Faydalı Bilgiler

Kayıtlı Olduğu Nüfus İdaresi Nedir?

Kayıtlı olduğu nüfus idaresi yazısı bir çok formda karşımıza çıkan ve kafa karıştıran bir konudur. Genellikle başvuru formlarında yer alan “kayıtlı olduğu nüfus idaresi” ne demek bu bölüme ne yazılır? kayıtlı olduğum nüfus idaresini nasıl öğrenebilirim kimliğin verildiği nüfus idaresi nerede yazar ?

Eğer bir formda sizden kayıtlı olduğu nüfus idaresi bölümünü doldurmanız isteniyorsa, kaydınızın olduğu nüfus müdürlüğünü yazmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse kaydınız İstanbul Başakşehir’de bulunuyorsa o bölüme İstanbul/Başakşehir yazabilirsiniz. Eski nüfus cüzdanların arka kısmında nüfusa kayıtlı olunan il ve ilçe bölümü bulunuyordu. Fakat yeni kimliklerde kütük bölümü yer almadığı için e-Devlet üzerinden kayıtlı olunan nüfus idaresi öğrenilebilir.

Vatandaşların yapmış oldukları bazı başvuru formlarında kayıt olduğu nüfus idaresi istenir. Bu ibare ise insanların kafasını çok fazla karıştırıyor. Kayıtlı olduğu nüfus idaresi kısmına ne yazılır diye aratan vatandaşlar da cevap bulamayınca kafaları iyice karışır. Bu yazıda ne olduğunu ve ne yazacağınızı detaylı olarak anlattık. Ayrıca eğer bulamazsanız sorgulama yaparak nüfusa kayıtlı olduğunuz yeri öğrenebileceksiniz.

Kayıtlı olduğu nüfus idaresi kısmına ne yazılır?

Kayıtlı olduğu nüfus ibaresi kısmına kütüğünüzün yazılması gerekmektedir. Eğer kütüğünüz Ankara Keçiören diye geçiyorsa ve siz şu an İstanbul Ataşehirde yaşıyorsanız nüfus idaresi bölümüne Ankara Keçiören yazmanız gerekmektedir. Aslında sizden istenen şey kayıtlı olduğunuz nüfus adresinin yani kütüğünüzün neresi olduğu istenmektedir. Nüfusa kayıtlı olduğu yer olarak istenen bilgiyi öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

Kayıt olduğunuz il ve ilçe bilgilerini öğrenmek çok kolay. Eğer e-Devlet şifreniz varsa dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. Şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek şifre edinebilirsiniz.

Kayıtlı olunan nüfus idaresi sorgulama

Eğer kayıtlı olduğunuz nüfus idaresini bilmiyorsanız e-Devlet’e giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • e-Devlet sistemine bilgilerinizle giriş yapın,
  • Arama bölümüne Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama yazarak ilgili sayfaya gidin,
  • Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okuyup onaylayarak Devam Et butonuna tıklayın,
  • Açılan sayfada Kayıt Yeri İl / İlçe bölümünde yazan yer kayıtlı olunan nüfus idaresidir.

Yani hiç kafanızı karıştırmanın anlamı yok. Eski kimliklerin arka kısmında yer alan İl İlçe kısmı yeni kimliklerde yazmadığı için sorgulamayı e-Devletten yapabilirsiniz.

Vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan birisi de nüfus cüzdanı sureti nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu