Gündem

İzmir Bayraklı’da depremden dolayı yıkılan binalar var

İzmir’in Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremden dolayı Bayraklı’da yıkılan binalar olduğu söyleniyor.

İzmir’in bir çok ilçesinde muhtemelen yıkılan binalardan dolayı dumanlar yükseliyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre ABD ve Avrupa Birliği kaynaklı bazı resmi makamlar depremin şiddetini 7.1 olarak güncellemiş durumdadır. Henüz AFAD ve Kandilli Rasathanesi ile ilgili bu konuda bir bilgi verilmedi.

Ancak depremin İzmir ve Soros adası civarında Ege Denizi merkezli yaşandığı biliniyor. Fayın bütün noktalarında aynı şiddette hissedilemeyeceğini biliyoruz.

İzmir Depreminde Yıkılan Bina Açıklaması

İzmir depreminin ardından geçen 2 saatlik süre sonucunda Bayraklı Belediye başkanı toplamda 3 binanın yıkıldığını 10 binanın ise ağır hasar aldığını ve yıkılmak üzere olduğunu açıkladı.

İzmir Depreminde Can Kayıpları

İzmir depremi yaşanmasının ardından geçen süre zarfında arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken AFAD: “1’i boğulmak üzere 4 kişinin hayatını kaybettiğini ilk belirlemelere göre de 120 kişinin yaralandığını açıkladı.

https://afad.gov.tr/izmir-seferihisar-depremi-30102020—1645

Depremin merkezinin Seferihisar olarak güncellendiğini de belirtmemiz gerekiyor.

Depremle birlikte ilk elimize ulaşan ve İzmir’li vatandaşların sosyal medyada paylaştığı görüntüler can kaybı olmaması noktasında dualarımızı arttırmamız gerektiğini gösteriyor.

AFAD:

#DEPREM: Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinde saat 14.51’de 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Gelişmeleri takip ediyoruz.

İzmir Depremi Yıkılan Binalar
İzmir Depremi Yıkılan Binalar

İzmir Belediye Başkanı Deprem İle İlgili Halkı Bilgilendirdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Tunç SOYER deprem ile ilgili yıkımın fazla olduğu ilçelere doğru hareket ettiğini söyleyen ve halkı bilgilendiren mesajlarını twitter üzerinden paylaştı.

Değerli İzmir halkının bu bilgiler ışığında hareket etmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

AFAD Toplanma Alanlarını Açıkladı

Deprem sonrasında ilerleyen dakikalar itibari ile arama kurtarma çalışmaları ve hasar tespit çalışmaları hızla sürüyor.

Deprem bilim uzmanlarının artçı beklentileri nedeniyle halkın bir süre evlerine girmemesi özellikle hasarlı binalarda bulunmaması gerektiğini söyleyen açıklamaların akabinde AFAD İzmir için toplanma alanlarını gösteren bir harita paylaştı.

İzmir depremini yaşayan şehirliler AFAD’ın açıkladığı toplanma alanlarına buradan ulaşabilir.

Depremle İlgili Bakanlıkların Açıklamaları

İzmir depremi ile birlikte İçişleri Bakanlığı – Çevre ve Şehircilik Bakanlığı açıklamalarını takip etmekte ve üzerimize düşen görevleri yerine getirmekte oldukça titiz davranmalıyız.

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu deprem ile ilgili en güncel ve son bilgileri sosyal medya üzerinden paylaştı:

Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM’da deprem ile ilgili en güncel bilgi ve geçmiş olsun dileklerini paylaşarak halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

Ekrem İmamoğlu İzmir Depremine Destek Açıklamaları Yaptı

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İMAMOĞLU’da deprem ile ilgili yaşanan sıkıntılar ve arama kurtarma çalışmaları ile ilgili kendi bünyesindeki ekipleri görevlendirdiğini açıkladı.

İstanbul Gönüllüleri olarak bilinen ekipte başkanın açıklamaları destek vererek göreve hazır olduklarını ilettiler.

Elazığ Belediye Başkanından Duygulandıran Destek

Biliyorsunuz geçtiğimiz dönemlerde Elazığ merkezli büyük bir deprem yaşanmış ve henüz daha 1 yıl olmadan İzmir’de yaşanan bu depreme yaralarını saramayan Elazığ’dan da büyük destek geldi.

Elazığ halkı ve Belediye Başkanı Sayın Şahin ŞERİFOĞULLARI yaşanan İzmir depremi dolayısıyla bütün ekiplerinin hazır olduğunu ve ihtiyaç olması halinde İzmir’e doğru hareket edeceğini belirtti.

Henüz daha Elazığ’da yaşanan depremin yaralarının tam olarak sarılamadığını biliyoruz. Bu destek gerçekten ülkemizin zor zamanlarında ne kadar birlikte olabildiğinin bir kanıtıdır.

Başkanın sosyal medya hesabından yaptığı bu açıklamanın altında Elazığ’lı vatandaşlar başkanım hiç beklemeden yola çıkmalıyız diye destek veren mesajlar paylaşıyorlar.

İzmir Depreminden Gelen Son Fotoğraflar Tüyler Ürpertici

Deprem bölgesinden gelen son fotoğraflar enkazın büyüklüğünü gözler önüne seriyor. Umarım can kaybı artmaz ve arama kurtarma çalışmaları bir an önce sonlandırılır.

blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank
blank

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu