Belgeler

Kan Grubu Kartı Nereden ve Nasıl Alınır? Aile Hekimi Verir Mi?

Özellikle acil durumlarda gerekli olan bazen ise başvuru yapacağınız kurumun istediği kan gurubu kartı nereden alınır sağlık ocağında ödenmesi gereken ücreti var mı?

Aile hekimi kan gurubu kartı verir mi e nabızdan görebilir miyim kan grubu gösteren kağıdı nerden hemen alabilirim ? Sorusu da merak edilenler arasındadır. Kan grubunuzu öğrenmek ve nereden alacağınıza dair bilgileri yazımızın devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yurt ve okul kaydı gibi durumların yanı sıra pasaport, ehliyet çıkarma ve iş başvurularında olası aksilikleri gidermek adına kullanılan karttır. Kan grubunuzu belirlenmesi sonucunda verilen bu kart aynı zamanda ehliyet gibi resmi belgelere de işlenmektedir.

Kan grubu kartının önemini bir örnekle şöyle açıklayabiliriz. Olası bir trafik kazası ya da yaralanmalı kazalar sonucunda bilincinizin olmadığını varsayarsak acil müdahalelerde gerekli olan kanın transferini hızlandırır. Kan grubunuz hakkında görevli personelin bilgi sahibi olmasını sağlar.

Kan Grubu Kartı Örneği

Aile sağlığı merkezinden kan grubu belgesi aldığınızı varsayarsak muhtemelen aşağıdakine benzer bir belgeniz olacaktır.

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır ve Neden Önemlidir?

Kan grubu kartında A, B, O ve AB olarak kandaki maddelere göre sınıflandırılmış farklılıklar söz konusudur. Aynı zamanda iletişim bilgileriniz ile birlikte size ait değerli bilgileri içeren kart herhangi bir olumsuzlukta sizi korumak için oldukça önemlidir.

Kan kaybetmeniz halinde size yanlış bir kan grubunun transfer edilmesi vücutta ters bir etki yaparak kişiyi ölüme sürükleyebilir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve hızlı sonuç alınması nedeniyle kan grubunun müdahale etmeden önce öğrenilmesi mümkündür.

Ancak doğru ve resmi bir kurumdan alınmış olan kan grubu kartı hızlı bir müdahalenin önünü açacaktır. Peki hangi kurumlar kan gurubu kartı verir;

 1. Sağlık Bakanlığının yetkilendirdiği bütün sağlık kuruluşları,
 2. Özel hastaneler,
 3. Kızılay,
 4. Aile Sağlığı Merkezleri – Sağlık ocağı,
 5. Dispanser,
 6. Devlet ve Üniversite hastaneleri

tarafından kan grubu kartı verilir.

Sağlık Ocağı ve Aile Hekimi Kan Grubu Kartı Verir Mi?

Bir çok kişi sağlık ocağı kan grubu kartı veriyor mu diye merak ediyor ve bu yönde araştırmalar yapıyor. Yapılan düzenlemeler ve çıkan yasalarla birlikte bütün sağlık ocakları aile sağlığı merkezlerine dönüştürülmüştür.

Bu sistem ile bir çok kişinin sağlık sistemlerinden yararlanması sağlanmıştır. Kişilerin doktorlara ulaşabilmesi kolaylaşırken ihtiyacı olan bazı sağlık ile ilgili durumlarında çözülmesi hızlı ve kolay bir hale gelmiştir.

Sizde bağlı bulunduğunuz aile sağlığı merkezinden kan grubu kartınızı kolaylıkla alabilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Aile sağlığı merkezleri ve devlet hastanelerinde kan grubu kartını ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz. Ancak özel hastanelerde yerine göre farklılık göstermekle birlikte 30 – 50 TL arasında değişen fiyatlarla kan grubuzu öğrenebilir ve kartınızı alabilirsiniz.

Aile sağlığı merkezlerinde kan grubunuzu öğrenmek istiyorsanız dikkate almanız gereken en önemli şey bu merkezlerin kan alma saatleri olduğudur. Kan tranfüzyon araçlarının merkeze uğrayacağı 8.00 – 10.00 saatleri arasında kanınızı vermeniz gerekmektedir.

Anlaşmalı laboratuvara gönderilecek kanlar ile birlikte sizde kan grubunuzu öğrenebilirsiniz. Öğleden sonra aile sağlığı merkezlerinde kan alınmamaktadır.

Kan grubu kartınızı alabileceğiniz bir diğer adres olan kızılay merkezlerinde ise gönüllü olarak kan verdikten sonra grubunuzu öğreneceğiniz kan kartınızı alabilirsiniz.

Bütün bu sağlık kuruluşlarında en geç bir kaç saat geçtikten sonra kan grubu kartınızı alabilirsiniz. Hastane ve aile sağlığı merkezlerinin yoğunluklarına bağlı olarak ertesi güne sarkma durumları söz konusu olabiliyor.

Kan Grubu Kartı E-Devlet Üzerinden Alınır Mı?

Bir çok sağlık bilgisine e-devlet ve e-nabız uygulamalarından ulaşabilme imkanımız bulunmaktadır. Yazılan ilaçlar, geçirdiğimiz tedaviler gibi sonuçları öğrenebilmemize rağmen e-devlet üzerinden kan grubu kartımızı çıkaramayız.

Kan Grubu Kartımı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Kan grubu kartınızı kaybetmeniz halinde yanınızda taşımak istiyorsanız ki eğer ehliyet ve diğer belgelerinizde bunu belirten bir ibare yoksa kesinlikle tekrardan çıkarmanız gerekmektedir.

Yine ilk adımları uygulayarak ilgili sağlık kuruluşuna gidip tekrardan kan alınması sonucunda kan grubu testiniz yapılır ve kartınızı alabilirsiniz.

Kan Grubu Testi Nasıl Yapılıyor?

Jel kart, santifirüj ve koagülasyon olmak üzere 3 farklı şekilde kan grubu testi yapılabilmektedir.

Bu üç tekniğinde güvenilirlik konusunda bir birinden hiç bir farkı yoktur. Sadece kurumun elindeki araç ve teçzihata göre farklı yöntemler kullanılmaktadır.

 • Jel kart sistemi ile anında sonuç alabilirsiniz. Bütün kan gruplarının çökelti oluşturacağı ancak size ait kan grubunda bu olasılığın yaşanmayacağı bir sistemle kanınızı 6 bölmeli bir plakaya damlatıp sonucu öğrenmeye dayalı bir sistemdir.
 • Koagülasyon tekniğide jel karta benzer şekilde işlemektedir. Kanınızı A ve B kan gruplarına gösterdiği reaksiyona göre belirler.
 • Santifirüj tekniğinde de ph’lar kana damlatılarak çökme olup olmadığı kontrol edilir ve kanınız belirlenir.

Kan Grubu Testi Yaptırırken Aç Karnına Mı Olmak Gerekiyor?

Bir çok tahlil aç karnına alınacak kanlarla yapıldığı için kişilerin zihninde kan grubu ile alakalı da böyle bir soru oluşmaktadır. Ancak kan grubunun belirlenmesinde aç ya da tok olmanızın bir etkisi yoktur.

Kan grubunuzu belirleyen maddeler aç olduğunuzda değişmediği için sadece kan grubunuzu öğrenmek için gidiyorsanız tok gidebilirsiniz.

Sağlık Raporunda Kan Grubu Yazıyor Mu?

 • Kapsamına göre değişiklik göstermesine rağmen genellikle sağlık raporlarında kan grubu bilgisi yer almaz.
 • Oldukça kapsamlı bir belge olan heyet raporlarında heyetin istekleri doğrultusunda kan grubu araştırması yapıldıysa, söz konusu bilgi rapora işlenmektedir.
 • Aile sağlığı merkezlerinden alınabilen durum bildirir tek hekim raporuna da kan grubu bilgisi yazılmaz.
 • Eğer aile hekiminden alacağınız sağlık raporunda kan grubu ibaresinin yer almasını istiyorsanız, bunu işlem sırasında belirtmeniz yeterli olacaktır. Böylece ehliyet başvuruları gibi hem sağlık raporu hem kan grubu kartı istenilen durumlarda fazladan belge almakla uğraşmazsınız.

Ehliyet Alırken Kan Grubu Kartı Şart

Ehliyet almak için başvuru yaparken kan grubu kartı almanız şart değildir. Ancak ehliyet sınavını kazanmanız ve belgenizi basım için hazırladığınız dönemde kan grubu kartı almak durumundasınızdır.

Bunun için aile hekiminize giderek kan grubunuzu öğrenebilir ve kartınızla emniyet müdürlüğüne gidebilirsiniz. Kan grubunuzu bilmeniz durumunda dahi tekrardan kan vererek yeni raporunuzu almanız oldukça önemlidir.

Kimlik Başvurusu ve Gereken Belgeler ilginizi çekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu