Belgeler

İmza Beyannamesi Nedir, Nasıl ve Nereden Alınır?

İmza Beyannamesi, üzerinde kimlik bilgileri ve imza örneklerinin olduğu belgedir. Notere .TC. kimlik kartı ile başvurularak Harç ve Değerli kağıt bedeli ödenerek gerekli işlemler yapılır ve kişiye imza beyannamesi verilir.

İmza beyannamesi kişiye özeldir. Herhangi bir kişinin beyannamesini notere giderek başka birisi çıkaramaz. İmzalar kişiye özel olduğundan dolayı notere kendisi başvurarak imza beyannamesi almak istediğini belirtmelidir.

İmza beyannamesi ile imza sirküsü tamamen farklı şeyi ifade etmektedir. Notere gidileceği zaman hangi belgenin alınacağı söylenirse ona göre ücreti alınır ve işlem yapılır. İmza beyannamesinin ne olduğunu, ücretinin ne kadar olduğunu ve imza sirküsü ile arasındaki farkları sizlerle paylaştık.

İmza Beyannamesi Nedir?

İmza beyannamesi, kişinin imzasını resmi işlemlerde kullanabilmesi için, T.C. kimlik kartı ile notere başvurarak belirlenen ücreti ödeyerek alınan belgedir. Bu belgede kişinin kimlik bilgileri ve imza örnekleri yer almaktadır. Ticari ve kişisel faaliyetlerde kullanılan imza beyannamesi çıkarmak için T.C. kimlik kartı ile notere başvurmak yeterlidir.

İmza beyannamesi çıkarmak için notere başvurulduğu zaman noterden tarafınıza bir belge verilir. Bu belgede aşağıdaki bilgiler yer alır;

Türkiye Cumhuriyeti resmî kurum ve kuruluşları, gerçek ve tüzel kişiler ile bankalarla yapacağım her türlü işlemlerde aşağıda örnekleri bulunan imzamı kullanacağımı, imzamın beni her bakımdan sorumlu kılacağını beyan eder, onaylanmasını talep ederim.

İmza Beyannamesi Ücreti 2022 Yılında Ne Kadar?

İmza beyannamesi ücreti 2022 yılında ortalama 100 TL‘dir. Bu bilgi bir çok internet sitesinde yer almaktadır. Fakat güncen ücret için en yakın notere giderek imza beyannamesi çıkarmak istediğinizi söylerseniz ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

İmza Beyannamesi ve İmza Sirküsü Arasındaki Farklar

İmza Beyannamesi ile İmza Sirküsü aynı şeyler değillerdir. Bir çok kişi bu iki belgenin aynı belge olduğunu biliyor. Bu iki belge arasında farklılıklar bulunmaktadır. İşte o farklar;

  • İmza Beyannamesi noter tarafından sadece kişilere verilir.
  • İmza Sirküsü resmi daire veya ticari kuruluşlarda imza atmaya yetkili olan kişilere verilir.
  • İmza Sirküsü çıkarmak için bir çok belge gerekirken İmza Beyannamesi çıkarmak için T.C. kimlik kartı ile başvurmak yeterlidir.

İmza Beyannamesi Örneği

İmza beyannamesi örneklerinde göreceğiniz gibi noter tarafından düzenlenmiş olan belgede, imzaların tüm işlemlerde kullanılması için onay alınmıştır. İmza Beyannamesinin ön yüzünde imzaların işlemlerde kullanılabilmesi için bir dilekçe tarzı yazı yazılmıştır. Onun altında ise beyan eden kişinin Adı-Soyadı, T.C. kimlik numarası ve adres bilgisi yer alır. Hemen onun altında ise kişiden alınan imza örnekleri bulunur.

İmza Beyannamesi Örneği
blank
blank

İmza beyannamesi için gerekli belgeler

Noterden imza beyannamesi almak için gerekli olan tek belge T.C. kimlik kartıdır. Notere başvuru kimlik kartı ile başvuru yapılır, ücreti ödenir, gerekli imzalar atılır ve imza beyannamesi alınır.

Notere gidildiğinde imza beyannamesi veya imza sirküsünden hangisinin çıkarılacağından emin olarak gidilmeli. İmza beyannamesi için sadece kimlik kartı yeterli olsa da, imza sirküsü almak için yetkili olan kişinin kimlik kartı ve fotokopisi, kurumun vergi levhası ve ticaret sicil gazetesi gibi evraklar gereklidir.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. İmza beyannamesi çıkarmak için sadece kimlik kartı ile başvurmanız yeterli

  2. İmzanızı resmileştirmek istiyorsanız imza beyannamesi çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu