Sağlık

Kulak Çınlaması Neden olur ve nasıl geçer

Tıp literatüründetinnitus olarak bilinen kulak çınlaması içkulaktaki mikroskobik sinir uçlarının hasar görmesinden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yüksek sesle müzik dinleme gibi durumlarda daha belirgin hissedilir. Çınlamanın altında dolaşım sistemi veya sinir hasarıyla ilgili problemler yatar. Kulak çınlama nasıl geçer arayışına girmemek için öncelikle yüksek sesli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durularak rahatsızlığı hiç yaşamamaya dikkat edilmelidir. Sinir uçlarında hasarlar meydana gelince yapılacak bazı tedaviler vardır.

Çınlamayı gidermek için öncelikle bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Bağışıklık sistemi güçlenince çınlamayı artıracak enfeksiyonlar ve hastalıkların oluşumunun önü kesilmiş olur. Sağlıklı yaşam sürmek çınlamanın azalmasına neden olacaktır. Bundan dolayı düzenli egzersiz yapmak, uyku düzenini sağlamak ve sağlıklı beslenmek şarttır.

Kulan çınlaması genelde pek de üzerinde durulmayan bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Ancak yaşam kalitesi açısından kulak çınlamasının önemli olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bununla birlikte kulak çınlamasının pek çok farklı nedenden dolayı kaynaklanıyor olması da unutulmamalıdır. Bu noktada şayet kulan çınlaması sorunu geçici değil de kalıcı olarak yaşanılıyorsa; mutlaka önemsenmesi gerekli olan bir sorunun yaşanıldığını düşünmek gereklidir.

Anlık Olaylarla Meydana Gelen Çınlamayı Gidermek

Bazen anlık çınlamalar olur. Anlık olaylardan kaynaklı kulak çınlamasını gidermek için;

 • Yüksek sese maruz kaldıktan sonra çınlama olur ve geçmezse kafaya hafifçe vurulmalıdır. Salyangozun içindeki tüylerin bir kısmı zarar gördüğünden sinir uyarılması olur. Hafifçe vurulunca olumlu sonuç alınabilir.
 • Parmaklar kafatasının arkasında birbirine doğru çevrilmiş olacak şekilde kulaklar avuçla kapatılabilir.
 • Parmaklar şaklatma hareketi yapar gibi konulur. Orta parmakların üzerine kafa indirilir. Parmaklarla kafaya vurulur. Vurma sırasında yüksek bir ses duymak gayet normaldir. Kafaya parmaklarla 40 veya 50 kere vurulur. Sonra çınlamanın geçip geçmediğine bakılır.
 • Yüksek sesten kaynaklanan çınlamalar genellikle 24 saat sonra geçmektedir. 24 saat içinde çınlamayı artıracak şeylerden uzak durularak beklenir. Geçmezse doktora gidilir.

Kronik Hale Gelen Kulak Çınlamasının Giderilmesi

Kulak çınlamasının altındaki nedenin bulunması gerekir. Çınlama bazen dolaşım sisteminden bazense sinir sistemindeki bir nedenden kaynaklanır. Kulak çınlaması nasıl durdurulur sorusuna verilecek en doğru cevap nedeni bulunduktan sonra verilmelidir. Altta yatan rahatsızlık tedavi edildiğinde çınlama kendiliğinden geçer. Örneğin yüksek tansiyondan kaynaklanıyorsa tansiyon dengelenince çınlama geçecektir.  Ayrıca;

 • Kulakların temizlenmesi
 • Kan damarlarının kontrol edilmesi
 • Birden fazla ilaç kullanılıyorsa etkileşimine bakılması
 • Maskeleme cihazları, beyaz gürültü makineleri gibi cihazlarla çınlamayı bastırma yöntemi kullanılması
 • İşitme cihazı takılması
 • Antidepresan kullanılıyorsa yan etkisi olabilir. Durumun doktorla konuşulması
 • Baş ve boyuna kan akışını artırarak kan basıncının neden olduğu çınlamayı önlemek için gingko özü kullanılması gibi yöntemlerle de çınlama tedavi edilebilir.

Tinnitusu Hastalığının Tedavisi

Çınlamanın nedenleri arasında kulak salyangozunun zarar görmesidir. Çınlamayı önlemek uzun bir süreç gerektirmektedir. Zorlu süreci yaşamamak için öncelikle buna neden olanı engellemek gereki. Kulak salyangozuna zarar verecek, yüzerken kulağa klorlu suyun kaçması gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Uçaklar, konserler, havai fişek gibi yüksek seslerin olduğu yerler kulak çınlaması rahatsızlığını artırır.

Stres, çınlamayı artıracak durumlardandır. Kulak çınlaması nasıl hafifletilir sorusuna verilecek cevaplar arasında kafein, alkol ve nikotin tüketiminden uzak durulması bulunur. Çünkü bu maddeler içkulaktaki damarların üzerine baskı yaparak çınlamaya neden olur. Stresten uzak durmak ve stresi atmanın yollarını bulmak, vücuttaki kan dolaşımını zayıflatan tuz tüketimini azaltmak çınlama tedavisinde etkilidir. Tuz yüksek tansiyona neden olup çınlamanın seviyesini artırır.

İlk olarak bir doktora görünmenizde fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu