Sosyal Medya

Instagram Sahte (Fake) Hesap Kapatma Linki ve Formu 2024

Sizin adınıza sahte kimlikle açılmış Instagram hesapları tespit ettiyseniz, profillerin size veya arkadaşlarınıza zarar vermemesi için hesap kapatma formu üzerinden şikayetinizi bildirebilirsiniz. Sahte hesapları kapatmak için “instagram kapatma linki” üzerinden doldurulan şikayet formu yetkililer tarafından değerlendirilir ve uygun görülmesi haline adınıza açılan fake hesap kapatılır.

Son zamanlarda Instagram kullanıcıları kendi isimleri ile açılan sahte hesaplardan oldukça rahatsız. Peki bu sahte hesaplar nasıl kapatılır? Siz de adınıza açılmış sahte hesapları kapattırma yollarını merak ediyorsanız içeriğimizi dikkatli şekilde okuyup faydalanabilirsiniz. Instagram destek isteği formu ile adınıza açılan sahte hesabı şikayet ederek kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Instagram sizden fake hesap ile alakalı bilgiler isteyecektir. Formu doldurup göndererek sahte hesap kapatma isteğinde bulunabilirsiniz.

Instagram Hesap Kapatma Formu Nasıl Doldurulur?

Adınızla açılan fake Instagram hesaplarını şikayet etme formu üzerinden şikayet ederek kapatabilmeniz mümkün. Mobilden kapatmak isteyenler şikayetlerini mobilden bildirebilir. Masaüstü sahte hesap ile ilgili destek isteği formları doldurarak gönderebilirler. Instagram fake hesap kapatmak için sizden istenen bilgi ve belgeleri doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Hesap kapatma formunu doldurduktan sonra şikayetiniz alınarak değerlendirme aşamasına geçilir. Alınan karar sonucunda hesabın sahte hesap olduğu anlaşıldığı zaman Instagram hesabı kapatılır.

Instagram üzerinden kapatabileceğiniz sahte hesaplar;

 • Kendi Hesabınız
 • Tanıdığınız Birinin Hesabı
 • Bir Ünlü veya Tanınmış Kişinin Hesabı
 • Bir İşletme veya Kuruluş

İlginizi Çekebilir: Instagram gizlilik hesap görme

Mobil uygulama üzerinden şikayet formu oluşturma;

1-) Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra sahte olduğunu düşündüğünüz, adınıza açılan, tanıdığınız birini taklit eden, bir ünlü veya tanınmış kişi adına açılan sahte hesap, bir işletme veya kuruluş adına açılmış olan sahte hesap profiline giriş yapın.

instagram fake hesap kapatma

2-) Giriş yaptığınız sahte profilin sol üst bölümünde yer alan “üç nokta” simgesine tıklayın.

instagram fake hesap kapatma

3-) Açılacak olan sayfanın en üst bölümünde yer alan “Şikayet et…” yazısına tıklayın.

instagram fake hesap kapatma

4-) “Hesabı Şikayet Et” diyin.

instagram fake hesap kapatma

5-) “Bu hesabı neden şikayet ediyorsun?” sorusunu cevaplayın. Sahte yani fake hesabı şikayet edeceğiniz için “Bir başkasını taklit diyor” seçeneğini seçmelisiniz.

instagram fake hesap kapatma

6-) “Bu hesap kimi taklit ediyor?” sorusunu cevaplayın. Instagram hesap kapatma formu doldururken “Beni”, “Tanıdığım Birisi”, “Bir ünlü veya tanınmış kişi” “Bir işletme veya kuruluş” seçeneklerinden size uygun olanı seçin.

instagram fake hesap kapatma

7-) “Şikayeti gönder” butonuna tıkladığınız zaman Instagram tarafından “Teşekkürler, şikayetini aldık” bildirimi karşınıza çıkacak. Şikayet alınarak değerlendirme aşamasına geçilecek. En kısa sürede destek istekleri bölümüne bir bildirim gönderilir. Fake hesap silme ile alakalı göndermiş olduğunuz form uygun görülmesi halinde sahte hesap Instagram tarafından kapatılır.

Instagram kapatma linki üzerinden şikayet oluşturma;

 • Instagram destek isteği formu linkine tıklayarak “Instagram’daki Bir Taklit Hesabı Şikayet Edin” sayfasına gidin.
 • Eğer sizin adınıza fake hesap açılmış ise “Birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış” butonunu seçerek “Evet, taklit edilen kişi benim” alanını seçin.
 • Açılacak olan formda “Adınız ve soyadınız”, “E-posta adresiniz”, “Şikayet ettiğiniz hesapta yazan ad ve soyadı”, “Şikayet edilen hesabın Instagram kullanıcı adı” alanlarını doldurun.
 • T.C. kimlik kartınızı elinizde tutarken bir fotoğraf çekerek JPEG formatında ekleyin.
 • Eklemek istediklerinizi ekleyerek “Gönder” butonuna basarak Instagram fake hesap kapatma formunu iletebilirsiniz.

Fake Instagram hesabı arkadaşınızın veya başka birinin adına açılmışsa;

Açılan sahte Instagram hesabı arkadaşınızın, çocuğunuzun, ailenizden birinin veya işletmenizin adınıza açılmış ise Instagram destek isteği formu üzerinden bildirebilirsiniz. Instagram fake hesap silme işlemini yapabilmesi için oluşturduğunuz formda doğru bilgilerin yer alması gerekiyor. Şikayet formunun iletilmesinden sonra Instagram şikayetinizi değerlendirilecek ve uygun görülmesi halinde fake hesap katılacaktır.

Başkasının adına olan instagram fake hesap silme formu;

 • Instagram hesabınıza giriş yaptıktan sonra bir yakınınızın adına açılan sahte hesap profiline giriş yapın.
 • Profilin sağ üst bölümünde yer alan “üç nokta” simgesine tıklayın.
 • Açılan menüdeki “Şikayet et…” yazısına tıklayın.
 • “Hesabı Şikayet Et” yazısına yazısına tıklayın.
 • Açılacak olan sayfada “Bir başkasını taklit ediyor” seçeneğini seçin.
 • “Tanıdığım birisini” yanıtını seçerek “Şikayeti Gönder” butonuna tıklayın.
 • Instagram tarafından şikayetiniz değerlendirilecektir. Değerlendirme sonucunda uygun görüldüğü taktirde sahte hesap kapatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu