Güncel Bilgiler

Köy Korucusu Maaşları ve Güvenlik Korucusu Başvuru Şartları 2023

Daha önceden köy koruyucusu olarak bildiğimiz korucular artık yeni adıyla güvenlik korucusu olarak biliniyorlar. Görev adlarının değişmesinin yanı sıra bazı yeni haklar kazandılar ve görev tanımlar ile görev yerlerinde de değişiklikler yaşandı.

Köy korucuları için yani güvenlik korucusu mesleği hakkında merak edilen maaşları ne kadar, başvuru şartları nelerdir parası ne kadar ve nasıl olunur gönüllü korucu olma var mı gibi sorulara cevap verdik.

Köy Korucusu Nedir ve Ne İş Yapar?

Köy korucuları hepimizin bildiği gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde teröre maruz kalan yerlerde görev yapmaktadırlar.

Geçtiğimiz dönemlerde emeklilik haklarını kazanan ve görev süresi dolan korucular yerine 25.000 yeni korucu alınacağına dair bazı haberler çıkmıştı. Bir çok bölgede de yeni korucular alındı.

Yine geçtiğimiz yıl geçici köy korucularının görev tanımları değişti ve bununla birlikte yeni isimlendirmesi güvenlik korucusu olarak belirlendi. Koruculara bu isim değişikliği ile birlikte kadro hakkı ve daha bir çok yeni haklarda verildi.

Teröre karşı köyleri korumakla görevli bu kişiler artık Jandarma Karakollarında nöbet ve diğer koruculuk faaliyetlerini de sürdürmektedirler.

Emekli olan köy korucularının yerine çocuğu ve kardeşinin geçebileceği yasası da geçtiğimiz kasım ayında onaylanmış ve yine tazminat haklarına da kavuşmuşlardı.

Bu dönemde haklarını alan koruculardan 686 sayılı KHK. ile terör bölgelerinde görev yapmakta olan 18.066 köy  korucusu emekli edildi. Bu korucuların yerine belirtilen esaslar kapsamında 30 yaşını aşmamış 7.250 yeni güvenlik korucusununda alımının bir kısmı yapıldı.

Köy korucusu olma şartlarına geçmeden önce bazı yeni düzenlemelerden daha detaylarıyla bahsetmek gerekiyor.

Özel Harekat Polisi olmak isteyenler eğer ne kadar maaş aldıklarını merak ediyorsanız pöh maaşları sayfasına bakabilirsiniz.

Güvenlik Korucularının Hakları ve Yaş Düzenlemesi

Güvenlik korucularının kazandığı yeni haklar;

 1. Köy korucuları artık yaşını doldurduklarında emekli olabilecekler.
 2. Emekli olan koruculara devlet tarafından emekli maaşı bağlanır ve tazminatlarını alabilirler.
 3. 15 yılı doldurmayan ancak yaşı 50’den büyük olan korucularda emeklilik hakkından faydalanabilecekler.
 4. Türkiye’de görev yapması beklenen korucu sayısı yaklaşık olarak 55.000 civarında belirlenmiştir.
 5. Güvenlik korucularının işe başlayabilmeleri için 22 yaşının altında ve 30 yaşının üzerinde olmaması gerekmektedir.
 6. Köy Korucularının, görevleri, şartları, bağlı oldukları birimler, aylık maaşları, emeklilikleri, özlük hakları, hangi görevleri yerine getireceği, kısaca köy korucusunun bağlı olduğu mevzuat 442 sayılı Köy Kanununda belirtilmiştir.

Köy Korucusunun Asli Görevi Nedir

Köy halkının;

 • Can, mal ve ırzına, aynı zamanda tasarruf emniyetine yönelik saldırıları önlemek.
 • Saldırıda bulunanları yakalamak ve suç delillerinin kaybolmamasını sağlayacak tedbirleri almak.
 • Görev alanında bulunan kamu ve özel kurumlara ait tesislere yönelik her türlü saldırıları önleyecek tedbirleri almak ve bu gibi tesislerin korunmasında, genel ve özel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak.
 • Tabii afetlerde verilecek görevleri yapmak, bağlı olduğu mülki amirce verilecek ve önleyici kolluk kapsamında olan diğer görevleri yapmak güvenlik korucularının görevleridir.

Köy Korucusu Ne Kadar Maaş Alıyor?

Köy korucusu maaşları asgari ücrete yapılan zamla birlikte 4 bin 253 TL oldu.

Güvenlik korucularının herhangi bir operasyona katılmaları halinde ise aşağıdaki madde uygulanmaktadır. “Güvenlik güçleriyle birlikte operasyonlara katılan güvenlik korucularına herhangi bir vergi ve kesintiye tâbi tutulmaksızın her ay 225 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ve operasyona çıktıkları gün sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ek tazminat ayrıca ödenir.

Bütün bunlardan sonra sizde nasıl güvenlik korucusu olunur diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Nasıl Güvenlik Korucusu Olunur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi güvenlik korucularından emekli olanlar kardeşine ya da çocuğuna bu mesleği devir teslim edebiliyor. Bunun haricinde korucu olabilmek için aşağıdaki şartları taşımanız gerekmektedir.

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Türkçe okur-yazar olmak
 • Askerliğini yapmış olmak 22 yaşından küçük 60 yaşından büyük olmamak.
 • Kamu haklarından mahrum bulunmamak yani adli sicil kaydının temiz olması ve diğer terör örgütleri ile bir bağlantısının bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra herhangi bir devlet memurluğundan yüz kızartıcı bir şekilde atılmamış olması gerekmektedir.
 • Bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olmak.
 • Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere karışmamış olmak.
 • İyi huylu tanınmış bulunmak ve herkesle kavga çıkarmamak.
 • Sarhoşluk gibi huysuzluklara sahip olmamak.
 • Görev yapacağı köyde ikamet ediyor olmak.
 • Görevini yapmasına engel olacak vücut veya akıl hastalığı veyahut vücut sakatlığı ile özürlü bulunmadığını sağlık raporu ile belgelemek.
 • Güvenlik Korucuları açılacak eğitim programlarına katılmak zorundadır.

Güvenlik korucusu eski adıyla köy korucusu olabilmek için merak ettiklerinizin tümünü yorumlarda sorabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu