Maddi Destek

Kızılay Yardım Başvurusu 2024 – Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahipleri için Kızılay yardım başvurusu nasıl yapılır? Kızılay tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlar için destekler düzenli bir şekilde sürüyor. Peki yapılan yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar nasıl yaralanacak?

İhtiyaç sahibi ailelere, ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Kızılay tarafından yardımlar yapılmaktadır. Kızılay dar gelirli, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için bir çok sosyal yardım ve desteklerde bulunuyor. Nakdi para yardımı yanı sıra, aşevleri, giyim yardımları, Kızılay kart, yeni doğan yardımları, sağlık yardımları gibi yardımlar yapmaktadır. Eğer size geçim sıkıntısı yaşıyorsanız bulunduğunuz İl veya İlçedeki Kızılay şubesine giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Para yardımı, giyim yardımları ve yardım kolisi için yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Gerekli şartları taşımanız halinde sizden istenen belgeler ile başvuruda bulunan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Kızılay Yardımları

Türkiye’nin dört bir tarafında bulunan Kızılay şubeleri ile bir çok ihtiyaç sahibine sosyal yardımlar vermekte. İhtiyaç sahibi vatandaşlar Kızılay’ın yapmış olduğu bu yardımlar sayesinde bir nebze de olsa rahat bir nefes alıyor. Kızılay tarafından muhtaç kişilere yapılan yardımlar aşağıda bulunmaktadır.

  • Aşevi
  • Giyim Yardımları
  • Kızılay Kart Yardımları
  • Sevgi Bohçası
  • Sağlık Yardımları

Aşevi

Kızılay’ın Yurt genelinde olağan ve olağanüstü dönemlerde ihtiyaç sahiplerine üç öğün yemek desteği sağlayan aşevleri bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar aşevlerine giderek yemek ihtiyaçlarını giderebiliyor. Kızılay’ın Ağrı, Ankara, Artvin, Bingöl, Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Sakarya, İstanbul, Konya, Kocaeli, Mersin, Van, Ordu, Hatay, Tokat ve Erzurum illerinde sabit aşevleri bulunuyor.

Giyim Yardımları

Kızılay, vatandaşların yardımıyla geçim sıkıntısı nedeniyle giyim ihtiyacını karşılayamayanlara sosyal inceleme yaparak ayni ve nakdi olarak yardımlar yapmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlar bir mağazadan alışveriş yapıyormuş gibi Kızılay Butik ile giyim ihtiyacını ücretsiz olarak giderebiliyor. Ayrıca Sosyal Marketler ile tanımlanmış olan limit kadar giyim, gıda, yakacak ve kırtasiye ihtiyaçlarını giderebiliyor. Türk Kızılay Şubeleri ihtiyaç sahibi ailelere yönelik kıyafet yardımları yapmaktadır.

Kızılay Kart

İhtiyaç sahibi vatandaşların gıda, eğitim, giyim, hijyen gibi ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde giderebilmesi için Türk Kızılay ve Halkbank işbirliğinde geliştirilen bir akıllı karttır. Kızılay tarafından belirlenen miktarda tutar Kızılay Kart’a yüklenir. Bu sayede sosyal yardıma ihtiyacı olan kişiler ihtiyaçlarını rahatlıkla giderebilmektedir. Kızılay Kart “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı” kapsamında sığınmacılara verilmektedir. Kızılay kart limiti her bir birey için aylık 155 TL’dir.

Sevgi Bohçası

Sevgi Bohçası bebek sahibi olan yardıma muhtaç ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanması için Kızılay tarafından yapılan yardım türüdür. Kızılay tarafından herhangi bir sosyal güvencesi olmayan, maddi imkânsızlık içerisindeki ailelerin bebek bakım ihtiyacını giderebilmeleri için Sevgi Bohçası yardımı yapılır. Sevgi Bohçası bağışlar sayesinde hazırlanarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılıyor.

Sağlık Yardımları

Kızılay tarafından yapılan sosyal incelemeler sonucunda tesbit edilen ihtiyaç sahibi ve sağlık sorunu olan vatandaşlarının, ödeyemedikleri ilaç, tıbbi malzeme ve tedavi giderlerini karşılamak için sağlık yardımları yapılıyor. Akülü / Manuel Tekerlekli Sandalye, Tıbbi Alet ve Cihazlar, Nakdi Sağlık Yardımları, İşitme Cihazı, Protez ve İlaç Yardımları yapmaktadır.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar Kızılay’ın vermiş olduğu sosyal yardımlardan faydalanmak istiyorlarsa, bulunmuş olduğu il/ilçe Kızılay şubelerine başvurabilirler.

Kızılay yardım başvurusu online ortamda yapılmamaktadır. Yardımlardan faydalanmak isteyen Kızılay şubesine giderek veya telefonla arayarak yardım alabilmeleri için hangi yolu izlemeleri gerektiğini öğrenebilirler.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

e-Devlet sistemi üzerinden Sosyal Yardım Başvuru işlemleri yapılmaktadır. Kızılay yardım başvurusu e-Devlet sistemi üzerinden yapılamamaktadır. Kızılaydan yardım almak istiyorsanız bulunduğunuz ildeki Türk Kızılayı Şubesi ile telefonla görüşerek veya adrese giderek destek ve bilgi alabilirsiniz.

Kızılay yardım başvurusu sonuçları da formu da e-Devlet sisteminden görülmemektedir. Eğer yardım için başvurduysanız sonucu için yine başvuracağınız yer Kızılay’dır.

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum

Sosyal güvencesi olmayan, maddi imkansızlık içerisinde olan ve temel ihtiyaçlarını gideremeyenler Kızılay’ın sosyal yardımlarından faydalanabilirler. “Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum” ama nasıl yol izleyeceğimi bilmiyorum diyenler bulunduğu bölgedeki en yakın Kızılay şubesine giderek bilgi alabilir.

Kızılay’ın yapmış olduğu sosyal yardımlar hakkında ayrıntılı bilgi almak için 168 çağrı merkezi numarasını arayabilirsiniz. Şubeler sayfasından size en yakın olan şubenin adresini öğrenerek bizzat gidip yardımlardan faydalanmak istediğinizi ve nasıl başvuru yapabileceğinizi sorabilirsiniz. Uygun görülmeniz halinde Kızılay tarafından sosyal yardımlar yapılır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu