Sosyal Trendler

Mahalle Bekçisi Maaşları ve Çalışma Saatleri 2021

12.10.2021
Mahalle Bekçisi Maaşları ve Çalışma Saatleri 2021

Mahalle bekçisi maaşları son zamanlarda en çok merak edilen konulardan birisidir. Bekçilerin çalışma saatleri ve gece bekçisi maaşları hakkında bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Bekçi maaşı ne kadar? Maaşlar neye göre belirleniyor ve bekçinin mesai saatleri hakkındaki bu makalemizde bekçi olmak isteyen kişilerin sorularına cevaplar verecektir.

Bildiğiniz gibi çarşı ve mahalle bekçisi olarak da bilinen bu meslek grubunun asıl çalışma saatleri gecedir. Zaten bir diğer bilinen adı da gece bekçisidir. Maaş bilgisinden önce gece bekçilerinin çalışma saatleri ile ilgili detaylara göz atalım.

Bekçilerin Çalışma Saatleri 2021

Bekçilerin çalışma saati illere göre farklılık gösterebilmektedir. Genellikle 18-19 saatlerinde işe başlayan bekçiler sabah 6-7 arasında görevlerini bırakıyor.

Bekçilerin görev saatleri bulundukları lokasyona göre değişmektedir. Hangi il ve ilçede görev yapıyorlarsa ona göre ayarlanan bekçilerinin mesaileri genelde 12 saatten oluşmaktadır. Bekçilerin haftalık çalışma saati 40 saattir.

 • Bekçiler genel olarak ülke genelinde göreve: 18:00 – 19:00 saatleri arasında başlamaktadır.
 • Görev bitiş saati ise: 06:00 – 07:00 saatleri arasında değişmektedir.

Aslında buradaki temel değişikliğin sebebi akşam saatleri ile göreve başlayan bekçiler günün ağarması ile birlikte görev sürelerini tamamlamış oluyorlar.

Ülkemizdeki gün ışığı sürelerinin değişkenlik göstermesi ve saat farkından dolayı çalışma mesaileri her ilde aynı olmamaktadır.

Özellikle Büyükşehirler ve diğer bir kaç ildeki çalışma saatlerine örnekler verecek olursak;

 1. Nüfus yoğunluğunun fazla olmasından dolayı haftada 6 gün çalışarak bir gün tatil yaptıkları yer olan İstanbul’da bekçilerin çalışma saati 19:00’da başlayıp 12 saatin sonunda bitmektedir.
 2. İzmir, Sakarya ve Mersin’de de bekçiler hemen hemen aynı saatlerde başlayıp yine haftada bir gün izin yapıyorlar. Bu izin günleri ise genelde hafta içinde olmaktadır.
 3. Antalya’da ise bekçiler 21:00’da göreve başlarken saat 06:00’da mesaileri bitmektedir.
 4. Hatay’da 22:00’da göreve başlayıp 07:00’da görevlerini teslim etmektedirler.
 5. Elazığ’da 20:00’da göreve başlarken 06:00’da görevleri bitmektedir.

Bu mesai saatlerinin haricinde bekçiler ile ilgili merak edilen maaş konusu da bazı farklılıklar göstermektedir.

Eğer bekçilik başvurularını kaçırdıysanız özel güvenlik maaşları ne kadar sayfasından ayrıntılı bilgi alarak özel güvenlik kimlik kartınız var ise ihtiyacı olan kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz.

2021 Yılında Bekçiler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bekçilerin maaşları öğrenim durumu, krem, evli bekar durumlarına göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Bekçi olabilmenin en önemli şartı lise ve dengi okullardan mezun olmaktır. Ancak önlisans ve lisans mezunları da bekçi olabilmek için başvurabilir ve seçilebilirler.

Bu durum maaşlar arasında bazı farklılıkların olmasını sağlıyor.

Bekçi maaşları;

 • Lise ve dengi okul (Evli ve eşi çalışmayan) Derece Kademe 11/1 – 3/8 5.898,82 TL – 6.393,53,
 • Önlisans (Evli ve eşi çalışmayan) Derece Kademe 9/2 – 1/4 5.907,92 TL – 6.604 TL,
 • Lisans (Evli ve eşi çalışmayan) Derece Kademe 8/1 – 1/4 5.982 TL- 6.604 TL

EGM müdürlüğü 2021 yılında bu maaşlara %11’in üzerinde zam yapmış ve yeni halini almasını sağlamıştır. Bu maaşlara ek mesai yapılması halinde diğer bazı ücretler eklenmektedir. Yine evli olan bekçiler için AGİ durumları ortaya çıkarak maaşlarına ek bir ödeme yapılmaktadır.

Evli bekçilerin maaşları ise;

 • “Kıdem derecesine göre değişmekle birlikte alınan evlilik ödeneği en düşük maaşlarına 300 TL olarak yansıtılmaktadır. Bu eşi çalışmayan bekçiler için geçerli bir durumdur.”

Bu rakamlar bir bekçinin ortalama olarak aldığı maaşları göstermektedir. İşe yeni başlayan bir gece bekçisinin maaşı ise 5.500 TL ile 6.500 TL arasında değişmektedir.

Bekçilikten Polisliğe Geçiş Yapılabilir Mi?

Mahalle bekçisi olupta polisliğe geçiş yapmak isteyenler için henüz herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

772 sayılı kanuna göre bekçilerin terfi alarak polisliğe geçme hakları bulunmamaktadır. Polislik ile bekçilik birbirinden ayrı meslekler kategorisinde olduğu için herhangi bir terfi de bekçilikten polisliğe geçemezler.

Bekçiler kendi iş kollarında terfi alabilirler. Bunun içinde meslekte en az 3 yıl çalışmış olmaları gerekmektedir. Bu süre zarfında da herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.