Belgeler

Muafiyetli SRC Belgesi Nasıl Alınır? Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sürücü belgesini 25.02.2003 tarihinden önce alan sürücüler muafiyetli SRC belgesi başvurusu yaparak belgelerini alabilirler. Muafiyetli SRC belgesi başvurusu e-Devlet sisteminden yapılmaktadır. Muafiyetli src belgesi ne demek ücreti nasıl ödenir formu ve şartları nedir?

SRC belgesi, uluslararası ve yurtiçi yolcu ve yük taşımacılığı yapacak olan sürücülerin ticari araçları kullanabilmesi için alması zorunlu olan belgedir. 5 farklı SRC belgesi vardır. Bunlar SRC1, SRC2, SRC3, SRC4, SRC5 olarak sınıflandırılmaktadır. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na göre yük ve yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin yapacağı işe uygun SRC belgesine sahip olması gerekmektedir. SRC belgesi olmayan sürücülere cezai işlem uygulanmaktadır. Sürücü belgesine 25.02.2013 tarihinden önce sahip olan sürücülerin SRC belgesi almak için sınava girmelerine gerek yoktur. Herhangi bir sınava girmeden sadece dakikalar içerisinde başvurunuzu oluşturabilir ve çok kısa süre içerisinde SRC belgenisine sahip olabilirsiniz. Eğer ehliyetiniz 25.02.2013 tarihinden sonra alındıysa SRC belgesi alabilmek için eğitimleri almanız gerekmektedir. Fakat önce alanlar sadece e-Devlet sayfası üzerinden başvurularını oluşturduktan sonra belge parasını ATM’den yatırıp, SRC belgesi sahibi olabilirler.

Muafiyetli SRC Belgesi, 25.02.2013 tarihinden önce ehliyeti alan kişilerin başvurarak alabilecekleri belgedir. Bunun için herhangi bir sınava girmeye gerek kalmaz. Başvurular online olarak e-Devlet sistemi üzerinden yapılır. Başvuru yapabilmek için e-Devlet şifresi yeterli olacaktır. Başvurunun ardından yatırılması istenen ödeme tutarı bankamatikten yatırılarak belgeye sahip olunur. Belgeyi almak isteyen kişiler ise sistemden giriş yapıp belge oluştur dedikten sonra bilgisayara indirip yazıcından çıkarabilirler.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi alabilmek için iki farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden biri sınavsız SRC belgesine sahip olmak, diğeri ise sınava girerek SRC belgesi almak. Sınavsız SRC belgesi almak için sürücünün ehliyetinin 25.02.2013 tarihinden önce alınmış olması gerekmektedir. Eğer ehliyet alma tarihi bu tarihten sonra ise yetkili olan bir eğitim kurumuna giderek eğitimi aldıktan sonra, sınava girdikten sonra başarılı olmaları durumunda SRC belgesine sahip olabilirler. Girilen sınavdan 60 puan veya üzeri puan almak gerekmektedir. Fakat Muafiyetli SRC Belgesi almak isteyenlerin herhangi bir sınava girmelerine gerek yoktur. Tek şart ehliyetin 25.02.2013 tarihinden önce alınması.

Eğer ehliyetinizi yukarıda belirttiğimiz tarihten önce aldıysanız sizde Muafiyetli SRC Belgesi başvurusunda bulunarak belge sahibi olabilirsiniz. B sınıfı SRC2/SRC4, C sınıfı SRC2/SRC3, D sınıfı SRC2/SRC3, E sınıfı  SRC1/SRC3 belgesine muafiyetli olarak başvurabilir. Muafiyetli SRC belgesine başvuruda bulunabilmek için e-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek şifre alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra sisteme giriş yaparak aşağıda SRC belgesi başvuru adımlarını izleyerek sizlerde başvurunuzu gerçekleştirerek belgeyi alabilirsiniz.

Muafiyetli SRC Belgesi Başvurusu e-Devletten Nasıl Yapılır?

Sınavsız olarak SRC belgesi almak için tek bir şart bulunmaktadır. İlk ehliyet alınan tarih 25.02.2013 tarihinden önce olmalıdır. Ehliyet tarihiniz bu tarihten önce ise aşağıdaki adımları takip ederek Muafiyetli SRC Belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru Ekranı
 • e-Devlet sistemine giriş yapın,
 • Hizmet ara kısmından SRC yazarak Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru kısmına tıklıyorsunuz,
 • Yeni açılan sayfada İstenilen Belge Türü, Ehliyet İli, Ehliyet İlçesi, Ehliyet Belge No, Ehliyet Belge Seri No ve cep telefon numarasını girerek devam diyorsunuz,
 • Bu aşamadan sonra cep telefonunuza mesaj gelecektir,
 • Mesajdan sonra Halkbank’tan ödemeniz gereken tutarı ödemeniz gerekecektir,
 • SRC başvurunuzu yaptıktan sonra belgeniz e-Devlet’te “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” sorgulama bölümünde görünecektir,
 • Belgenizi buradan barkodlu belge şeklinde yazdırabilirsiniz.

Başvuru sırasında sizden ehliyet belge no girmeniz istenir. Ehliyet no nerede yazar yazısından yeni ehliyetlerde nerede yazdığını öğrenebilirsiniz.

Muafiyetli SRC Belgesi Ücreti Ödemesi Halkbank Nasıl Yapılır?

Muafiyetli SRC ödemesi Halkbank ATM’lerinden yapılabilmektedir. Muafiyetli SRC belgesi ücretini yatırmak için aşağıdaki adımları takip edin;

 • Giriş tuşuna bastıktan sonra Fatura ve Ödemeri seçin,
 • Çıkan ekranda Eğitim Ödemelerini seçin,
 • Üniversite harcı ödemelerini seçin,
 • Açılan ekranda il kodu yazar ve devam butonuna tıklayın,
 • Karayolları SRC butonuna tıklayın,
 • T.C. kimlik numaranızı yazın,
 • Devam tuşuna basın ve arkasından İsim Soyisim vb. bilgiler ile tutar gözükecektir,
 • Nakit tuşuna basın,
 • Ödeyeceğiniz tutar ekrana gelecek ve Devam butonuna basın,
 • Açılan bölümden paranızı yatırın,
 • Ödemeyi yaptıktan bir süre sonra SRC belgeniz e-Devlet’te “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama/Düzenleme” bölümünde görünecektir. Belge oluştur diyerek belgeyi bilgisayarınıza indirip yazıcıdan çıkarabilirsiniz.

Eğer ehliyetinizi 25.02.2013 tarihinden önce aldıysanız;

B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler SRC2/SRC4 belgesi
C sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler SRC2/SRC3 belgesi
D sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler SRC2/SRC3 belgesi
E sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler SRC1/SRC3 belgesini sınavsız olarak alabilirsiniz.

SRC1 Belgesi

SRC1 belgesi uluslararası yolcu taşımacılığı belgesidir.

SRC2 Belgesi

SRC2 belgesi yurtiçi yolcu taşımacılığı belgesidir. Sadece yurtiçinde geçerlidir.

SRC3 Belgesi

SRC3 belgesi uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı belgesidir. Aynı zamanda SRC 4 belgesini kapsar.

SRC4 Belgesi

SRC3 belgesi yurtiçi eşya ve kargo taşımacılığı belgesidir. Sadece yurtiçinde geçerlidir.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu