Belgeler

Kuruma İbraz Ne Demek? İbraz Nedir?

Resmi işlerle sıklıkla kullanılan ibraz etmek kavramı, ortaya koyma, çıkarıp gösterme anlamına gelir. Peki kuruma ibraz ne demek?

İbraz Etmek Ne Demek?

İbraz kelimesi ortaya koymak ve çıkarıp göstermek gibi anlamlara gelir. Resmi işlerde kullanılan bu kelime özel veya tüzel kişilerin beyanlarıdır. İbraz edilen şeyin, belgeler yardımı ile resmi olduğu kanıtlanabilir ve varlığını ise resmi kanallar kabullenilir.

Örnek vermek gerekirse iki kişinin arasında alacak verecek mevzusu var ise alacaklı kişi alacağını alamadığı zaman, borç senedi ile mahkemeye başvurması ibraz edilmesi anlamına gelir. Bu durumda borcu olan kişi borcunu öder. Resmi bir kanıt niteliği taşıdığı için mahkeme ibraz edilen senet üzerinden işlem yapar. Ayrıca iki taraf arasında yaşanan anlaşmazlıkların çözülebilmesi için kişiler tarafından mahkemeye ibraz edilen belgeler olayın daha rahat çözülmesini sağlar.

Kuruma İbraz Ne Demek?

Kuruma ibraz, ticari faaliyetlerde sıklıkla karşılaşılan ibraz etmek kelimeleri hukuki kanıt niteliği taşır. İki taraf arasındaki anlaşmazlıklar durumunda “kuruma ibrazı gerekir” bildirimi alırlar. Kuruma ibraz gerektiren durumlarda ticari defterler mahkemeye ibraz edilmektedir. İki taraf arasında olan anlaşmazlıklara neden olan şeylerin incelenmesi sağlanmaktadır.

İş başvurusunda bulunanlarda, çalışmasına engel olmadığına dair bir belge istenir. Çalışmaya engel olmadığına dair belgeler, ikametgah, adli sicil kaydı, sağlık raporu, kişisel bilgilerden oluşmakta ve ibraz niteliği taşımaktadır. İstenen belgeler kuruma ibraz edilir, çalışmaya engel herhangi bir sorunun olmadığını resmi belgeler ile kanıtlarlar. İbraz kelimesi, resmi bir kavram olduğundan dolayı kesinlikle doğru bilgiler içerir.

Herhangi bir resmi işinizde sizden istenen belgeler ibraz etmek niteliği taşır. Belgeleri kuruma verdiğiniz zaman ibraz etmiş sayılırsınız. Örneğin sağlık raporu istendiği zaman sizde kuruma sağlık raporunu götürmeniz raporu ibraz etmeniz anlamına gelir.

İbraz Tarihi Ne Demek?

İbraz tarihi, ödeme araçlarının, örneğin bir çekin farklı ibraz süresi bulunmaktadır. Çekin keşide edildiği yerde ödemesi yapılacak ise 10 gün, başka bir yerde ödeme yapılacak ise 1 ay içerisinde muhataba ibraz edilmelidir. Bu süreye ibraz süresi denilir.

Kimlik İbrazı Ne Demek?

Kimlik ibrazı ise, resmi işlemlerin yapılması sırasında kimliğin çıkarılıp gösterilmesine denilir. Örneğin bankada para çekeceğiniz, zaman veya herhangi bir durumda kendinizi kanıtlamanız için kimliğinizi göstermeniz durumuna kimlik ibrazı denir.

İbraz, resmi işlemlerin daha hızlı ve güvenli bir şekilde ilerlemesinin sağlanabilmesi için gerekli hukuki kavramdır.

Bu yazımızda sizlere kuruma ibraz ne demek?, e-devlet kuruma ibraz nedir?, ibraz ne demek?, ibraz etmek gibi merak ettiğiniz soruların yanıtını vermeye çalıştık. Aklınıza takılan diğer soruları yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu