Güncel Bilgiler

Kırmızı Işıkta Geçme Cezası Ne Kadar? 2024 Kırmızı Işık İhlali Cezası

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2024 yılında yüzde 9.11 oranında arttı. Kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler uygulanan cezaları artık zamlı şekilde ödeyecek.

2024 yılında trafik cezalarına 9.11 oranında zam geldi. Tüm trafik cezası uygulamaları bu yıl arttırımlı olarak uygulanacak. Trafikte ihlal yapan sürücüler zamlı oranlarda cezalarını ödeyecekler. Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde yapılan ceza ödemelerinde ise %25 indirim uygulaması devam etmektedir. Sürücülerin uygulanan cezaları indirimli ödemek için 15 gün içinde borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Kırmızı ışıkta geçtiğiniz zaman ceza uygulanmış ise tebligat 1 hafta 10 gün içerisinde ikamet adresinize gelir.

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası 2024 Yılında Ne Kadar?

Kırmızı ışıkta geçme cezası 2024 yılında yapılan yüzde 9.11 oranındaki zamla birlikte 314 TL olarak uygulanmaktadır. Bu tutar geçtiğimiz yıl 288 TL olarak uygulanıyordu. Ceza uygulanan vatandaşlar ödemelerini tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde öderlerse yüzde 25 oranında indirim uygulanacaktır. Kırmızı ışık cezası uygulanan kişiler ceza tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödemeleri gerçekleştirirlerse ceza tutarı 235.5 TL olarak hesaplanacaktır. Cezayı ödeyen kişinin 78.5 TL tutarında karı olacak.

Vatandaşlara uygulanan cezalardan birisi de muayenesiz araç kullanma cezasıdır. Muayenesiz araç kullananlara ise 2024 yılında 314 TL cezai işlem uygulanacaktır.

Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç kez ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak.

İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar, psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilecek. Sürücü belgesi almasına engeli olmadığı anlaşılanlara trafik idari para cezalarının tahsil edilmiş olması şartıyla belgeleri iade edilecek.

Kırmızı Işık Cezası Sorgulama

Kırmızı ışıkta geçtiyseniz ve ceza uygulanıp uygulanmadığını merak ediyorsanız e-Devlet sayfasına girerek sorgulama yapabilirsiniz. e-Devlet’e TC ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama veya Trafik Para Cezası Borcu Sorgulama ve Ödeme sayfalarına giderek cezai işlem uygulanıp uygulanmadığını öğrenebilirsiniz. Ceza uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek için ihlal yaptığınız tarihten bir kaç gün sonra girip sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kırmızı Işık İhlali Cezaları Nasıl Ödenir?

Kırmızı ışık ihlalinden dolayı cezai işlem uygulanan vatandaşlar ödemelerini online kanallar üzerinden veya vergi dairesi aracılığı ile yapabilirler. e-Devlet sistemine girip araç plakanıza yazılan cezayı sorgulayabilirsiniz. Eğer plakanıza yazılan bir ceza bulunuyorsa ve bankanızın internet şubesini kullanıyorsanız ödemenizi buradan yapabilirsiniz. İnternet şubesine girip trafik cezası ödeme bölümünden plakanızı girerek yazılan cezayı ödeyebilirsiniz.

blank
Online Trafik Cezası Ödeme Ekranı

Trafik cezalarını elden ödemek için PTT şubelerine veya vergi dairelerine gidebilirsiniz. Ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden de ödemenizi kredi kartı veya banka kartı ile gerçekleştirebilirsiniz. Ödemenizi online gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin;

  • Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine giriş yapın,
  • MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme linkine tıklayın,
  • Açılan sayfada T.C. / Vergi Kimlik Numarası, Plaka ve Güvenlik Kodu alanlarını doldurun,
  • Açılan sayfada ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemeyi gerçekleştirebilmeniz için ilk olarak borç sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Trafik cezası borcunuzu 02:00-23:45 saatleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Plakanızı girerek bitişik girmeniz gerekiyor.

Kırmızı Işıkta Geçenlerin Ehliyetine El Konulacak!

Bir yıl içerisinde 3 defa kırmızı ışık ihlalinde bulunanların ehliyetine 30 gün el konulacak. Bu iki kırmızı ışık ihlalini tekrardan 3 kez gerçekleştirirse ehliyete 45 gün el konulacak. Üçüncü defa 3 kez kırmızı ışık ihlali yapanların ise ehliyetlerine 60 gün el konulacak.

İki ve daha fazla ehliyeti alınan sürücülerin, psiko-teknik değerlendirme ile psikiyatri uzmanına muayene olmaları gerekecek. Sürücü belgesini almak için herhangi bir engeli olmayan kişiler ise uygulanan trafik cezalarını ödemek şartı ile el konulan ehliyetlerini geri alabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu