Faydalı Bilgiler

Koyu Renkliler ve Siyahlar Kaç Derecede Nasıl Yıkanır?

Renkli çamaşırlar ve özellikle siyah, koyu renkli kıyafetler kaç derecede yıkanır siyahlı kıyafetleri renklilerle yıkayabilir miyiz kaç derecede ve hangi ayarda yıkamalıyız? Yıkanırken renklerinin solmaması için bütün püf noktaları bu yazıda.

Koyu Renkli Giysiler Nasıl Yıkanmalı?

Koyu renkli giysilerin renklerini korumak için sadece doğru derecede yıkamak ve doğru adımları uygulamaktan öte yıkama öncesi ve sonrası yapılması gereken püf noktalarından bahsedeceğiz.

Renklerini kaybettikleri zaman şıklığınızı bozacak koyu renkli giysilerin özel dikkat gerektirdiğini hepimiz biliyoruz. Yıkarken renklerini kaybedebilecekleri gibi ne kadar çok yıkarsak o kadar solma ihtimali ile de karşı karşıya kalınabilir. elbiseler tişörtler kaç saat ve hangi programda yıkamalıyız çamaşır makinesinde kaç devirde sıkılır karışık renkli kıyafetler koyular ile yıkanır mı kaçta yıkanır?

İşte siyahların ve koyu renkli giysilerin aldığınız günkü kadar iyi görünmesini sağlayacak püf noktaları şunlardır:

 • Sadece gerekli olduğunda yıkamak,
 • Mümkün olan en soğuk suyu kullanmak,
 • Renklerin koyuluğuna göre ayırmaya çalışmak,
 • Kıyafetleri dışarıya doğru çevirerek yıkamak,
 • Sıvı ve az kimyasal bulunan deterjan kullanmak,
 • Doğru yıkama ayarını kullanmak,
 • Düşük ısıda ve eğer mümkünse makinede kurutun.

Koyu Renkli Giysileri Yıkamadan Önce Yapılması Gerekenler

 1. Koyu renkli giysiler için yıkama talimatlarının en önemlisi etiketlerine uygun olarak ayırmak olacaktır.
 2. Bunun yanında çok koyu renkliler, siyahlar ve açık renklileri bir birleri ile makineye atmak faydalı olacaktır.
 3. Eğer kıyafetiniz lekeli ise önce lekeyi çıkararak sonra yıkayabilirsiniz.
 4. Makineye atmadan önce koyu renklileri mutlaka ters çevirin.

Koyu Renkli Giysiler Hangi Sıcaklıkta Yıkanmalıdır?

Yanlış sıcaklıkta yıkanan kumaşlar büzüşebileceğinden ve yeterince temiz olmama problemi ile karşılaşacağından bu duruma dikkat etmelisiniz.

Koyu renkli giysiler için en doğru yıkama sıcaklığı soğuk su dereceleri olacaktır.

Giysilerinizi sıcak su yerine soğuk su ile 30 – 40 derecelerde yıkamak renklerinin korunmasına yardımcı olur. Özellikle siyah elbise ve gömleklerinizi soğuk suyla yıkamaya özen göstermelisiniz.

Siyahlar İçin En Doğru Deterjan Hangisidir?

Siyah giysiler için piyasada satılan ve sadece onlara özel çamaşır deterjanları bulunmaktadır. Gerek pahalı olması gerekse sürekli siyah giyinmediğimiz için bu tarz ürünleri kullanmak istemeyebiliriz. Ancak yine de koyu renkli ve siyah kıyafetlerimizin solmasını istemiyoruz öyle değil mi? Bunun için kullanmanızı tavsiye ettiğim deterjanlar özellikle sıvı olanlar olacaktır. Renklerini korumaları için deterjanın içerisine çok az miktarda sirke ekleyebilirsiniz. Koyu renkli giysileri çok sık yıkamayın ve şebekede kullanılan suyun sertliğine göre yumuşatıcı kullanın. Sabun ve deterjan kalıntılarını önlemek için kireç çözücü, makine temizliği gibi hususlara dikkat etmenizde çamaşırlarınızı uzun ömürlü kılacaktır. Bütün bu püf noktalarından sonra koyu renkli çamaşırların renklerini korumak için doğru kurutma işlemlerini yapmalı ve solmasını önleyecek bu adımları izlemelisiniz.

NOT: Renk veren kıyafetlerinizi kesinlikle diğer kıyafetlerden ayrı bir şekilde yıkayın. Aksi halde renk veren kıyafetin rengi diğer kıyafetlere bulaşabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu