Yemek

Kayısı Kıvamında Yumurta Kaç Dakikada Olur? Pişirme Süreleri

Kayısı kıvamında yumurta kaç dakikada olur? Yumurta kıvamını tutturamayanların en çok merak ettiği soru. Kayısı kıvamında haşlanmış yumurta yapmak isteyenler kaç dk kaynamalı ne kadar sürede pişer nasıl yapılır diye merak ediyor.

Bir kaç dakikada hazırlanarak sunulabilen yumurta kahvaltı sofralarımızda eksik olmuyor. Kahvaltıda yumurta olmazsa olmazlardandır. Hazırlanırken rafadan, kayısı, kıvamında ve katı olarak farklı yöntemlerle pişirilebiliyor. Her hali ile nefis olan ve uzmanların sık sık önerdiği yumurtanın pişirme yöntemleri ve kaç dakika pişirilmesine gerektiğine hep birlikte bir göz atalım…

Yumurta Pişirme Süreleri

İstenilen kıvamda pişirebilmek için, yumurta pişirme sürelerine dikkat edilmelidir. Rafadan, kayısı, kıvamında ve katı olacak şekilde her birinin pişme süresi farklıdır. İşte yumurta kaç dk haşlanır ve pişirme süreleri hakkında ip uçları.

Rafadan Yumurta (2-3 dakika)

Rafadan yumurta yumurtanın az pişirilmesiyle elde edilir. Yumurtalar yumurta kabının içerisine konulur ve üzerine iki parmak gelecek şekilde su eklenir. Yumurta kabı yanan ocağın üzerine alınır. Su kaynama başladıktan sonra 2-3 dakika beklenir. Sonrasında yumurtalar kabın içerisinden çıkarılarak soğuk suyun içerisinde bekletilir. Rafadan yumurtanız hazır!

Kayısı Kıvamında Yumurta (4-5 dakika)

Yumurta haşlama sürelerinde en çok merak edilen kayısı kıvamında yumurtanın kaç dk suda kaynatıldığıdır. Kayısı kıvamında yumurta elde etmek için su kaynamaya başladıktan sonra 4-5 dakika beklenir. Yumurtalar kaptan alındıktan sonra soğuk suya koyulur. Pişirilen yumurtanın kayısı kıvamında olduğunu göreceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey su kaynamaya başladıktan sonra yumurtaların kaynar suda 4-5 dakika daha kaynatılmasını beklemektir.

Tam Kıvamında Yumurta (8 dakika)

Tam kıvamda yumurta elde etmek için yumurtaların su kaynamaya başladıktan sonra 8 dakika haşlanması gereklidir. Suyun kaynamaya başlamasından sonra 8 dakika daha beklenir ve yumurtalar çıkarılarak soğuk suya konulur. Yumurtaları soymaya başladığınızda tam kıvamında yumurta pişirdiğinizi göreceksiniz.

Katı Yumurta (10 dakika)

Yumurtayı çok katı sevenler için yumurta pişirme süresi 10 dakikadır. Yumurtaları iki parmak geçecek şekilde su koyulur ve ocak üzerinde kaynatılmaya başlanır. Su kaynamaya başladıktan sonra 10 dakika geçince yumurtalar ocaktan alınarak soğuk suyun içinde konulur. Yumurtalar soyulunca katı yumurta elde edilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu