onaylı nüfuz cüzdanı örneğinde de kimlik bilgilerinize yer verilir. e-Devlet sistemi üzerinden nüfus cüzdanı suretini nasıl alacağınızı yukarıda anlatmıştık. Eğer e-Devlet giriş bilgileriniz varsa sisteme giriş yaparak Nüfus Kayıt Örneği sayfasından belgeyi oluşturup bilgisayara indirdikten sonra yazdırarak isteyen kuruma götürebilirsiniz.

Nüfus kayıt örneğini almanın en kısa ve kolay yolu e-Devlet sistemidir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa PTT şubesine uğrayarak bir şifre alabilirsiniz. Bu şifre ile bir çok kuruma gitmeden ihtiyacınız olan belgeleri indirip yazıcıdan çıkarabilirsiniz.

e-Devlet sisteminden yapabileceğiniz Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘ne ait hizmetler;

 1. Adres Değişikliği Bildirimi
 2. Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama
 3. Diğer Adres Silme
 4. Eşi Ölen Kadının Bekarlık Hanesindeki Kaydına Dönmesi Talebi
 5. Evli / Dul veya Boşanmış Kadınların Soyadı Değişikliği Başvurusu
 6. Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama
 7. Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama
 8. Geçici Sürücü Belgesi Sorgulama
 9. Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama
 10. Sürücü Belgesi Başvuru Randevusu
 11. Sürücü Belgesi Bilgileri Sorgulama
 12. T.C. Kimlik Kartı Başvuru Durumu Sorgulama
 13. T.C. Kimlik Kartı Başvuru Randevusu
 14. Yerleşim Yeri (İkametgah) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama
 15. Pasaport Başvuru Randevusu

Yukarıda belirtmediğimiz bir kaç hizmet daha bulunmaktadır. Bu işlemler için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne gidip sıra beklemenize gerek kalmayacak. Sadece sisteme girip ilgili sayfadan gerekli işlemleri yapabileceksiniz.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Nüfus cüzdanı sureti Nüfus Kayıt Örneği ile aynı şeydir. E-devletten çıkaraibilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu