Sorgulama

Nace Kodu Sorgulama ve Öğrenme 2023

İşyerinin faaliyet alanını ve tehlike sınıflarını belirleyemeye yarayan dört veya altı haneli SGK nace kodu güncel sorgulama ve öğrenme nerede kullanılır öğrenme.

Nace kodu, firmanın faaliyet alanını ve işyeri tehlike sınıfının bilgisini verir. Yeni bir firma kurulacağı zaman nace kodu ile Ticaret Ve Sanayi Odası’na kaydı yapılır. Nace kodu ile çalıştığınız şirket ve işyerinin tehlike sınıfı da belirlenmiş olur. İşyerleri tehlike sınıflarına göre 3 farklı gruba ayrılır. Bu gruplar tehlikeli, az tehlikeli ve çok tehlikelidir.

 • Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri imalat, kesme ve boyama gibi alanlarda faaliyet gösteren işyerleridir.
 • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ise, gıda, büro hizmetleri ve alışveriş gibi alanlarda faaliyet gösteren işyerleridir.
 • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri, Maden, inşaat ve tersane gibi alanlarda faaliyet gösteren işyerleridir.

Nace Kodu Sorgulama 2023

İşyerinin nace kodunu öğrenmenin basit bir yöntemi bulunuyor. Eğer SGK sicil numarasını biliyorsanız bu numaranın 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamları nace kodudur.

Yeni kuracağınız işyerinizin nace kodunu öğrenmek istiyorsanız nace kodu listesini indirerek faaliyet alanınıza göre nace kodunu sorgulama yapabilirsiniz.

Nace kodları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından belirlenir.

İşyeri Nace Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşyerinize ait olan nace kodunu 3 farklı yöntem ile sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Bu yöntemler;

 • SGK Sicil numarası ile sorgulama
 • Vergi Levhasından Öğrenme
 • Ticaret Sanayi Odasından Sorgulama

Yeni işyerinize henüz bir isim bulmadıysanız dükkan isimleri listesinden marka olabilecek isimlere göz atabilirsiniz.

SGK Nace Kodu Sorgulama

SGK sicil numarasının 2. ve 8. basamak arasında bulunan rakamlar işyeri nace kodudur. Yani SGK sicil numaranızda yer alan 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamları işyerinizin nace kodunu göstermektedir.

Vergi Levhası Üzerinden SGK Nace Kodu Öğrenme

İşyeri için alınmış olan vergi levhası üzerinde bir çok bilgi bulunmaktadır. Adı soyadı, ticari ünvan, işyeri adresi ve “ana faaliyet kodu ve adı” gibi bilgiler vergi levhasında yazmaktadır. “ana faaliyet kodu ve adı” yazan bölümdeki 6 rakamlı kod nace kodudur.

Ticaret Sanayi Odasından Nace Kodu Öğrenme

Nace Kodu Sorgulama

İstanbul Ticaret Odası üzerinden Nace Kodu sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • İlk olarak https://bilgibankasi.ito.org.tr/tr/bilgi-bankasi/nace-kodu-arama adresinden İstanbul Ticaret Odası sitesine girilir,
 • Faaliyet Konusu arama motoruna işyerinin faaliyet konusunu yazarak arama butonuna tıklanır. Örneğin Market,
 • Arama motorunun altında bulunan Meslek Grupları ve NACE kodları Listesine Ulaşmak İçin Tıklayınız. linkine tıklayarak da nace kodunu sorgulayabilirsiniz.

İTO Çağrı Merkezine 444 0 486 numaralı hat üzerinden ulaşabilirsiniz.

TOBB Nace Kodu Sorgulama

TOBB nace faaliyet kodu arama sayfasından sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 • http://uygulama.tobb.net/uye/naceFaaliyetKoduBul.do adresine giriş yapın,
 • Aramak istediğiniz anahtar kelimeyi yazıp arama butonuna tıkladıktan sonra nace kodları listelenir,
 • Örneğin Nace Faaliyet Adı kısmına market yazıp arama yaptığımız zaman, 47.11.01 nace kodu Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret), 47.11.02 kodu ise Süpermarket ve hipermarketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret) faaliyet alanına ait olduğu görülüyor.

Nace Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

SGK nace kodu değişiklikleri internet üzerinden yapılabilmektedir. İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi üzerinden değişiklik yapmak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 1. Tarayıcınızdan https://uyg.sgk.gov.tr/nacedegisikliktalep/Welcome.do adresine giriş yaparak İşyeri Nace Değişiklik Talep Sistemi sayfasına girin,
 2. Sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girerek giriş butonuna tıklayın,
 3. Açılan tablodan yeni nace kodunu seçerek gönder butonuna tıklayın,
 4. Yeni nace kodunu gönderdikten sonra doğruluğu denetlendikten sonra nace kodu değiştirilir.

Yeni bir işyeri kuracaksanız KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için girişimcilik belgesi almayı unutmayın.

İşyerinizin tehlikeli sınıfta yer alıp almadığını öğrenmek için nace kodunu bilmeniz gerekir. Tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler açıkça belirlenmiştir. Örnek vermek gerekirse 93.29.02 nace kodlu Düğün, balo ve kokteyl salonlarının işletilmesi az tehlikeli sınıfta yer alırken, 86.90.17 nace kodlu Kan merkezlerinin faaliyetleri çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır.

E-ticarette faaliyet gösteren firmalar için belirlenen nace kodu 47.91.14 rakamlarından oluşmaktadır. E-ticaret firmalarınında nace kodu almaları gerekmektedir. Radyo, TV, posta yoluyla veya internet üzerinden yapılan perakende ticaret anlamına gelen bu kod ile firmalar faaliyet alanını gösterebilirler.

Nace Kodu Listesinden Bir Kaç Örnek

NACE KODUFAALİYET ALANI
47.11.01Bakkal ve marketlerde yapılan perakende ticaret (belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticaret)
56.10.19Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri
47.25.01Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda alkollü ve alkolsüz içeceklerin perakende ticareti (rakı, bira gibi alkollü içkiler ile meyve suyu, şıra, şalgam suyu, gazlı içecekler vb. dahil, içme suyu hariç)
47.26.01Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda tütün ve tütün ürünleri perakende ticareti (nargile tütünü, pipo tütünü, sigara, puro, vb.)
47.21.01Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu