Yaşam

Kolonya Kadar Etkili Doğal El Dezenfektanı Yapımı

Bütün ülkelerin korkulu rüyası haline gelen bu sebepten fırsatçıların kolonya ve dezenfektanlara zam yaptığı bu dönemde kendi el dezenfektanı tarifinizi uygulayın.

Evde El Dezenfektanı Yapımı

Bu virüs korkulu rüyamız haline gelmişken birçok fırsatçı kolonya ve el dezenfektanı fiyatlarına zam yaptı. Hem bu fırsatçılığa karşı koymak hem de kendi tarifinizle kolonya kadar etkili bir dezenfektan yapmak istiyorsanız bu tarifi mutlaka uygulamalısınız.

Evde El Dezenfektanı Yapmak İçin Kullanılacak Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı boraks
  • 2 çorba kaşığı beyaz sirke
  • 2 bardak sıcak su
  • 3 damla okaliptus yağı

Doğal El Dezenfektanı Nasıl Yapılır?

  1. Evde doğal olarak hazırlayacağınız bu el dezenfektanı için,
  2. Aktarlardan boraks ve diğer malzemeleri satın alabilirsiniz.
  3. Daha sonra bir püskürtme şişesinin içerisine karıştırarak,
  4. İyice çalkalayıp dezenfektanı hazır hale getirebilirsiniz.

Sağlık bakanı Koca bir çok kez uyardı, ellerinizi bol sabun ile en az 25 – 30 saniye yıkamanız gerektiğini artık hepiniz biliyorsunuz. Sabun ve suyun bulunmadığı ortamlarda evde hazırlayacağınız bu dezenfektanı çantanızda bulundurursanız kolayca virüslerden kurtulmuş olursunuz.

Ne sıklıkla kullanmanız gerektiği konusuna ise şu şekilde açıklık getirebiliriz. Ellerinizi mikropların barınabileceği herhangi bir yere sürdükten sonra mutlaka ellerinizi bu dezenfektan ile temizlemelisiniz.

El dezenfektanı için bir başka alternatif yöntem ise şu şekilde uygulanabilir. Bu yöntemde ise jel ile temiz su karışımını oldukça fazla çalkalamak gerekiyor.

İşte ikinci el dezenfektanı yapımı:

Bu yöntemi sadece alternatif olarak yazdık içerisinde bulunan malzemeleri temin etmek hem daha zor hemde daha pahalı olabilir. Ancak siz yine de başka bir yöntem kullanmak istiyorsanız bu tarifi de deneyebilirsiniz.

Günlük olarak fırsat buldukça ellerimizi yıkayarak diğer zamanlarda ise ev yapımı el dezenfektanı kullanarak hastalıklardan etkilenme oranımızı en aza indirebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu