Eğitim

İlkokul ve Ortaokul Diploma Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlkokul ve ortaokul diploma sorgulama işlemi nasıl yapılır? İlköğretim ve ortaöğretim diplomamı nasıl bulabilirim ilkokul diploması nereden alınır ilkokul diploması nereden sorgulanır mezuniyet belgesini nasıl alacağınızı anlattık.

İlkokul veya Ortaokul diplomasını kaybedenler mezuniyet belgesini nasıl çıkaracaklarını merak ediyor. Özellikle istenen belgelerde diploma da olduğu zaman, vatandaşlar diplomalarını kaybettiyse nasıl çıkaracağım diye telaşlanıyor.

Halk arasında ilköğretim ilkokul olarak, ortaöğretim ise ortaokul olarak bilenmektedir. Okul bittikten sonra diplomasını kaybedenler lazım olduğunda sorgulama yapmak ve yenisi çıkarmak istiyor. Peki diploma sorgulama veya mezuniyet belgesi çıkarma işlemleri nasıl olacak?

“Diplomamı kaybettim şimdi ne yapacağım!” diyenler için içlerini rahatlatacak ve aklındaki soruları giderecek bu rehberi hazırladık.

Bu sayfada ilkokul ve ortaokul diploma sorgulama işlemi yapılmamaktadır. Sadece diplomasını kaybedenler için mezuniyet belgesini nasıl alacağı hakkında bilgiler bulunuyor.

İlkokul Diploması Nasıl Alınır?

İlkokul ve Ortaokul diploması olmayan kişiler, yani daha önce hiç okumamış olanlar Halk Eğitim Merkezlerine başvurabilirler. Burada diploma alma konusunda ayrıntılı bilgi alabilirler.

Ancak İlkokul ve Ortaokul diplomasını daha önce alıp şu anda diplomasına ulaşamayan kişiler peki nasıl alacak?

İlkokul veya ortaokulu bitiren kişilere diploma verilir. Zamanla diploma ile ilgili pek fazla iş olmadığı için vatandaşlar diplomalarını kaybedebiliyor. Diplomasına ulaşamayan kişiler ilkokul diplomasın nasıl alınır diye merak ediyorlar.

ilkokul mezuniyet belgesi

İlkokul diploma sorgulama, 2008 yılından sonraki mezunlar için Milli Eğitim Bakanlığının “Diploma Bilgileri Sorgulama” sayfasından yapılabilmektedir. Bir kaç basit bilgi girilerek diploma sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Açık Lise Kaç Yılda Biter?

İlkokul Diploma Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlkokul diploma sorgulama işlemi online olarak sadece  2008 yılından sonra mezun olan öğrenciler için yapılabilmektedir. 2008 yılından sonra ortaöğretim ve açık ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar diploma bilgilerini e-Okul sisteminin Diploma Bilgileri Sorgulama ekranından sorgulama yapabilirler.

Peki sorgulama nasıl yapılır?

T.C. No ile İlkokul Diploma Sorgulama

T.C. No ile ilkokul diploması sorgulama işlemi sadece Diploma Bilgileri Sorgulama sayfasından yapılabilmektedir. Saydada T.C. Kimlik No, Diploma Tarihi ve Doğum Tarihi alanları doldurularak diploma sorgulaması yapılabilir. Sorgulama yaptığınız zaman açılacak olan alanda diploma bilgileri yer alacaktır.

TC kimlik numarası ile sadece 2008 sonrası mezun olan kişiler sorgulama yapabilirler. 2008 öncesi mezunlar ise aşağıdaki eski diploma sorgulama yöntemini deneyebilirler.

Eski İlkokul Diploma Sorgulama

2008 yılından önce ilköğretim okulundan mezun olan öğrenciler online olarak herhangi bir sorgulama işlemi yapamazlar. İnternet ortamında 2008 yılından sonra mezun olan kişiler sadece sorgulama yapabilirler.

Eğer 2008 yılından önce mezunsanız ve İlköğretim veya (Ortaokul) diploması almak istiyorsanız bağlı olduğunuz İl Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

e-Devlet İlkokul Diploma Sorgulama

e-Devlet sisteminden sadece Lise ve Üniversite mezunları diploma sorgulama işlemi yapabilmektedir. İlköğretim (Ortaokul) diploma sorgulama için mezun olunan okula gidilmelidir. Eğer gitmiş olduğunuz okul artık aktif değilse, okulun bağlı bulunduğu İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gidip dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Diploma yerine geçecek olan mezuniyet belgesi ancak bu şekilde alınabilir.

T.C. No ile İlkokul Diploma Sorgulama

İlkokul Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

İlkokul mezuniyet belgesi, bitirilen okuldan veya okut kapanmışsa bağlı olunan Milli Eğitim Müdürlüğünden alınır. Eğer ilkokul diplomanızı kaybettiyseniz, bitirdiğiniz okula bizzat başvurarak “diplomamı kaybettim mezuniyet belgesi istiyorum” diyerek yetkililerden yardım isteyebilirsiniz.

Okudum okul kapanmış?

Okuduğunuz okul kapanmış ve artık faaliyet göstermiyorsa hiç dert etmeyin. Tabi ki okulu bitirdiğinizi belgeleyebileceksiniz.

İl merkezinde yaşıyorsanız İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, İlçede yaşıyorsanız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gidip durumu anlatabilirsiniz. Yetkililer muhtemelen bu işlem için sizden dilekçe doldurmanızı isteyecektir. Dilekçeye diplomamı kaybettim, mezuniyet belgemin düzenlenerek tarafıma verilmesini arz ederim yazabilirsiniz.

ortaokul diploma sorgulama

Ortaokul Diploma Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ortaokul diplomasını kaybedenler için sorgulama 2 farklı şekilde yapılabilmektedir;

2008 sonrası mezunlar;

2008 sonrası ortaokuldan mezun olanlar sorgulamayı MEB e-OKUL Diploma Bilgileri Sorgulama sayfasından yapabilirler.

2008 öncesi mezunlar;

2008 öncesi ortaöğretimden mezun olanlar ise diplomalarını sorgulamak için okuduğu okula veya Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurabilirler.

ortaokul mezuniyet belgesi

Ortaokul Mezuniyet Belgesi Nasıl Alınır?

Ortaokul mezuniyet belgenizi bitirmiş olduğunuz okuldan alabilirsiniz. Hangi okulda okuduysanız o okula kimlik bilgileriniz ile bizzat başvurarak adınıza mezuniyet belgesi düzenlenmesini talep edebilirsiniz.

Diyelim ki oku kapandı. Eyvah ne yapacağım diye kara kara düşünmenize gerek yok. O zamanda anlattığımız gibi Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurarak mezuniyet belgesi talep edebilirsiniz.

SONUÇ

Toparlayacak olursak ilköğretim ve ortaöğretim diploma sorgulama işlemleri mezun olunan yıla göre farklılık gösteriyor.

2008 sonrası mezun olanlar MEB Diploma Bilgileri Sorgulama ekranını kullanabilir. Diploma tarihini unutanlar ve 2008 öncesi mezun olanlar ise direkt olarak okumuş olduğu okula giderek adına mezuniyet belgesi düzenlenmesini talep edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu