Sorgulama

İskan Sorgulama Nasıl Yapılır? 2024 (Yapı Kullanma İzin Belgesi)

İskan sorgulama yaparak binanın veya yapının yapı kullanma izin belgesi olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Peki genel iskan sorgulama nasıl yapılır nereden sorgulanır ? Siz de evimin dairemin iskan alınıp alınmadığını nasıl anlarız nasıl öğrenilir e devletten ya da tapudan iskân kontrolü yapılır mı diye merak ediyorsanız konut iskan sorgulama içeriğimizi dikkatlice okuyun.

Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan), yapılan inşaatın belirlenmiş olan projeye uygun ve eksiksiz bir şekilde yapılması sonucunda verilen belgedir. İskan sorgulama bulunulan il veya ilçedeki belediyenin imar müdürlüğü tarafından verilir. Ayrıca tapu sahibi sorgulamayı internetten e-Devlet sistemi üzerinden de yapabilmektedir.

İskan Nedir?

İnşaat olan yapıların bittiğini, gerekli prosedürlere uyulduğunu ve güvenli olduğu onaylanan belgeye Yapı Kullanma İzin Belgesi bir diğer adıyla İskan denir. İskanı bulunan ev insanların güvenli bir şekilde oturulmasına izin verilmiş olan ev anlamına gelir. İnşaatların eksiksiz bir şekilde bitirilerek, kullanılmasına bir engelin bulunmadığını belirtir. Belediyelerin imar müdürlükleri tarafından görevlendirilen personeller tarafından yapı incelenerek iskan belgesi düzenlenir.

İskan Belgesi (Yapı Kullanma İzni) Nasıl Alınır?

İskan (Yapı Kullanma İzni) alabilmek için ruhsat başvuru sırasında belirlenen projeye uygun ve şartların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse altyapısı hazırlanmamış olan binaya iskan verilmez.

İskan alabilmek için, belediye imar müdürlüğüne başvuruda bulunulur. Yapılan inşaatın projede yer alan şartlara uygun şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. İskan başvurusundan sonra belediye tarafından görevlendirilen personeller inşaatı inceleyerek uygunluğu kontrol eder. Raporların hazırlanmasından sonra uygun görüldüğü taktirde 1 ay içerisinde iskan belgesi çıkarılır.

Kaçak yapıların önlenmesi için çevrenizde yapılan kaçak yapıları kaçak yapı şikayet dilekçesi doldurup belediyeye veya Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne götürerek teslim edip ihbarda bulunabilirsiniz.

İskan Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir yapının Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan) belgesi olup olmadığını sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. İskan sorgulama için bulunduğunuz il veya ilçedeki belediyenin imar müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Eğer tapu sahibi iseniz aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 • e-Devlet sistemine giriş yapın.
 • İskan sorgulama yapacağınız yapının tapusu kimin adına ise onun sisteminden bakacaksınız.
 • Arama bölümüne “Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan) Verilmesi” yazarak ilgili sayfaya gidin.
 • “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
 • Bu adımları takip ederek kolaylıkla iskan sorgulayabilirsiniz.

e-Devlet üzerinden iskan belgesi sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sorgulama yapabilmek için tapu kimin adına ise o kişinin giriş bilgileri ile giriş yapmak gerekmektedir. Yapı kullanma izin belgesi sorgulama işlemini aşağıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz;

İskan olmazsa ne olur?

İskanı bulunmayan bir ev satın aldığınız zaman iledire bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. İşte karşılaşmanız muhtemel sorunlar;

 • Dairenizi satın alacak olan kişi kredi ile satın alacaksa kredi kullandırımında sıkıntılar çıkabilir.
 • İskan belgesi bulunmayan daireler kat mülkiyetine döndürülemez. 
 • İnşaatın projeye uygun olmayan bölümleri belediye tarafından yıkılabilir.
 • Belediye iskanı olmayan ev için para cezası uygulayabilir ve hatta yıkım kararı bile alabilir.

İskan belgesi olmadan ev satın alacaksanız mutlaka bilen kişilere danışmalısınız. Sonradan karşınıza problemler çıksın istemiyorsanız bilgi sahibi olmadan evi satın almayın.

İskan için gerekli belgeler

 • İskan için başvuru dilekçesi
 • Yapı denetimden alınan belge
 • Isı yalıtım belgesi
 • İş bitiş tutanağı
 • İnşaat ruhsat fotokopisi
 • Tapu bilgileri
 • Dış Kanal Belgesi (İZSU)
 • Asansör firmasından alınan TSE Belgeleri
 • Vergi Dairesi’nden alınan ”borcu yoktur” yazısı
 • SGK borcu yoktur yazısı
 • Yapının dış cephe fotoğrafları

İstenen belgeler her bölgenin imar müdürlüğü tarafından farklılık gösterebilir. Belgelerin eksik olmaması için hazırlamaya başlamadan önce bağlı bulunduğunuz belediyenin imar müdürlüğüne başvurarak öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

5 yıl içinde iskan alınmazsa ne olur?

İnşaat ruhsat tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde inşaatın tamamlanarak iskan belgesinin çıkarılması gerekmektedir. 3194 Sayılı İmar Kanunu’na göre; 5 yıl içerisinde inşaat biter ve iskan raporu alınmaz ise inşaat ruhsatı işlevini yitirir. Bundan dolayı da yapılan yapı ruhsatsız kaçak yapı durumuna düşer. Bağlı bulunan belediye tarafından iskanı bulunmayan yapıya para cezası uygulanabilir ve hatta yıkım gerçekleştirilebilir.

Yapı kullanma izin belgesi iskan mıdır?

Belediye İmar Müdürlükleri tarafından verilen ve inşaatın kurallara ve projeye uyarak tamamlandığını belirten belgeye iskan bir diğer adıyla ise yapı kullanım belgesi denir. İkisi de aynı anlama gelmektedir.

Yapı kullanma izni (iskan) belgesi var mı?

Yapının Yapı kullanma izni (iskan) belgesi olup olmadığını bilmiyorsanız sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. İskan belgesi var mı demek belediyeden iskan belgesinin daha önceden çıkarılıp çıkarılmadığı anlamına gelmektedir.

Tapu İskan Sorgulama

Ev satın almayı düşünen vatandaşlar “Evin iskanı olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?” diye merak ediyor. Satın alacakları evin tapusuna bakıldığı zaman evin iskanının olup olmadığı öğrenilebilir.

Tapu iskan sorgulama yapmak için evi size satacak olan kişi e-Devlet sisteminden Yapı Kullanma İzin Belgesi çıkarabilir. Ayrıca Tapunun üzerinde “Kat Mülkiyeti” alanı işaretliyse evin iskanının olduğu anlamına gelir. Fakat tapu belgesinde “Kat irtifakı” alanı işaretli ise arsa üzerinde yapılacak olan yapıdan hak sahipliği olduğunu gösterir. İnşaatı henüz başlamamış veya tamamlanmamış binaların tapusunda hak kat irtifakı alanı işaretlidir. Ancak iskan belgesi alındıktan sonra tapu belgesinde kat mülkiyeti alanı işaretlenir.

Adrese Göre İskan Sorgulama

İskan belgesi, belediyeler tarafından verilen bir belgedir. Bina iskan sorgulama yapmak adresin bulunduğu ildeki belediyenin imar bölümüne giderek sorgulama yapabilirsiniz. Oturduğunuz binaya ait olan adres bilgileri ve kimlik bilgileriniz ile binanın iskan sorgulamasını yapabilirsiniz.

Oturma Ruhsatı Sorgulama

Satın alacağınız evin iskan durumu tapu belgesi üzerinde yer alır. Tabuda kat “Kat Mülkiyeti” alanı işaretliyse oturma izni olduğu anlamına gelir. Yani alacağınız evin iskanının olduğunu gösterir. Kat irtifaklı tapu, yapılacak olan yapının inşaatına başlanacak veya inşaat halinde olan binalar için verilir. Kat irtifaklı tapu bulunuyorsa belediyeden iskan henüz alınmamıştır.

Kat irtifaklı tapusu bulunan inşaatların tamamlanmasının ardından, yapı projeye ve ruhsata uygun bir şekilde yapılmışsa kat mülkiyeti tapusu için ilgili belediyeye başvuru yapılır. Yapılan inşaat ruhsata uygun bir şekilde yapılmamışsa iskan alınamaz. Gerekli olan düzenlemeler yapıldıktan sonra belediyeye tekrardan iskan başvurusunda bulunulabilir.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. İskan sorgulama için belediyeye gittim sağolsun yardımcı olmuşlar. İskanım çıkmış belgesini aldım.

  1. e-Devlet İskan Sorgulama Nasıl Yapılır?
   Bu başlığı iyice okursanız yapı kullanım belgesine nasıl gideceğinizi öğrenebilirsiniz.

 2. Yeni satın almayı düşündüğümüz dairenin iskanı olup olmadığını öğrenme şansımız var mı peki?

  1. Belediyeden öğrenebilirsiniz. Veya evi satacak olan kişi e-devlet sisteminden giriş yaparak size gösterebilir.

  1. Eğer dediğiniz şey Yapı Kullanım Belgesi (İskan) ise e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Fakat Yapı Kullanım Belgesi’nin sizin adınıza olması gerekmektedir. Eğer bina sizin adınıza değilse belediyeden iskanın olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

 3. Merhaba ben e devlet üzerinden girdiğim zaman direk olarak teknoloji ve arge sitesine aktarıyor bi türlü sorgulayamadım

  1. Merhabalar; sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna Yapı Kullanma İzin Belgesi (İskan) yazıp ilgili sayfaya giderek iskan sorgulama yapabilirsiniz.

 4. Peki kiracı olduğum binayı nasıl sorgulayabilir imkanı varmı yokmu diye belediye ne tür belge istiyor.

  1. Ev sahibiniz iskan sorgulama yapabilir. e-Devlet veya belediyeye giderek sorgulamayı kendisi yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu