Maddi Destek

Bebeklere Bez ve Mama Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet geçim sıkıntısı çeken muhtaç ailelere her alanda sosyal yardımlar vermeye devam ediyor. Devletin vermiş olduğu desteklerden birisi de mama ve bez yardımıdır. Maddi açıdan sıkıntı çeken ailelerin yeni doğan çocukları için bebek bez parası ve mama yardımı gibi destekler verilmektedir. Yapılan bu destek ihtiyaç sahibi olan kişinin adına PTT üzerinden yatmaktadır. Yenidoğan ikiz bebek sahipleri de bu destekten faydalanabilmektedir. Mama yardımı ve bez yardımı almak isteyen ailelerin aklında olan tüm soruları cevaplamaya çalıştık.

Bez ve Mama Yardımı Başvurusu

Sosyal Devlet Bağlamında Türkiye’de ihtiyacı olan ailelere çeşitli maddi ve ayni destekler yapılmaktadır. Bu destekler Valilikler, Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflar, Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılmakta. Yenidoğan bebeklerin geçim sıkıntısı çeken ailelerine de devlet tarafından yapılan bazı sosyal yardımlar bulunmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yeni doğum yapmış annelere doğum parası yardımı ödenmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yenidoğan bebeklerin ailelerine bez ve mama yardımı yapılmaktadır. Her yenidoğan bebeği olan aile bu yardımlardan faydalanamaz. Mama ve bez yardımından faydalanabilmek için aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Yazımızın ilerisinde bu şartları sıralayacağız. Başvurusu olumlu sonuçlanan ailelere 2 yıl süre ile PTT hesaplarına mama ve bez yardımı parası yatırılır. Bu para doğum parasından ayrıdır. Ayrıca süt parası nasıl alınır yazısını okursanız süt parasını da nasıl alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bez ve Mama Yardımı Başvuruları Nereye Yapılır?

Yenidoğan bebek için ihtiyacı olan aileler bez ve mama yardımı için aşağıdaki yerlere başvuruda bulunabilirler.

 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • İlçedeki Kaymakamlıklarda Bulunan Sosyal Hizmet Müdürlükleri
 • Muhtarlıklar (Muhtar ile görüşüp durumunuzu bildirdiğiniz zaman sizi yönlendirecektir. Muhtar direkt olarak size yardım ödemesi yapmaz.)

Bebek Bez Parası İçin Gerekli Evraklar

Bez ve mama yardımı alabilmek için başvuru esnasında gerekli bazı evraklar olacaktır. İşte o evraklar;

 • Başvuru dilekçesi
 • T.C. kimlik kartı fotokopileri ( anne ve babanın)
 • Gelir durumunu doğrulayan belge
 • Yenidoğan bebeğin T.C. kimlik belgesi

Yukarıdaki başvuru belgeleri ile ilgili kuruma giderek başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvurular ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanır. Başvurunuzu yaptıktan sonra inceleme yapılır ve değerlendirme aşamasına girdikten sonra olumlu veya olumsuz olarak sonuçlanır. Başvuru olumlu sonuçlandığı zaman ödenecek olan yardım parası PTT şubelerine yatar.

Bez ve Mama Yardımı Kimlere Ödenir?

blank
Mama ve Bez Parası ihtiyacı olan ailelere ödenir.

Yenidoğan bebeğin ailesi muhtaç aile ise devletin bir çok sosyal yardımlarından faydalanabilir. Devletin yenidoğan bebeklerin ailelerine hâlihazırda ödemiş olduğu doğum parası ve süt parası bulunmaktadır. Bez ve mama yardımı da maddi geliri olmayan ve geçim sıkıntısı çeken ailelere ödenmektedir. Yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması durumda 2 yıl boyunca 150 TL olarak ödeme yapılır. Bez yardımı ve mama yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bağlı Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından verilir. Bu bilgiler takvim ve mynet haber sitelerinden alıntıdır. Yapılan başvuruların sonuçlanması ortalama 30 gün sürmektedir. Olumlu sonuçlandığı taktirde ödemeler PTT hesabına yatırılır. Ayrıca ödemeyi alabilmek için hane halkının kişi başı gelirinin 701 TL‘nin altında olması gerekmektedir.

İkiz Bebeklere Devlet Yardımı

Çoklu Doğum Yardım Programı kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  ikiz ve üçüz bebek sahibi olan ve ihtiyaç sahibi olan ailelere iki yıl boyunca her bir çocuk için 150 lira destek ödemesi yapılıyor. Çoklu Doğum Yardımı başvurusunda bulunmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidilmesi gerekmektedir.

Doğum Yardımı ve Süt Parası

Yeni doğum yapmış olan anneye Doğum Yardımı ve Süt parası ödemeleri de yapılmaktadır.

 • İlk çocuk için ödenen doğum parası 300 TL
 • İkinci çocuk için ödenen doğum parası 400 TL
 • Üçüncü çocuk için ödenen doğum parası ise 600 TL’dir.

Doğum yardımı sorgulama ekranından adınıza yapılmış olan doğum yardımlarını görebilirsiniz.

Süt Parası diğer adıyla Emzirme Ödeneği de ailelere devlet tarafından verilen bir destektir. Sigortalı olarak çalışan anneye doğum yaptığı zaman ödenir. Anne sigortalı değilse baba sigortalı ise yine süt parası alabilir. 2020 yılında ödenen emzirme ödeneği 202 TL’dir. Doğumdan sonra sadece bir defa yatmaktadır. Süt parası ile doğum parası aynı şeyler değildir. Doğum parası ve süt parası hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler  Alo 170 hattını arayabilirler.

Bez Parası Yardımı Almak İsteyenler Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu Yapabilirler

Ekonomik sıkıntı çeken ve çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere, çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamaları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti verilmektedir. Ailelere kendi kendine yeterli duruma gelinceye kadar çocuklarının bakımını sürdürebilmeleri için devlet tarafından geçici veya belirlenen süreler için ekonomi destek verilir.

blank
Sosyal ve Ekonomik Destek başvurusu yaparak bebek ve çocuklarınızın ihtiyaçlarını giderebilirsiniz.

Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanmak için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru incelenerek değerlendirmeye alınır. Başvuru e-Devlet veya en yakın sosyal hizmet merkezine dilekçe ile başvurarak yapılabilmektedir. Sosyal ve Ekonomik destekten faydalanmak isteyen aileler e-Devlet sayfasına giriş bilgileri ile giriş yaptıktan sonra arama bölümünden Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu sayfasına giderek başvurularını yapabilirler.

Bez ve Mama Yardımı Parası Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama işlemi e-Devlet sayfası üzerinden yapılabilmektedir. Eğer adınıza yapılacak olan sosyal yardımı sorgulamak istiyorsanız e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. Şifreniz yok ise PTT şubelerinden şifre alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınız zaman adınıza yapılan sosyal yardımlar listelenecektir. Buradan hangi yardımların yapıldığını görebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu