Belgeler

Kaçak Yapı Nasıl Şikayet Edilir? Şikayet Dilekçesi

Kaçak yapı şikayet, ihbar hattı ve şikayet dilekçesi ile yapılabilmektedir. kaçak yapı şikayeti nereye kime yapılır şikayet edilirse ne olur ? Kaçak yapıyı şikayet edecekseniz bulunduğunuz bölgedeki belediyeye dilekçe ile başvurabilir veya ihbar hattı numarasını arayabilirsiniz.

Kaçak Yapı Nedir?

İmar mevzuatına aykırı olmadan ve izin alınmadan yapılan ruhsatsız yapılara kaçak yapı denir. Yetkili idareden ruhsat alınmadan yapılan veya yapı için ruhsat alınmasına rağmen ruhsatta yer alan projeye uygun yapılmayan yapılar kaçak yapı diye adlandırılır.

Bir yapının kaçak sayılabilmesi için yetkili idarenin bilgisi dışında ruhsatsız olarak yapılmış olması veya imar mevzuatı uymadan yapılmış olması gerekiyor. İmara aykırı ve izinsiz yapıldığı tespit edilen kaçak yapılar yetkili idarenin Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne şikayet edilebilir. Ruhsatsız olan veya yapılan yapının ruhsattaki proje dışına çıkan kaçak yapıları şikayet ederek kaçak yapılaşmanın önüne geçebilirsiniz.

Bir yapının inşaatına başlamadan önce inşaatın yapılacağı bölgedeki belediyeden ruhsat alınması gerekiyor. Ruhsat alınmadan başlanan tüm yapılar kaçak yapı niteliğindedir. İnşaatın kaçak yapı durumuna düşmemesi için belediyeden ruhsat çıkararak izin alınması gerekiyor.

Yapılan inşaatların belirlenen standartlara uygun şekilde yapılmasının ardından ilgili idare tarafından Yapı Kullanma İzin Belgesi verilir. Halk arasında iskan olarak adlandırılan yapı kullanım izin belgesi olmadan elektrik, su ve kanalizasyon gibi altyapı hizmetlerinden faydalanılamaz. İskan Sorgulama yaparak binanın yapı kullanıma izin belgesi olup olmadığına bakabilirsiniz.

Kaçak Yapı Nereye ve Nasıl Şikayet Edilir?

Ruhsatsız olarak yapılan veya alınan ruhsattaki projenin dışına çıkılan yapıları belediyenin Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne şikayet edebilirsiniz. Bulunduğunuz İl veya İlçedeki Yapı Kontrol Müdürlüğü’ne giderek dilekçe ile kaçak yapının bulunduğu adresi belirtip şikayetinizi bildirebilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımla vatandaşların kaçak yapılar konusunda ihbar ve şikayette bulunmalarını istemiştir.

Kaçak yapı ihbar telefonu olarak Çevre ihbar hattı 0532 01 01 181 ve, çağrı merkezi ALO 181 numaralarını arayarak ihbarda bulunabilirsiniz.

Kaçak Yapı Şikayet Dilekçesi Örneği

Ruhsatı bulunmayan veya İmar mevzuatına aykırı olarak inşa edilen inşaat ve yapıları şikayet dilekçesi doldurarak şikayet edebilirsiniz. Kaçak yapının şikayet edilmesi durumunda yapı tespit edilir. Eğer gerekli izinler alınmamışsa yapı mühürlenerek inşaat durdurulur. Bir ay içerisinde yapı sahibi gerekli ruhsat ve izinleri alırsa mühür kaldırılır. Eğer gerekli izinler ve ruhsat alınmamışsa, inşaat ruhsata uygun şekilde yapılmamışsa kaçak yapı belediye veya valilikçe yıktırılır. Ayrıca yıkım parası da yapı sahibinden alınır.

Kaçak yapının tespit edilmesi durumunda yapı bulunan il veya ilçedeki belediyeye dilekçe ile şikayet edilebilir. Ayrıca Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de dilekçe yazarak yapının adresi, fotoğraflar ve gerekli bilgiler eklenerek kaçak yapı ihbar edilir. T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı çağrı merkezi numarası ALO 181 aranarak kaçak yapı ihbar edilir. Ayrıca çağrı merkezinden ayrıntılı bilgi de alabilirsiniz.

Kaçak Yapı Şikayet Dilekçesi

Dilekçeyi bilgisayarınıza indirip gerekli düzenlemeleri ve eklemeleri yaptıktan sonra ilgili kuruma teslim ederek ihbarda bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Evimizin yanına kaçak yapı var. Şikayet ettim belediyeye ama hiç ses çıkmadı. Birde çevre şehirciliğe şikayet edeyim bakalım. İnşallah sonuç alırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu