Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar ve Ömrü Ne Kadar?

Ülkemizdeki en fazla beslenen evcil hayvan muhabbet kuşları hayatımızın içinde mutlaka bir yer edinmiştir.

Küçüklüğümüzde ya bir komşumuzda, ya bir akrabamızın evinde yer alan muhabbet kuşlarını belki de biz besliyorduk. Kapı, pencere açıkken uçup kaçtıklarını da duyduk ya da tecrübe edindik. Muhabbet kuşu besleyenlerin en çok merak ettikleri soruların başında muhabbet kuşu ne kadar yaşar ve muhabbet kuşlarının ömrü gibi sorular geliyor. Muhabbet kuşunun ömrü kaç yıldır ömrü uzatılır mı ömrünü kaç sene uzatma mümkündür?

Muhabbet Kuşları Kaç Yıl Yaşar?

Muhabbet kuşu kaç yıl ve nerede yaşar sorusuna cevap olarak 5-15 yıl kafeste diyebiliriz. Ancak yaşam sürelerini arttıran bazı durumlar söz konusudur. Yine muhabbet kuşunun cinsiyet ayrımı da yaşam sürelerinde belirgin bir faktördür.

Muhabbet kuşu kaç yaşına kadar yaşar sorusuna net cevap vermek mümkün değildir. Yaşam sürelerini etkileyen bir çok etken bulunuyor. Ancak dişi ve erkek muhabbet kuşlarının ömrü ortalama olarak 8-10 yıl arasındadır.

Muhabbet Kuşlarının Ömrü Ne Kadardır?

Muhabbet kuşlarının ömrü bir çok faktöre dayanmaktadır.

Muhabbet kuşlarının yaşam süresini etkileyen en önemli faktör sıcaklıktır. Çünkü bu kuşlar soğuğa dayanıklı değildirler. İyi bir yaşam süresi ve sağlıklı olmalarını sağlamak için ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ortamda bulunmamalarını sağlamalıyız. Kışın özellikle soğuk odalarda bırakmamalı, yazın ise klima – vantilatör gibi soğuklara maruz bırakılmamalıdır. Bu gibi olumsuz durumlar muhabbet kuşlarının hastalanmasına neden olduğu gibi ölümlerine kadar varabilir.

Eğer muhabbet kuşu beslemek istiyorsanız bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarını istiyorsanız bakımlarını yapmalı eğer çok bilgi sahibi değilseniz yaşadığınız olumsuzlukları gidermek için veteriner hekime göstermelisiniz. Muhabbet kuşlarının yaşam ömrünü kısaltan faktörlerden bir tanesi de onu sık sık elinize almanızdır. İletişim kurarken elinize almamalı, severken çok sıkmamalı ve ortama alışmasını bekleyip onun size yanaşmasını sağlamalısınız.

Muhabbet kuşu kaç günde yumurtlar yazısında kaç günde yumurtlayacağını öğrenebilirsiniz.

Yavru muhabbet kuşlarını özellikle 1 aylık olana kadar hiç elinize almamalısınız. Bunun yanı sıra kuşlar yeni bir ortama girdiklerinde stres yaşarlar. Panik halinde olmamaları için alışmasını beklemelisiniz.

Muhabbet kuşlarının dişileri daha uzun ömürlü iken erkekler dişiye oranla 2-3 yıl daha az yaşabilirler.

Bütün bu faktörler sonucunda muhabbet kuşları için cinsine de bağlı olmak kaydıyla en az 5 en fazla ise 12 yıl yaşayabilirler diyebiliriz.

Muhabbet Kuşunun Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Muhabbet kuşunun ömrünü uzatabilmek için yapmanız gerekenler;

 1. Kesinlikle soğuk ve sıcakta bırakmamalı ve ceryanda kalmamasını sağlamalısın.
 2. Kabuksuz yem kullanmamaya özen göstermelisiniz.
 3. Muhabbet kuşunuzun yemine taş koyarak gagasını güçlendirmesini sağlamalısınız.
 4. Muhabbet kuşunun kafesine gaga taşı asmak da kuş için önemlidir.
 5. Suyuna vitamin koy.
 6. Suyunu 2 günde 1 değiştirmelisin.
 7. Yağlı şeylerden uzak tutup,
 8. Eline alıp fazla kurcalama hatta münkünse hiç eline alma.
 9. Marul ve maydanoz gibi yiyecekler vermemelisiniz.
 10. Salatalık ve havuç gibi sebzeleri verebilirsiniz.
 11. Çok yakıcı bir güneş olmadığı zaman güneşlenmesini sağlamalısınız.

Muhabbet Kuşunun Ömrünü Uzatacak Yaşam Alanı

Muhabbet kuşunun kafesini iyi seçmeli rahat hareket etmesini sağlamalısınız. Kafeste aşırı süs ve ayna gibi unsurlara yer vermeden su ve yemine kolayca ulaşabilecek bir seçim yapmalısınız.

Bunun yanı sıra temizliğini ve kafesin temizliğini de sık sık yapmaya özen göstermelisiniz. Muhabbet kuşları ılık ve hafif nemli bir ortamı çok severler.

Muhabbet kuşu bakımında özen göstermeniz gerekenleri de bir diğer yazımızda detaylarıyla anlattık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu