Hayvanlar

Mavi Yumurta Fiyatı 2023 Mavi Yumurtlayan Tavuk Fiyatları

Mavi yumurta fiyatı; Ameraucana ve Araucana ırkı tavukların yumurtlamış oldukları mavi yumurta fiyatları ve mavi yumurta tavuğu ya da mavi yumurta horozu veya civcivi fiyatı ne kadar sorusu ile ilgili hazırlamış olduğumuz rehberde tüm bilgilere yer verdik.

Mavi Yumurtlayan Tavuk Cinsleri

Mavi yumurtanın yüksek protein değerinin olması nedeniyle son zamanlarda oldukça fazla ilgi çekiyor. Popüler hale gelen mavi yumurta her geçen gün daha fazla talep görüyor. Yumurta üreticileri de daha fazla bilgi edinmek için mavi yumurtlayan tavuk cinsleri hakkında araştırmalar yapıyor. Araştırmaların en büyük nedeni iste mavi yumurta fiyatının beyaz ve kahverengi yumurta fiyatına göre daha fazla olması.

Güney Amerika ülkesi olan Şili kökenli “Araucana” ırkı tavukların yumurtası mavi renktedir. Amerika kökenli ‘Ameraucana’ tavuklarının yumurtladıkları yumurtaların kabukları da açık mavi renktedir. Birden fazla tavuk cinsi mavi renkte yumurta yumurtlarlar. Mavi yumurta ‘Araucana’, ‘Ameraucana’, ‘Cream Legbar’, ‘Easter Egger’ cinslerinde olan tavuklardan elde ediliyor.

Ülkemizde en çok tercih edilen mavi yumurta tavuğu cinsleri ‘Araucana’ ve ‘Ameraucana’ ırklarında olan tavuk cinsleridir. Mavi yumurta tavuğu yetiştiriciliği yapmak isteyenler en çok bu cinsler hakkında araştırmalar yapıyor.

Araucana

Araucana
Araucana

Mavi yumurta veya bazılarına göre yeşil yumurta yapan tavuk cinsi “Araucana” anavatanı Güney Amerika ülkesi olan Şili’dir. Ülkemizde mavi yumurtaların son zamanlarda daha popüler olması ve ilgi çekmesiyle sıklıkla araştırılan bir tavuk cinsidir. İnsanların ilgisini çektiğinden dolayı yumurta üreticileri de mavi yumurta üretimi için Araucana cinsi tavuk yetiştiriciliğine yönelmişlerdir. Araucana cinsi tavuklar yılda ortalama 170-190 arasında yumurta yaparlar. İklim şartlarına ve beslenmelerine göre yumurtlama sayısı değişiklik gösterebilir. Mavi yumurta kabuk rengini tavuk cinsinin geninden alır.

Araucana tavuk fiyatları: 3-6 aylık olan tavuklar 40 TL civarında satılmaktadır. Ancak damızlık horoz ve tavukların fiyatı 100 TL ile 200 TL arasında değişmektedir.

Ameraucana

Ameraucana Tavuk Cinsi
Ameraucana Tavuk Cinsi

Ameraucana tavuk, Amerika kökenli bir tavuk cinsidir. Mavi yumurtlaması nedeniyle son zamanlarda özellikle de tavuk yetiştiricilerinin ilgisini bir hayli çekmiştir. Ameraucana tavuklarının en büyük özelliği yumurta kabuklarının renginin mavi olmasıdır. Tavuklar yılda ortalama 160-220 arasında yumurta yaparlar. Yumurta tavuğu çiftliği yapanlar bu cinsteki tavukları pek tercih etmezler. Ancak mavi yumurta satışı yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında Ameraucana cinsi tavuklar gelir. Tavuklar ortalama 22-26 arasında yumurta yapmaya başlarlar.

Ameraucana tavuk fiyatları: 3-6 aylık tavukların fiyatı ortalama 40 TL‘dir. Damızlık horozlar ve tavuklar ise 100 TL civarında satılmaktadır. Mavi yumurta üretimi yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir türdür.

Cream Legbar

Cream Legbar Tavuk Cinsi
Cream Legbar Tavuk Cinsi

Cream Legbar tavuk cinsi tavuklar mavi yumurtlaması nedeniyle tavuk yetiştiricilerinin en çok ilgisini çeken ırklardan biridir. Anavatanı Amerika olan tavuk ırkı bir kaç ırkın birleşmesiyle oluşmuştur. Yılda ortalama 180-200 civarında yumurta yapar. Açık gezilecek alanda yetiştirildikleri zaman daha sağlıklı olurlar. Yeni başlayanlar için zahmetsiz bir şekilde yetiştirilebilecek olan tavuklar, mavi yumurtlayan tavuk yetiştirmek isteyenler tarafından tercih edilebilir.

Cream Legbar tavuk fiyatları: Mavi yumurtlayan Cream Legbar cinsi tavuk ırkları 3-6 aylık iken fiyatı 40 TL arasındadır. Damızlık olan tavuklar ise ortalama 100 TL civarında satılmaktadır.

Easter Egger

Easter Egger Tavuk Cinsi
Easter Egger Tavuk Cinsi

Genlerini Araucana ve Ameraucana cinslerinden alan bir tavuk cinsidir. Easter Egger tavuk cinsinin mavi yumurta yaptığı bilinmektedir. Yıllık ortalama 150-200 arasında yumurta verimliliği vardır.

Mavi Yumurta Fiyatı 2023

Araucana ırkı tavukların mavi yumurta fiyatı 10 TL ile 20 TL arasında değişmektedir. Yumurtaları satın alarak kuluçka makinası ile civciv çıkarıldığından dolayı Araucana tavuğu ırkının yumurtaları oldukça ilgi görüyor.

Ameraucana ırkı tavukların mavi yumurta fiyatları tanesi 10 TL ile 30 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Cream Legbar cinsi tavukların mavi yumurtaları 15 TL ile 30 TL arasında satılmaktadır.

Toptan alımlarda ise mavi yumurtlayan tavuk yumurtaları 5 TL’den satılmaktadır.

Mavi Yumurta Fiyatı

e-ticaret sitelerinde mavi yumurta fiyatları;

Mavi YumurtaAdetFiyat
Kuluçkalık Ameraucana Yumurtası12 Adet159.90 TL
Gezen Mavi Tavuk Yumurtası30 Adet179 TL
Ameraucana Mavi Yumurta12 Adet150.50 TL
Yeşil Yumurta20 Adet80 TL

Mavi Yumurta Tavuğu Fiyatları 2023

Ülkemizde en çok araştırılan ve yetiştirilen mavi yumurtlayan tavuk cinsleri ‘Araucana’ ve ‘Ameraucana’ ırklarıdır. Bu ırklardaki tavukların ilgi görmesinin nedeni ise yumurta kabuklarının mavi olmasıdır. Mavi yumurtlayan tavuk fiyatı ise 3-6 aylık olanlar için ortalama 40 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir. Damızlık olan tavuk ve horozların fiyatları ise 100 TL ile 300 TL arasında değişmektedir.

NOT: Uzmanların araştırmalarına göre yumurta kabuğunun renginin sağlığa faydası ile ilgili herhangi bir farkı yoktur. Yani kahverengi, beyaz ve mavi renkteki yumurtaların sağlığa faydaları aynı derecede denilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu