Güncel Bilgiler

Muhabbet Kuşu Yumurtası Kaç Günde Çıkar? (Kuluçka Süresi)

Muhabbet kuşları kafes içerisinde çiftleştikten sonra yumurtlama olur. Sonrasında kuluçka süresi başlar ve ardından yavrular yumurtadan çıkmaya başlar. . Peki muhabbet kuşu yumurtası kaç günde çıkar muhabbet kuşu yumurtası kaç günde damarlanır? Muhabbet kuşu kaç günde yavru çıkarır kaç aylıkken yumurtlar kaç gün kuluçkaya yatar kaç günde çatlar kuşlarda kuluçka süresi nedir gibi sorularınızın cevabı bu içeriğimizde.

Evde kuş beslemek isteyenlerin ilk tercihi muhabbet kuşudur. Muhabbet kuşları eğitildikleri zaman konuşabilir, oyunlar oynayabilir ve ıslık çalabilir. Evcil ve zeki hayvanlar olduğundan dolayı insanların evcil hayvanlarda ilk tercihleri muhabbet kuşlarıdır. İlgiye ihtiyacı olduğundan dolayı eğer evde ilgilenecek kimse yoksa mutlaka yanına ikinci bir kuş bırakılmalıdır. Aksi halde muhabbet kuşları bunalıma girebilir. Eğer aynı kafeste dişi ve erkek kuş bulunuyorsa yumurtlama döneminde yumurtlama olacaktır. Dişi kuş erkek kuş olmadan da yumurtlama yapar fakat yumurta çatlamaz. Yani erkek kuşsuz olan yumurtadan yavru alınamaz. Muhabbet kuşu besleyenlerin en çok merak ettikleri sorulardan birisi yumurtaların ne zaman çatlayacağı ve kuluçka süresinin ne kadar süreceği. Bu makalede bu soruları sizler için cevapladık.

Muhabbet Kuşu Kaç Yumurta Yapar?

Yumurtlama döneminde yumurtalarını genellikle 2 gün arayla yapmaktadır. Muhabbet kuşları ortalama 4-6 arasında yumurta yapmaktadır. Yumurtlama döneminde dişi kuşu erkek kuş besler. Kuş yumurtladıktan sonra eğer yumurtalarına dokunursanız anne yumurtaları dışlayabilir. Annenin huzursuz olmaması için yumurtlama döneminde yumurtalara dokunmamalısınız. Eğer yumurtalarına dokunur veya kafes ile yuvayı değişirseniz anne kuş yumurtalarını kırabilir veya aşağı atabilir.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının cinsiyetini öğrenmek için gagalarında bulunan cere kısmındaki renklere bakmak gerekmektedir. Yavru kuşların cinsiyetini öğrenmek için cere kısmındaki açık mavi, krem, beyaz veya mor renklerinden birini görmek gerekir. Ceresi pembe veya mor olan, yada tamamı aynı renk olan kuşlar erkek kuştur. 6 aylık olan muhabbet kuşları gelişimlerini tamamladıktan dolayı cere rengi tam olarak oluştuğundan dolayı cinsiyeti öğrenmek daha rahat olacak. Dişi muhabbet kuşlarının çiftleşme döneminde cere rengi kahverengi olur. Erkek kuşların ise cere rengi genellikle koyu pembe ve koyu mavi olur.

Muhabbet kuşu yumurtaları ortalama 18. günden itibaren çatlamaya başlar.
Muhabbet kuşu yumurtaları ortalama 18. günden itibaren çatlamaya başlar.

#Erkek muhabbet kuşları dişi kuşlara göre daha hareketlidir, daha fazla öter ve oyun oynar.

Muhabbet Kuşu Yumurtadan Kaç Günde Çıkar?

2 gün arayla yumurtlayan muhabbet kuşunun yumurtalarının çatlaması 18 günü bulmaktadır. Kuluçka süresi 18 gün geçtikten sonra yumurtadan yavrular çıkmaya başlar. Muhabbet kuşu kuluçka süresi ortalama 20 gün sürmektedir. Muhabbet kuşu 18. günden itibaren yumurtlamaya başlar.

Muhabbet Kuşu Yumurtası Boş mu Dolumu Nasıl Anlaşılır?

Kuşunuz yumurta yaptıysa ve boş mu dolu mu olmak istediğinizi öğrenmek istiyorsanız bir el feneri veya lamba kullanabilirsiniz. Yumurta zarar görmeyecek şekilde elinize alın. Yumurtaya ışık tutarak içerisinde yavru olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Hamile Muhabbet Kuşu Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu beslemeye başlayanların en çok merak ettikleri konuların başında da dişi kuşun hamile olup olmadığını nasıl anlayacaklarıdır. Dişi muhabbet kuşları yumurta yapıp bir süre kuluçkaya yattıktan sonra yavruları yumurtadan çıkar. Dişinin yanında bir erkek kuş bulunuyor ise çiftleşmeden sonra 2 gün arayla yumurtlama olur. 4-6 tane civarında yumurtlama ile kuluçka dönemi başlar ve kuluçkada 18 gün kalır sonra yumurtalar çatlamaya başlar. Yumurtlama 1-2 gün arayla olacağı için yumurtaların çatlama süresi de 1-2 gün aralıklı sürebilir.

Muhabbet Kuşu Ne Zaman Yumurtlar?

6. ayını tamamlayan muhabbet kuşları gelişimlerini tamamladığından dolayı çiftleşmeye hazırdır. Yetişkin muhabbet kuşları yılda 1-2 defa kuluçka süreci yaşamaktadır. Doğru ortam ve bakım olduğu zaman muhabbet kuşları kolay bir şekilde çiftleşebilmektedir. Sağlıklı bir çiftleşme için kuşların 12 saatlik gün ışığını görmeleri gereklidir. Uygun ortam hazırlanır ve beslenmesine dikkat edilirse muhabbet kuşları çiftleşerek yumurtlama dönemi başlar.

Yavrusu kaç günde yuvadan çıkar?

Muhabbet kuşu yavruları kendi kendine yem yemeye başladıktan sonra yuvadan çıkarılabilir. Eğer yem yemeği öğrenmeden yuva dışına çıktıysa yuvasına geri koyun.

Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar?

Muhabbet kuşlarının ortalama yaşam süreleri 8-10 yıl arasındadır. Kuşların hastalıkları, düzenli bakımları, beslenmeleri, kafes şartları kaç yıl yaşayacaklarında belirleyici etken olacaktır.

Muhabbet kuşu yavrusu kaç günde büyür?

blank
Muhabbet kuşu yavrusu gelişimi ortalama 6 ayda tamamlanmaktadır.

Muhabbet kuşu yavrusu, yumurtadan çıktığından itibaren büyümeye başlar. Yavrunun bakımı iyi olduğu sürece 1 aylık süreç içerisinde tüylenmesi ve büyümesi gerçekleşir. Fakat tamamen gelişmiş bir kuş olabilmesi için 6 ay gereklidir.

Merak ettiklerinizi Muhabbet Kuşu forumundan kuş besleyenlere sorabilirsiniz. Foruma buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. İyi günler bende jumbo eş var 08.02 de yumurta bıraktı o günden bu yana 20 günü doldurdu kontrol ettim yumurtalar dolu şuan yumurtalar catlamamis ve yavru çıkış olmadı sizce bekleyin mi kendim mi kırıp cikariyim

 2. Merhaba bizim kuşların çiftleştirini bilmiyorum ama kuş yumurtladı ikiside aynı kafeste yumurta boşmuş dolumu nasıl anlarım

  1. Yumurtlamanın 5. gününden sonra kontrol ederseniz boş mu dolu mu anlarsınız. Eğer yumurtanın içerisinde damarlı bir yapı görünüyorsa yavru gelişimi başlamıştır.

 3. Merhaba mesela yumurta takviminde 5 yumurtadan baz alırsak ilk yumurta ayın 7 si 9, 11, 13, 15 ilk yumurta ile son yumurta arasında 8 günlük bi fark oluşuyor sağlıklı yumurtada çıkan yavrular ilk çıkan yumurta ile son yumurta arasındaki fark 8 günü bulurmu acaba yada süre nedir. Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

 4. benim kuşumun 1 yumurtası var 20 gün çoktan geçti ama yavru çıkmadı ışık tutup içinede baktım altında siyah birşey var acaba içi boşmudur ;(

 5. Bizim kafeste erkek yok bikere getirdik erkek yanına ilkinde güzel anlaştılar sonra kavga etmeye başladılar şimdi yumurluyor erkek yok sorun olur mu ve yumurtlama kutusu yok biz küvetini sarıp kutu yaptık ama yumurtayı kafesin içinde yaptı bizde kutuya koyduk sorun olur mu lütfen bigilendirirmisinz

 6. Bizim kuşun yumurtası 18 günü geçti çıkmadı yumurtadan ama yumurtaları sıcak neden cikmiyor

  1. Kuluçka süresi 20 gün sürmektedir. Muhabbet kuşu yumurtası 18. civarında çatlamaya başlar ve yavrular çıkar.

  1. Muhabbet kuşum il yumurtayı 10 ocakta yaptı yarın 18 ci gün yumurtalara baktım biri boş diğerlerinin içinde Ufak biseyler var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu